PSP:lle valtava muistikortti / Uutiset / pelaaja.fi

PSP:lle valtava muistikortti

8.01.2008 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
34

Media-, ja mp3-soittimenakin toimiva Sonyn kannettava pelikone PSP saa valtavan muistikortin. 16 gigatavun Memory Stick PRO Duon täyttämiseen menee jokunen tovi lähes jokaiselta. Amerikassa muistikortille tulee hintaa 300 dollaria eli noin 203 euroa.

Suurellekin muistikortille löytyy paljon käyttöä, sillä PSP:lle voi ladata muun muassa musiikkia, videopätkiä ja PSone -pelejä.

Lähde: Eurogamer

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

PSP:lle voi ladata myös bluray elokuvan ps3:n kautta.
http://kotaku.com/341869/sony-makes-blu+ray+to+psp-movie-transfer-official

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Hyvä otsikko. Ei tuo tule PSP:lle, vaan toimii myös psp:ssa. Yleisesti ottaen Memory stick pro duo ei ole psp:lle yksinomaan vaan kelpaa myös esim kameroihin jne jne.

Käyttäjän Eemeli Rekunen kuva
Eemeli Rekunen

"Hyvä otsikko. Ei tuo tule PSP:lle, vaan toimii myös psp:ssa. Yleisesti ottaen Memory stick pro duo ei ole psp:lle yksinomaan vaan kelpaa myös esim kameroihin jne jne."

Totta, mutta koska tämä on pelisivusto ja tuota käytetään PSP:n virallisena muistikorttina niin...

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

ja hintaa on iha prkleesti

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Siis ihan vitun perseestä että se maksaa noin vitusti. En minä ainakaan rupeis pulittamaan 16Gt kortista yli 200 €. Eikä varmaan moni muukaan. Miksi nuo vitun Memory Stick Pro duo:t maksaa edes nuin paljon? hyi. Ois paras kun Psp:ssä oisi suora Usb paikka johon voisi vaikka tökätä Usb muistin tai Ulkoisen kiintolevyn tai ihan mitä tahansa siihen nyt pystyykään laittamaan... Vitura

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Jos psp tukisi SD-kortteja niin.... no siis olisi se aivan mahtavaa, PSP2:een on parasta tulla vähintään 16 gigan flash muisti.

Käyttäjän Atezki kuva
Atezki

16Gb !!!
On muuten tilaa parille kappaleelle ja videolle. Kyllähän tuolle käyttöö löytyy, mutta hinta on sen verran kova, että ei mitään mahollisuuttakaan että ostaisin.

Toinen ongelma on että kun PSP:n XMB-valikko ei ole mikään paras kun tiedostoja on +100.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Hieman kallis minun kukkarolleni, mutta muuten kyllä tälläisen ostaisin.

Käyttäjän Riepu kuva
Riepu

Tällä mennään jo kuuhun, mutta hintaakin on. Varmasti monelle PSP:tä moneen asiaan käyttävälle helpotus.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Mikä on muuten NDS:n maximi muistikortin koko?