
Square Enixin klassikkoroolipeli Final Fantasy VII:n fanit ovat odottaneet uusittua versiota pelistä jo pitkään. Nyt sellainen on saatavilla - tavallaan.
Youtube-käyttäjä Jamie Colliver on nimittäin kehittänyt todella yksityiskohtaisen jäljitelmän koko Final Fantasy VII:stä PS3:n LittleBigPlanet-pelissä. Parin vuoden ajan työn alla ollut Final Fantasy VII Remake kertoo Final Fantasy VII:n tarinan 31 LittleBigPlanet-kenttään jaettuna. Kentät sisältävät tiettävästi kaikki alkuperäiset pelihahmot ja pomotaistelut, vaikka pelin sisältöä on luonnollisesti jouduttu sovittamaan paljon LittleBigPlanet-muotoon.
Kenttälistaus on selattavissa LittleBigPlanetin verkkosivuilla. Kentät ovat yhteensopivia kaikkien kolmen kotikonsoleille kehitettyjen LittleBigPlanet-pelien kanssa. Pelisarjan kolmas osa saapuukin ensi viikon aikana PS3:lle ja PS4:lle.
Lähde: Youtube





















Kommentit
Etsin paraikaa leukaani lattialta
Itse hukuin kyyneliin koska tämä ripulituotos on LittleBigPlanet, eikä FF7 Remake :(
LittleBigPlanet hakkaa mennen tullen kaikki FF:t, vaikka nekin ovat hyviä.
pelit onkin niin hyvin verrattavissa keskenään >.<
Sitä viestini osittain tarkoittikin.
Awsum!
Välillä täytyy omata melkoista rivien välistä lukutaitoa, jotta tietää mitä täällä Pelaaja-Lehden sivuilla tapahtuu.
Ei sitten mielellään edes vitsillä tällaisia jookos?
Täytyy olla kova tekemisen puute, että viitsii moisen väkertää.
Ei ollut vitsi. Molemmat pelisarjat loistavia, mutta Lbp menee omissa kirjoissa enemmän kolutumpien joukkoon, vaikka useampaa FF peliä olenkin pelannut.
Niissä on Se ongelma, että vain X:n ja XIII-3 olen pelannut loppuun asti eri syistä.
Tietenkin FF pelit on tuhat kertaa legendaarisempia.
Mutta ei voi sanoa, että niissä olisi parempi tarina, koska LBP:n voi tehdä minkä tarinan vain. :P