PS3 hakkeroitu - Ovet auki piraattipeleille / Uutiset / pelaaja.fi

PS3 hakkeroitu - Ovet auki piraattipeleille

4.01.2011 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
61

PlayStation 3 on hakkeroitu. Hakkeripiireissä mainetta niittänyt George Hotz eli GeoHot kertoo purkaneen PS3:n suojaukset. GeoHot julkaisi konsolin Root Key -avaimen, jonka avulla on mahdollista ajaa konsolille muun muassa piraattipelejä.

Suomalaisen MBnetin mukaan Sony tuskin onnistuu asioita korjaamaan firmware-päivityksillä, sillä Root Key sijaitsee raudan ytimessä, jolloin uhkana on PS3-ohjelmien kuten pelien muuttuminen kokonaan toimimattomiksi.

Lähde: Kotaku

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Mason kuva
Mason

En mä muusta tiedä, mutta toivottavasti ne nyt vääntäs XBMC:n PS3:lle.

Käyttäjän vesseli kuva
vesseli

Juurikin noin. Kun esim vanhan xboxin voittanutta medialaitteena ei silloin aikoinaan ollut, mutta nyt sen tehot ei oikein riitä.

Käyttäjän chelsea kuva
chelsea

Miksi pelata piraattipelejä, koska ymmärtääkseni ps3 käyttäjät eivät ole muutenkaan tunnetusti kovia pelaamaan yhtikäs mitään.. ;)

Käyttäjän Stupid gamer kuva
Stupid gamer

Toivotaan nyt ettei koko ps3 räjähdä.

Käyttäjän Timppa78 kuva
Timppa78

Kuula kalloo koko GeoHotille!
Tajuu ees mitä järkee tossa hommassa on...!

Käyttäjän TkHX kuva
TkHX

"Tajuu ees mitä järkee tossa hommassa on…!"

Esim. Sonyn poistamien ominaisuuksien palauttaminen? Ja lisäksi tämä mahdollistaa sen, että harrastelijat voivat tehdä PS3:sta OIKEASTI yleispätevän mediakoneen. Miltä kuulostaisi esim. mkv-tuki tekstitysten kanssa? Tai jos mkv:t eivät ole se juttu, niin sitten vaikkapa tarvittaessa mahdollisuus aluevapaaseen bluray -toistoon?

Ja kun täällä on luultavasti myös myyntilukujen tuijottajia, niin luulisi teidänkin olevan tyytyväisiä. Jos (ja kun) nuo edellämainitut ominaisuudet toteutetaan, niin PS3:lla saattaisi olla vielä pieni mahdollisuus päästä boksin ohi myyntiluvuissa.

Käyttäjän Packie kuva
Packie

En ole koskaan ymmärtänyt hakkereita. Mitä sä todistat sillä että hakkeroit itses COD serverin kunkuks? tai hakkeroit jonkun konsolin? Vastaus: Et mitään!

Käyttäjän Slaneeshx6x kuva
Slaneeshx6x

"jolloin uhkana on PS3-ohjelmien kuten pelien muuttuminen kokonaan toimimattomiksi."
Onko tua ennekään estänyt mitään?!?

Käyttäjän Mason kuva
Mason

"En ole koskaan ymmärtänyt hakkereita. Mitä sä todistat sillä että hakkeroit itses COD serverin kunkuks? tai hakkeroit jonkun konsolin? Vastaus: Et mitään!"

Eiköhän ton pleikkarin hakkeroinnilla saa noissa piireissä aika kovat "respektit".

Tuo hakkerointihan on periaatteessa hyvä homma, kun avautuu esim. tuo kunnon mediatoistomahdollisuus. Käytännössä lisännee piratismia, mutta sitä rajoittaa jo PS3:n puolella se, että pelit vievät aika paljon tilaa.

Eikä konsolipuolella tuo warettaminen liene kuitenkaan niin massojen suosiossa, että tuskin tässä pelinkehittäjät yöuniaan menettävät.

Käyttäjän Rally-Point kuva
Rally-Point

Noh, jos ps3 tuki katoaa, on geohotille tulossa hienot respektit.. Voisvat lopettaa tuon paskan jo ennekuin aloittavat..