Tämän viikon Pelaajacastissa mukana vieraita – Lähetä kysymyksesi! / PelaajaCastit / pelaaja.fi

Tämän viikon Pelaajacastissa mukana vieraita – Lähetä kysymyksesi!

17.10.2016 // Kirjoittanut: Ville Arvekari
14
Tämän viikon Pelaajacastissa mukana vieraita – Lähetä kysymyksesi!

Suomen kenties tasapaksuin peliaiheinen podcast äänitetään jälleen tällä viikolla. Pelaajacastin 178. jakson vieraaksi saapuu näillä näkymin Kontrolleri-podcastista tuttu ja Pelaajan avustajanakin hääräävä Markus Heino.

Kuten tapana, kuuntelijat voivat lähettää kysymyksiään tutun turvalliseen Kysy Pelaajalta -osioon. Kysymykset ja tiedustelut voi lähettää kolmella eri tavalla:

1) Alla olevalla kommentointisarakkeella rekisteröitymällä Pelaajalehti.comiin.
2) Pelaajan Facebook-sivulla tämän kuvan kommenteissa.
3) Twitterissä kohdistamalla kysymykset tilillemme @pelaaja ja käyttämällä merkintää #kysypelaajalta.

Jakso äänitetään tämän viikon keskiviikkona ja julkaistaan kuunneltavaksi sekä iTunesissa että Pelaajalehti.comissa heti seuraavana päivänä, torstaina 20. lokakuuta. Mukaan voi odottaa Markuksen vierailun lisäksi erillistä osiota Kaitilan vetämästä peli-illasta, jossa oli mukana muutamia tuttuja ääniä vuosien varrelta...

Kommentit

Käyttäjän LIONHEAD kuva
LIONHEAD

Onko pelaaja lehden ipad sovellus haudattu kun ei pysty enään lataamaan uusinta lehteä, jos näin oikein kivasti tehty varsinkin kun 1vuosi ostettuna.

Käyttäjän Boogy kuva
Boogy

Luuletteko että Sony antaa vielä käsikonsoleille mahdollisuuden ja hyppää seuraavaan generaatioon mukaan?

Vita ainakin tuntuisi olevan jo aikalailla kuollut ja kuopattu.

Käyttäjän Guybrush kuva
Guybrush

Hola toimituksen väki,

Oletteko käyneet testaamassa Sugoi-pelihallin Malmilla? Kyseessä on siis vanhan koulun arcade-mesta. Pelejä löytyy aina Super SFII turbosta, japanilaiseen rumpupeliin. Valikoimassa on myös harvinaisempia mätkintöjä ja mm. neljän pelaajan pacman-peli. Oma suosikkini on Windjammers. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Windjammers_(video_game)

Suosittelen kaikkia tsekkaamaan ja käymään tukemassa aitoa menoa. Sisään maksaa alle kympin ja sillä saa pelata rajattomasti.

http://www.sugoi.fi/

Ps. Tämä ei ole mainos. En liity yrityksen toimintaan millään lailla :)

Käyttäjän Am To Us kuva
Am To Us

Kiitos PelaajaHD:n aktivoitumisesta! Tuossa Gamescom materiaaleja katsoessa pohdiskelin, että miten kuvamateriaali kaapataan paikanpäällä? Jakaako promo tyypit USB-tikkuja joissa on valmiit matskut, vai viettekö paikan päälle jonkin kaappauslaitteen jolla taltioitte sitten haluamanne pätkät?

Käyttäjän Erik H. kuva
Erik H.

Mikä 2D-peli tulee ensinnä mieleen,

ryhtyisittekö ennemmin nälkä- kuin syömälakkoon ja

oletteko lukeneet videopelisarjaan pohjautuvia sarjiksia.

Käyttäjän LordSipuli kuva
LordSipuli

Pyykkönen mainitsi jossain menneessä castissa pitäneensä kovasti The Longest Journey seikkailupelistä. Kysymykseni nyt siis kuuluukin, onko Pyykkönen tai joku muu castin väestä kokeillut sarjan uusinta osaa Dreamfall Chaptersia? Kyseiseen peliin en ole muistaakseni ainakaan lehden sivuila törmännyt, että onko peli mennyt toimitukselta täysin tutkan ali vai mistä on kyse?

Käyttäjän Miglos kuva
Miglos

Mites uskotte et vr pelit tulee kehitttymään? Jotenkin tuntuu et kaikki on ollut aluks minipelejä/demoja. Mites onnistuis kypärän kanssa pelaaminen, jos peli kestäisi 20-40h? Jaksaako niin pitkiä pelejä pelata kypärä päässä?

Käyttäjän Ceedu kuva
Ceedu

1. Rockstar kiusoitteli Red Dead teemaisilla kuvilla. Odotukset seuraavaa rokkitähtien julkaisua kohtaan ovat tietysti valtavat mutta osaako toimituksen kaverit kertoa minkä uudistuksen/ominaisuuden pelissä toivoisitte nähtävän?
Online puoli on varmasti taas suuressa roolissa ja en malta odottaa kuulevani seikkailuistanne surullisten aasien selässä.
2. Glögi ilmestyi taas kauppoihin. Terästettynä vai ilman?
3. Lidlin perunamunakkaat oli alennuksessa, joko Pyykkösillä tulee tämä herkku korvista?

Käyttäjän hemmoheikkinen kuva
hemmoheikkinen

1. Jos Pyykköseltä nyt irtoaa Stellariksesta tai uudesta Deus Exästä tarinoita niin niitä olisi mukava kuulla.

2. Mietteitä Rise of the Tomb Raiderin lopussa olevasta vihjeestä seuraava peliä varten? Näyttää siltä että: [spoiler]Uuten Espanjaan ollaan menossa.[/spoiler]

Käyttäjän Le Toillètte kuva
Le Toillètte

Kiitokset PelaajaHD:n aktivoitumisesta, videoita on mukava katsella taas tauon jälkeen!

Rockstar on vahvasti keskittynyt GTA:ssa moninpelipuoleen eikä lisäsisältöä yksinpeliin ole näkynyt ja kuulunut. Mitä odotatte uudesta Red Deadistä, onko tulossa Redemptionin kaltainen yksinpelin mestariteos vai panostaako Rockstar nyt entistä enemmän moninpeliin ja pelistä tulisi sittenkin pelkkä moninpeli (vihjaileeko seitsemän hahmon siluetti tähän?). Villinlännen MMORPG?

Civilizationin julkaisu on tällä viikolla, viettääkö toimituksen väki unettomien öiden ja "vielä yhden vuoron" -paradoksin parissa vai jääkö peli hautumaan paremmille ajoille.