Android-konsolille huima rahoitus – Namco kiinnostunut laitteesta / Uutiset / pelaaja.fi

Android-konsolille huima rahoitus – Namco kiinnostunut laitteesta

9.08.2012 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
10

Kickstarterin kautta rahoitusta hakenut Android-konsoli Ouya on jälleen askeleen lähempänä toteutumista. Projektin rahoitusaika umpeutui viimein tänä aamuna.

Noin kuukauden aikana konsoli sai palvelun kautta kuluttajilta kasaan yhteensä lähes 8,6 miljoonaa dollaria. Kyseessä on Kickstarterista saaduista rahoitusmääristä toiseksi suurin. Sen edelle on päässyt vain erikoiskello Peddle yli 10 miljoonan dollarin rahoituksellaan. Kolmantena listalla keikkuun hieman yli kolmen miljoonan arvoinen Double Finen seikkailupeliprojekti.

Alkujaan Ouyaa varten pyydettiin 950 000 dollaria. Se kuitenkin ylitti tavoitteensa reilusti jo ensimmäisen rahoituspäivänsä aikana.

Mielenkiinto Ouyaa kohtaan vaikuttaisi olevan edelleen myös vain kasvussa pelitalojenkin silmissä. Yksi viimeisimpiä laitteesta kiinnostuneita yhtiöitä on nyt japanilainen Namco Bandai, joka käy parhaillaan keskusteluja Ouyan edustajien kanssa. Aikaisemmin Square Enix, OnLive, U4ia sekä Robert Bowlingin Robotoki ovat kertoneet tukevansa laitetta.

Ensimmäisten pelaajien on tarkoitus saada konsolinsa ensi maaliskuun aikoihin. Lisää laitteesta voi lukaista tästä ja elokuun Pelaaja-lehdestä.

Lähde: Kickstarter, Develop

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Viltsu300 kuva
Viltsu300

http://dome.fi/pelit/ajankohtaista/ouya-todisti-etta-vedatyksella-paasee-yha-pitkalle

Käyttäjän MastaKillah kuva
MastaKillah
Lainaus käyttäjältä Viltsu300

http://dome.fi/pelit/ajankohtaista/ouya-todisti-etta-vedatyksella-paasee-yha-pitkalle

"Mikään mahti maailmassa ei estä Ouya-tiimiä yrittämästä, epäonnistumasta ja menemästä konkurssiin rahat taskussaan. Tai sanomasta yrittäneensä ja pitämästä leijonanosaa rahoista."

Toivottavasti ette sijoittaneet rahaa tähän.

Käyttäjän Temposaur kuva
Temposaur

No siis Domen kirjoitushan on tahallaan yliprovosoivasti kirjoitettu. Silti... kirjoituksessa on useita kohtia, jotka ovat hyvinkin totta.

Laitteella ei tiedettävästi ole vieläkään oikeasti yhtään peliä, eikä se auta, että kehittäjät sekoittavat nettiselaajia kyselemällä kaikennäköisistä Battlefieldeistä ja Unchartedeista.

Veikkaan, että käy kuten monilla Open Source -projekteilla. Laitteella on teoriassa mahdollista tehdä vaikka mitä, mutta käytännössä sillä ei ole mitään tehtävää.

Laite tulee todennäköisesti jäämään modaajien ja hakkereiden laitteeksi, ja kaikki parhaat pelit on jotain epävirallisia häkkäreitä, jotka käyttäjän pitää itse parsia kokoon laillisien pelien asennustiedoista, patcheistä ja modauksista.

Käyttäjän peelopuu kuva
peelopuu
Lainaus käyttäjältä Viltsu300

http://dome.fi/pelit/ajankohtaista/ouya-todisti-etta-vedatyksella-paasee-yha-pitkalle

Oli melko asiallinen teksti ja veti alta kaikki positiiviset odotukset multa tän laitteen suhteen. IMAGE(http://i1.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/003/617/okayguy.jpg)

Käyttäjän Demppa kuva
Demppa

Jos joku on odottanut enemmän kuin nykypuhelinten pelejä television kautta pelattuna kunnon ohjaimella, saa hän syyttää vain omaa tyhmyyttä. Laitteen tehothan on olleet alusta asti selvillä, eikä tuolla voisi ikimaailmassa mitään Skyrimejä pyörittää. Kieltämättä hölmöimmät saattavat siitä hämääntyä jos jossain kyselyssä kysytään että haluaisiko laitteelle GTA:n, mutta pikavilkaisu tehoihin näyttää taas että se ei ole mahdollista.

...ellei....tästä tule OnLive laatikko. On tullut palvelua testattua, ja oikein kivasti pyöritti Witcher 2:ta paskalla koneella.

Käyttäjän CM761 kuva
CM761

Vaikka kieltämättä laitteesta ei ole vielä paljoakaan todellista tietoa, on dome.fi:n uutinen hieman överiksi vedetty, joten ihan vielä ei kannata ruveta suoranaiselle vihakannalle.

Ensinnäkin jo aiemmassakin viestissä mainittu "ei yhtäkään varmistettua peliä". Oikeasti, kuinka vaikeaa on käydä projektin Kickstarter-sivuilla huomaamassa, että laitteelle on tällä hetkellä kolme varmistettua peliä. Final Fantasy III:n uusittu versio, zombipeli Human Element, sekä räiskintä Offensive Combat.
Tämän lisäksi Ouya-tiimillä on jo sopimukset sellaisten tahojen kanssa kuin OnLive, VEVO ja XBMC. Namco Bandai on ilmoittanut olevansa hyvin kiinnostunut, muttei ole vielä luvannut mitään.

On tietenkin hyvä olla lähtemästä suoraan huijaukseen, mutta on myös syytä miettiä ennen kuin komppaa toistakaan ääripäätä.

Käyttäjän Gasoil kuva
Gasoil

Crash 'n burn

Käyttäjän PussikissaHelvetistä kuva
PussikissaHelvetistä

Käsittääkseni laite on ylipäätänsä tarkoitettu indie-peleille ja muille jotka eivät vaadi paljon konetehoja tai kustannuksia, mikä tekee siitä ihanteellisen pienille pelitaloille/kehittäjille. Muistaakseni ei tarvitse myöskään maksaa mitään maksuja konsolin tekijöillekään, mitä esimerkiksi Microsoft vaatii. Ja Domeen en luottaisi piirun vertaa. Amatöörimaisempaa ja provosoivampaa sivua saa hakea. Hirveää soopaa.

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88
Lainaus käyttäjältä MastaKillah

"Mikään mahti maailmassa ei estä Ouya-tiimiä yrittämästä, epäonnistumasta ja menemästä konkurssiin rahat taskussaan. Tai sanomasta yrittäneensä ja pitämästä leijonanosaa rahoista."

Toivottavasti ette sijoittaneet rahaa tähän.

Tuohan pätee jokaikiseen kickstarteriin, siksi kannattaakin kattoa onko heillä ollut jotain ennen tehtynä ja mitä ihmisiä sielä on töisä (onko mitään isoja nimiä yms). esimerkki tapaus huojauksesta

Hyvähän tuo ouya ois indie kehittäjille, veikaan vain että tuolla konsolilla waretus tulee rehottamaan.

Käyttäjän Nesveri kuva
Nesveri

Jos konsoli tulee ulos niin eiköhän sieltä hyvä striimaus-emulaattoriboksi tule. Epäileväinen olen, mutta voipahan sillä aikaa nauraa ihmisten odotuksille.