
Mobiilialustat valloitettuaan Angry Birds alkaa nyt rantautua konsoleille. Peli ilmestyi aiemmin PlayStation 3:lle ja PSP:lle latauskanavan kautta. Seuraavaksi vuorossa on Nintendon konsolit.
Rovion mukaan vihaiset linnut saapuvat Wiille ja 3DS:lle myöhemmin tänä vuonna. Suunnitelmissa on tuoda alkuperäinen Angry Birds, Angry Birds Seasons sekä tuleva Angry Birds Rio digitaalisina latauksina Nintendon alustoille.
Lähde: Eurogamer
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Käsittämätöntä, kuinka ison ilmiön Rovio on saanut hyvin yksinkertaisesta ideasta. Suurin suomalainen menestytarina viime vuosien aikana.
Käsittämätöntä kyllä ja kova juttu Roviolta. Super Bowlin mainoskatkolle pääseminen ei ole mikään itsestäänselvyys suomalaiselta lintupeliltä. Itsekkin olen jo App Storen version ladannut. Hyvä peli kyseessä, mutta en olisi odottanut tällaista leviämistä.
On ihme jos ei porukka oo noilla myynneillä miljonääriä :D
Mitäköhän tuo "myöhemmin tänä vuonna" tarkoittaa? Eli saako Nintendon konsolit pelin vasta kesän jälkeen? Mutta hälläväliä, kun peli löytyy upouudelta iPod touchilta ja Pleikkarilta
Rahanarvoinen peli. Kuuluu kyllä minun top 10 peleihin. :D
en kyl vielkää ymmärrä mitä "hyvää" täs pelis on? iha paska mu mielest...
"Mitäköhän tuo ”myöhemmin tänä vuonna” tarkoittaa?"
Se tarkoittaa, että kunhan 3ds on julkaistu.
iPhones on jo toi
Suomalainen peli osaaminen on noussut näiden muutaman vuoden sisällä kyllä mukavasti esiin. Trine, Trials HD , Super Stardust, Alan Wake...ja nyt tämä mahoton Angry Birds ilmiö. Ei siinä, mukava näistä on aina lukea.
Niin samankaltainen idea kuin muissakin, mutta kun omaperäinen, kiinnostava ja hyvin toteutettu niin kyllä kelpaa. Kaverin ipodilla olen testaillut ja on hauska pikkupeli, eiköhän tule konsolille ostettua. Hyvä muuten et tulee konsoleillekin niin ei tarvii apple laitteita tän takia ruveta ostelee, mut enköhän nekii osta et voi matkoilla viihdyttää itseään :)