
Microsoftin seuraava pelikonsoli saattaa tukea vielä pelilevyjä, mutta Xbox 360:een verrattuna hitusen poikkeavammalla tavalla. Xbox-huhuja aiemminkin levitellyt VGLeaks-sivusto on julkaissut mahdollisen uutta Xboxia käsittelevän dokumentin, jonka mukaan uutuuskonsoli suorittaisi pelinsä aina tilavalta kovalevyltään.
Huhun mukaan varsinaiset pelilevyt toimisivat jatkossa siis vain asennusvälineinä, jos fyysisen median kanssa välttämättä haluaa olla vielä tekemisissä. Suora pelaaminen levyltä ei sen sijaan pitäisi enää dokumentin mukaan onnistua.
Teknologiasivusto The Verge raportoi kuulleensa vastaavia yksityiskohtia aikaisemminkin. Se pohtiikin, voisiko tämä olla osa Microsoftin mahdollista pyrkimystä estää tai ainakin rajoittaa käytettyjen pelien kauppaa. Huhutusta jatkuvasta internetyhteydestä löytyy myös maininta dokumentissa.
Huomioida kuitenkin sopii, että dokumentti vaikuttaisi olevan peräisin viime vuodelta. Mikäli tiedot ovat siis oikeita, on muutoksia voinut tapahtua.
Lähde: VGLeaks, Eurogamer, The Verge, Forbes





















Kommentit
Jos asennettua ja netin kautta sen jälkeen "aktivoitua" peliä voi pelata offline, minulla ei ole tämän kanssa mitään ongelmaa. Jos pelaaminen katkeaa samalla hetkellä kuin nettikin, up your's Microsoft!
itse spekuloin kahta mahdollisuutta.
MS ei suostu käyttämään Blu-ray levyjä. Joten
1) Always-online on pakollinen ja peleistä osa streamataan peliin. Tälläistä käytetään jo esim MMO peleissä
2) Juuri mainittu asennus. Pilvipalvelu maksaa joko goldin tai sitten extraa goldin päälle. Kai siitä teran saa alussa ellei vielä pysytä jossain hikisissä 250gb "pakko olla official" laadussa...
Mikkisofta ampuuitteään polveen jos ne laittaa ton jatkuvan nettiyhteyden.
Just joo alkaa koko innostus pelaamiseen hiipua. Suunta tuntuu olevan kokoajan enemmän ja enemmän se että rehellistä kuluttajaa ajetaan ahtaammalle ja asioista tehdään tarpeettoman hankalia. Ei olla kaukana kun konsolipelaajat saavat kamppailla SimCityn kaltaisista ongelmista. Sen pitää olla niin että levy sisään ja pelaamaan. Thats it. Keep it simple!
Mielenkiintoinen ratkaisu.
Kyllä on laiskaa sakkia, jos ei jakseta asentaa peliä vain kovalevylle ja sitten sitä voisi pelata ilman, että laittaisi edes levyä sisään. On vaikeeta. Näinhän on tehty jo PC:llä ties kuinka pitkään?
Ei konsolien tarvitse mennä PC:n suuntaan.
Juuri jotain tällaista odotinkin Micro$oftilta. Sim Citystähän huomattiin, miten hyvin tällaiset always-online-DRM:t toimii. Ja vieläkin jaksavat itkeä noista käytetyistä peleistä.
Kuulostaa lupaavalta, siis Sonyn kannalta.
Siis tämähän on vain Micro$oftin suunta. Ei Sonyltä ole tällaista kusetusta luvassa.
Luitko otsikon? Tämä oli vain huhu. En usko millään, että pakollista nettiyhteyttä vaatisi. Kuitenkin muualla maailmassa nettiyhteydet on aivan lasten kengissä. Hämärästi muistan tutkimuksen, jonka mukaan noin puolet 360-omistajista on vailla internettiä.
Itse olen ainakin innoissani, jos konsoli sisältäisi vaihtoehtoisen ominaisuuden, että kerran lukee levyn ja sen jälkeen pelin kuin pelin voisi käynnistää suoraan kovolta.
EDGE: New ‘always on, always connected’ Durango SDK leak is real. Ei tuossakaan kyllä suoranaisesti sanota että siinä oisi DRM, hehkutetaan vaan noita hyödyistä jos on kokoajan online ja siitä että kone menee valmius tilaan jne.
Olisipa jo E3 niin saataisiin jotain konkreettista infoo eikä näitä huhuja :P