
Yhdysvaltalaiskehittäjä Double Fine on palannut Kickstarteriin. Rahoituspalvelusta kertaheitolla suositun Broken Age -pelillään tehnyt studio hakee tällä kertaa rahaa toiseen uuteen peliprojektiinsa, joka tunnetaan parhaillaan nimellä Massive Chalice.
Toisin kuin Broken Age, ei Massive Chalice ole jälleen yksi seikkailupeli, vaan kokemukseltaan selvästi enemmän strategiaan painottuvampi kokonaisuus. Pelissä pelaajat pääsevät hallinnoimaan omaa kuningaskuntaansa, jonka luotsaamisessa tärkeää roolia näyttelevät esimerkiksi avioliittojen järjestelyt, tutkimustyöt ja monet muut harkittuja valintoja vaativat tilanteet. Menoa väritetään myös muutamilla satunnaiselementeillä.
Armeijaakin on toki syytä pitää kasassa, sillä ajoittain vastaan tulee vuoropohjaisia strategiataistoja X-COMin ja Final Fantasy Tacticsin malliin. Näissä merkittävää roolia näyttelee pelin aikamekaniikka, jonka myötä pelaajan on jossain vaiheessa laitettava parhaatkin sotilaansa eläkkeelle, jos ne ovat sattuneet pysymään taistoissa hengissä tarpeeksi pitkään.
Massive Chalicea varten Double Fine on pyytämässä pelaajilta 725 000 dollaria – 325 000 enemmän kuin se alkujaan haki vielä kehitteillä olevaa Broken Agea varten. Strategiapelistä vastuun saisi Broken Agesta erillään oleva tiimi, jota vetää kuolemattomasta hymystään ja Iron Brigadesta tunnettu Brad Muir.
Lisätietoja pc-projektista löytää tuttuun tapaan sen Kickstarter-sivuilta sekä oheisesta esittelyvideosta.





















Kommentit
Pistäisi nyt eka sen ensimmäisen paskapelinsä ulos, ennen kuin lisää kinutaan.
Kuulostaa kyllä lupaavalta, mutta kannattaisi varmaan ensin pistää ulos tuo Broken Age..
Millä tahansa hyvin organisoidulla peli(/elokuva)studiolla on aina useampi projekti päällä samaan aikaan. Kuten videollakin sanotaan, ajassa 17 sekunttia, jos katsoitte, DF:llä on useita tiimejä. Tiimit työskentelevät eri pelien parissa. Tällöin ei tarvitse pistää porukkaa pihalle kun ensimmäinen projekti on esim graafikoiden osalta valmis, mutta tuotos ei ole vielä julkisuvalmis. Jotta nämä ihmiset saadaan pidettyä töissä, tarvitaan rahaa ja eiköhän tämänkin projektin pohjia ole rahoitettu Humble Bundlella joka vastikään oli.
En ole vielä pelannut Double Fineltä yhtään huonoa peliä. Tuettu.
Ymmärrän toki tuon tiimien jaksotuksen, mutta kun kyse on Kickstarter- rahoituksesta normaalin julkaisijatoiminnan sijaan, en pidä tästä toiminnasta.