FIFA 13:lle kunnioitusta vammaisia tukevalta säätiöltä / Uutiset / pelaaja.fi

FIFA 13:lle kunnioitusta vammaisia tukevalta säätiöltä

4.01.2013 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
2

Vammaisten etuja pelialalla ajava AbleGamers-säätiö on valinnut FIFA 13:n viime vuoden parhaaksi helposti lähestyttäväksi valtavirran peliksi. Kyseessä on neljäs vastaava palkinto, jonka Electronic Arts on napannut säätiöltä.

Voiton FIFA 13 pokkasi erityisesti pc-versionsa säätömahdollisuuksien ansiosta. Pelissä on mahdollista vaikuttaa moniin osa-alueihin aina tekoälystä pelin vauhtiin, ja onpa palloa mahdollista potkia myös yksinomaan vain hiirtä käyttämällä.

Kunniamaininnan AbleGamers antoi XCOM-strategiapelille sekä pulmateos Colour Blindille. Risuja annettiin puolestaan autopeli Forza Horizonille, joka säätiön mukaan oli ottanut lähestyttävyydeltään takapakkia vuonna 2010 palkitusta Forza Motorsport 3:sta.

Viime vuonna palkinnon pokkasi BioWaren ja EA:n massiiviroolipeli Star Wars: The Old Republic.

Lähde: AbleGamers, Edge

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän realOG kuva
realOG

EA on kyllä näissä helposti lähestyttävissä peleissä aika haka

Käyttäjän onnistunyt kuva
onnistunyt

Pian tulee kaksi kuukautta täyteen odottaessa vastausta EA:lta. Yleisessä tiedossa on, että taannoin FIFA 13 ULTIMATE TEAMISSA OLI RANKASTI HÄIKKÄÄ. Pelaajilta KATOSI mm. näitä €ostettuja€ pelaajia ja EA sulki palvelun muutamaksi päiväksi. Tästä on jo aikaa ja odotan edelleen hyvitystä. Siihen asti peli on hyllyllä, vaikka on kuinka hyvä.