Mitä ihmettä tapahtui Aliens: Colonial Marinesille? / Blogit / pelaaja.fi

Mitä ihmettä tapahtui Aliens: Colonial Marinesille?

14.02.2013 // Kirjoittanut: Ville Arvekari
31

Oletko koskaan ihmetellyt, miksi peliennakot saattavat toisinaan olla positiivisempia kuin lopullisen pelin arvostelut? Kysymys on ajankohtainen tällä viikolla julkaistun Aliens: Colonial Marines -pelin kohdalla, joka on saanut maailmalla murskavastaanoton.

Kysymykseen voi olla monta vastausta. Yksi yleisimpiä on, että pelien esittelyyn järjestetyt ennakkotilaisuudet ovat usein hyvin hallittuja kokonaisuuksia. Niissä luonnollisesti halutaan tuoda esille pelin parhaita puolia, minkä lisäksi toimittajat yleensä pyrkivät huomioimaan, kuinka valmis työn alla oleva peli on. 

Aliens: Colonial Marinesin kohdalla tilanne oli kuitenkin toinen. Lopullinen peli näyttää hyvin erilaiselta ennakkomateriaalista, kuten esimerkiksi demosta, jota pelin kehittäjästudio Gearbox esitteli viime vuoden maaliskuussa Dallasissa järjestetyssä esittelytilaisuudessa. Olin paikan päällä, kun Gearboxin väki pelasi peliä lavalla, ja myöhemmin samaisesta demosta julkaistiin videokuvaa verkossa.

Tuolloin peli näytti varsin lupaavalta, etenkin graafisen ilmeensä suhteen. En kuitenkaan seurannut pelin kehityskulkua tilaisuuden jälkeen aivan niin tarkasti, joten olin kieltämättä jopa hieman yllättynyt kuullessani, kuinka myöhemmistä tilaisuuksista ja etenkin arvosteluista kantautui selkeästi negatiivisempaa palautetta.

Nyt, kun ikuisuusprojektina tunnettu peli on valmis ja julkaistu, pelisivusto Videogamer.com on tehnyt oman vertailuvideonsa demosta ja lopullisesta pelistä. Graafiset erot ovat hätkähdyttävän suuret. Etenkin ennakkoon hehkutetut dynaamiset valot ja varjot loistavat poissaolollaan, mutta myös yleistä ilmettä ja muita efektejä on hillitty huomattavasti.

Vertailuvideon voi katsastaa ohesta. Videon tekijät kertovat, että kuvamateriaalissa  valmista peliä pelataan pc:llä lähes maksimiasetuksilla.

 

Vielä viimevuotisessa tilaisuudessa Gearboxin keulakuvamies Randy Pitchford (pääkuvassa) kertoi, että peliä varten on rakennettu oma uusi moottori, joka on niin sanottu Divert-renderöintimoottori.

- Kun johtavat teknologiafirmat alkavat puhumaan seuraavan sukupolven grafiikasta, tulette kuulemaan termin Divert-renderöinti useaan otteeseen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että asetelma tehdään ensin ja valaistus vasta prosessin lopussa. Valo on ennaltasuunnitellun simuloinnin sijaan luonnollista, realistista ja dynaamista. Se vie paljon prosessointitehoa, mutta onnistuimme ottamaan ennakkoloikan uuteen sukupolveen jo nykyisellä konsoli- ja pc-raudalla. Tulette näkemään tämän grafiikkamoottorin sekä PlayStation 3:lla, Xbox 360:lla että pc:llä, Pitchford intoutui tuolloin hehkuttamaan.

Oleellinen ja oikeutettu kysymys kuuluukin, mitä ihmettä Aliens: Colonial Marinesille viimeisen vuoden aikana tapahtui? Sen tietävät tällä hetkellä vain pelin kehitykseen osaa ottaneet tahot.

Kommentit

Käyttäjän Oselot kuva
Oselot

Todellakin, mitä helvettiä tuolle pelille tapahtui. Semi-innokkaasti peliä odottelin, pelivideot näyttivät hyviltä ja mitä sitten itse peli onkaan? Aivan kamalaa ripulia. Ensimmäisen tehtävän jälkeen tekee mieli pelaaminen lopettaa. Vuoden 2013 pettymys.

Käyttäjän Kakkuonhyvaa kuva
Kakkuonhyvaa

No jaa. Ei se kuitenkaan kiinnostanut yhtään.

Käyttäjän Pilipali kuva
Pilipali

Gearbox tapahtui. Viimeinen paskapeli, jota Randy Pitchfordilta & kumppaneilta tulen ostamaan. Miksi Sega suostui maksamaan näin järjettömän peliprojektin kehityskustannuksia kuuden vuoden ajan.

Edit. Villeimmät huhut kertovat, että Gearbox olisi käyttänyt Segan rahoja Borderlans 1 & 2 kehityksessä. Jos tässä on edes hivenen totuutta, niin paskamyrsky on vasta alkamassa.

Käyttäjän ZaleraFF kuva
ZaleraFF

Ennakkoon kyllä vaikutti tosiaan mielenkiintoiselta peliltä, joten olisi todellakin mukavaa kuulla miten peli kustiin näin pahasti.

Käyttäjän SinnGamer kuva
SinnGamer

Mutta entä Wii U versio? Miten se eroaa muista ja onko kehittäjänä eri kuin esim. Xbox 360 versiossa? Toivottavasti se ei ole yhtä häpeällinen tekele kuin muut versiot.

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88

Jos tuohon Reddit postaukseen on uskominen niin TimeGate teki single player osion (jonka gearbox päätti sitten tehdä uusiksi melkein kokonaan). Gearboxin pääpaino tainnut olla jossain aivan muualla. Aika läppä vielä noiden Pitchfordin hehkutuksien jälkeen nähdä ettei heillä riittänyt aikaa/kiinnostusta tehdä tuota sp:tä tai edes valvoa sen etenemistä tarpeeksi jotta laatu oisi ollut samalla tasolla kuin itse demossa. Tuon demon ja kokoversion ero tunnelmassa ja immersiossa on suuri, kokoversio näyttää todella lattealta kaikinpuolin.

Käyttäjän frozen kuva
frozen
Lainaus käyttäjältä SinnGamer

Mutta entä Wii U versio? Miten se eroaa muista ja onko kehittäjänä eri kuin esim. Xbox 360 versiossa? Toivottavasti se ei ole yhtä häpeällinen tekele kuin muut versiot.

luuletko oikeasti että sielä oltaisiin tehty oma vii u versio ?

Käyttäjän GreyVile kuva
GreyVile

Mitenhän tämä Divert-renderöinti eroaa deferred shadingista, joka on käsittääkseni kuitenkin aika yleistä jo nykyisellä sukupolvella (BF3, Killzonet, Metro 2033 jne)?

Käyttäjän YritaEdes kuva
YritaEdes

Viiden vuoden limbot eivät pääsääntöisesti tee peleille hyvää ja se näkyy. Tämä on sellaista tavaraa mikä saa ihmiset epäilemään ennakoiden ja arvoisteluiden (ks. EGM 9/10 hehkutus) laatua.

Totalbiscuitin ja Jim Sterlingin kannanotot asiaan on myös ihan mielenkiintoiset.

Lainaus käyttäjältä SinnGamer

Mutta entä Wii U versio? Miten se eroaa muista ja onko kehittäjänä eri kuin esim. Xbox 360 versiossa? Toivottavasti se ei ole yhtä häpeällinen tekele kuin muut versiot.

Luultavasti samanlainen romuläjä kuin muutkin versiot.

Käyttäjän Pilipali kuva
Pilipali
Lainaus käyttäjältä SinnGamer

Mutta entä Wii U versio? Miten se eroaa muista ja onko kehittäjänä eri kuin esim. Xbox 360 versiossa? Toivottavasti se ei ole yhtä häpeällinen tekele kuin muut versiot.

Huhujen mukaan siirretty hamaan tulevaisuuteen (peruttu kokonaan?), jopa Amazon poisti sen ennakkotilauslistoiltaan. Ehkä parempi näin.

Kotaku
Amazon