
Nintendon Reggie Fils-Aime on löytänyt syyn, miksi kolmannen osapuolen kehittäjät epäonnistuvat niin usein Wii-peleissään: he eivät ymmärrä itse konsolia ja sen suunnittelufilosofiaa.
Reggie myöntää, etteivät Wiin lisenssinomistajien pelit ole muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta parhaimmillaan. Hänen mukaansa pelikehittäjät tajuavat konsolin ideologian vasta, kun heidän pelikirjonsa parhaimmisto löytyy Wiiltä.
Ongelma ei ole täysin uusi Nintendolle. Wiin lisäksi myös GameCube ja Nintendo 64 ovat kärsineet kolmansien osapuolten kehittämien laatupelien puutteesta.
Lähde: Edge
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Ihan fiksua ryppyillä pelikehittäjille;)
Uskomatonta. Nintendon pällit oikeasti TAJUSIVAT jotain! En odottanut että Nintendon päättäjissä olisi enää mitään järkevää porukkaa sen jälkeen kun menivät sanomaan "Wii music ei ole peli, vaan lelu, ja hardcore -pelaajat haluavat leikkiä leluilla eivätkä pelata pelejä."
Ai jaa...
Tarkottaaks toi et wiille tehään niinku pelei, jota ei oo tarkotettu wiille?
Lisää pelejä varsinkin Square-enixiltä, Konamilta ja Namcolta Wiille kiitos. Tätä menoa kauniista pikku-Wiistä tulee EA:n yleinen kaatopaikka. Onneksi sentään DS:lle ilmestyy loistavia 3rd party-julkaisuja suht tasaiseen tahtiin, mutta miksei esim. samoja raikkaita pelisarjoja tuoda kauniin isolla budjetilla Wiille, ja vaikkapa sitten DS-yhteensopivuudella?
Miten niin ei tuoda? Trauma Center ja Castlevania nyt viimeisimmät. Monster Labista tulee kanssa molemmat versiot, Wii ja DS, kuten aika monista muistakin.
omat pelit rautaa, mutta muut sitten ei ehkä niin =/
Juuri näin.
"Ei se vika meissä ole vaan niissä muissa". Onhan tuossa varmasti jotai perääkin, mutta kyllä Nintendo saisi katsoa peiliin. Jos kerran N64:stä asti on sama ongelma ollut, niin ei vika voi olla yksin pelikehittäjissä. Kyllä Wiille kuitenkin on myös hyviä kolmannen osapuolen pelejä.
"...vasta, kun heidän..."
Pikemminkin: vasta, jos.
"Tarkottaaks toi et wiille tehään niinku pelei, jota ei oo tarkotettu wiille?"
Se tarkoittaa ennen kaikkea sitä, että pelinkehittäjät eivät ota Wii-projekteja vakavasti. Ennenkaikkea se kertoo pelinkehittäjien ylenkatseesta Wii-pelaajia kohtaan. Kaikki konsolisotailu on saanut pelinkehittäjät uskomaan, että Wiitä pelaavat :
1) pienet lapset jotka eivät tajua laadun päälle
2) aikuiset jotka eivät tajua laadun päälle, vaan jotka haluavat vaan heilua jonkin virtuaalilelun parissa.
VÄÄRIN.
Lapset tajuavat laadun hyvin: jos peli ei ole toimiva ja viihdyttävä, he eivät pelaa sitä.
Samoin aikuisetkin hakevat peleistä viihtymistä. Wiin kontrollit eivät kiinnosta, jos itse peli on ontto ja vailla mieltä.
Kukaan tuskin voi syyttää, etteikö esimerkiksi GTA4, Bioshock, Fallout 3 ja Dead Space olisi otettu tosissaan: budjetissa ei ole säästelty, eikä laadussa tingitty.
Wiin 3rd-party peleissä sen sijaan on menty valitettavan usein siitä mistä aita on matalin, eli projekteihin ei suhtauduta sellaisella kunnianhimolla kun AAA-peleihin. Wii on myynyt paljon, joten laitekantaa on. Miksi ei luoteta siihen, että lisäpanostus kannattaa?
Ei tämä ole kyse alimitoitetusta teknologiasta. Ihan yhtä lailla PS3:lle ja X0:lle kehitettäessäkin kehittäjien täytyy ottaa laitteen rajoitukset huomioon. Wiillä ne ovat alempana, mutta eivät käyttökelvottoman alhaalla. Millä tahansa mittarilla Wii on tehokkaampi kuin PS2, ja sille tuli paljon hyviä AAA-pelejä. Se ei siis ole mahdotonta.
3rd partyt ovat ongelmissa siis juurikin siksi, että aliarvioivat Wii-pelaajia ja tekevät pelejä kuin he olisivat jotain vajaamielisiä.