300 000 takavarikoitua PlayStation 3:a vapautettiin / Uutiset / pelaaja.fi

300 000 takavarikoitua PlayStation 3:a vapautettiin

11.03.2011 // Kirjoittanut: Ville Arvekari
19

Sonyn ja LG:n välinen patenttikiista on edennyt Sonyn erävoittoon. Hollannin oikeuslaitos on peruuttanut viime viikkoisen takavarikointipäätöksen, jonka myötä Sony voi jatkaa PlayStation 3 -konsoleiden toimittamisen jälleenmyyjille Euroopassa.

Viime viikon alussa Hollannin oikeuslaitos määräsi pysäyttämään PlayStation 3 -konsoleiden toimittamisen jälleenmyyjille, minkä seurauksena noin 300 000 konsolia päätyi takavarikoitaksi. Nyt LG:n on määrätty palauttamaan takavarikoidut konsolit Sonyn huostaan huomiseen mennessä. Yhtiötä myös uhataan 275 000 dollarin päiväsakoilla jokaisesta aikarajan ylittävästä päivästä.

Varsinaisen patenttikiistan käsittely jatkuu yhä.  LG vaatii korvauksia jokaisesta myydystä PlayStation 3 -konsolista, sillä yhtiön mukaan Sony on käyttänyt luvatta LG:n patentteja muun muassa konsolin Blu-Ray-soittimessa. Mikäli LG saa vaatimuksensa läpi, Sony joutuu korvaamaan mahdollisesti jopa yli 350 miljoonan dollaria.

Lähde: 1UP

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Muksu kuva
Muksu

350 miljoonaa on kyllä hirmu kasa rahaa. Sony voi olla tuollaisten korvausten kanssa vielä lirissä.

Käyttäjän Matoman kuva
Matoman

Muksu, näin on. Sonylle tulee selkä seinää vasten ja sitten saa unohtaa PS4:n. :(

Käyttäjän ToveriJuri kuva
ToveriJuri

Saisi LG maksaa sonylle korvauksia kiistasta aiheutuvista tappioista.

Käyttäjän Subaiku kuva
Subaiku

Kyllä se LG joutuu maksamaan korvauksia, jos tuo patenttikiista menee Sonyn hyväksi. Mutta jo LG voittaa sen niin ankea Sonylle, 350 miljoonaa on aika iso raha.

Käyttäjän Tahvo619 kuva
Tahvo619

Eiks Sony taas lähtenyt haastaa LG puhelin patenteista oikeuteen?

Käyttäjän Munkk1 kuva
Munkk1

Onko joku ottanut tarkemmin selvää noista patenttirikkomuksista? En vieläkään saa päähäni ajatusta, että Sony ei omistaisi kaikkia Blu-Ray -patentteja. Vai onko kyse jonkun dvd-tekniikan soveltamisesta?

Käyttäjän Pinnallinen kuva
Pinnallinen

Kuulemma Sony ja LG yhdessä lähtivät kehittämään Blu-Rayta, ja ovat nyt "sodassa" keskenään. Niinkuin Tahvo jo sanoikin, Sony haastoi LG:n puhelimien patenteista oikeuteen.

Käyttäjän heppu kuva
heppu

onneksi sony voitti...

Käyttäjän Kakkuonhyvaa kuva
Kakkuonhyvaa

Helevetin LG etelä koreasta ei tule mitäöän hyvää!

Käyttäjän Packie kuva
Packie

Onko LGn väiteissä edes mitään perää? Tyhmää tämmönen leikki. -_-