
Fallout 5:n kehitys näyttäisi ehtineen jo varhaisiin vaiheisiinsa.
Fallout 4:ssä kumppanihahmo Deaconia näytellyt Ryan Alosio lipsautti pelin olevan tekeillä Instagram-profiilissaan eilisiltana. Fallout Temple -faniyhteisön kanssa käymässään kommenttikeskustelussa Alosio paljasti suorin sanankääntein Bethesdan valmistautuvan jo seuraavan Falloutin tuloon.
– Olisi todella kätevää kerätä tänne lisää fantastisen Fallout 4 -heimon jäseniä. Studion sisällä valmistellaan jo Fallout 5:n esituotantoa... Shh, Alosio hyssytteli.
Kommentti katosi verkosta pikaisesti, mutta ruutukaappaukset keskustelusta jäivät elämään sen poistamisen jälkeen.
Valtavana yllätyksenä paljastus tuskin tulee pelisarjan huiman suosion valossa, mutta Bethesda itse ei ole vielä vahvistanut työskentelevänsä seuraavan osan parissa. Myös ensimmäiset Fallout 4 -huhut saivat bensaa liekkeihinsä Three Dog -hahmon ääninäyttelijän puheista, joten historia vaikuttaisi toistavan itseään jälleen.
Mahdollisen Fallout 5:n ohella Bethesdalla on kädet täynnä töitä myös tänä vuonna ahkerasti laajenevan Fallout 4:n parissa. Lisää pelin lisäsisällöstä voi lueskella vaikkapa täältä.
Kommentit
Mikäköhän on seuraava peli bethesdalta?
Mieluummin ottaisin seuraavaksi uuden TES:n.
Sama täällä.
Nothin' more to say
Eiköhän Elderin jatko ole tulossa jo vuodeksi 2020. Kun heillä on tapana julkaista uusi osa kustakin pelistä 4 vuoden välein. Kun Skyrim taisi tulla 11.11.11.
Obsidian kehiin niin voisi kiinnostua.
Enpä usko, että tekisivät toisen Falloutin heti putkeen, TES-sarja kun on kuitenkin peli peliltä kasvattanut suosiotaan ja Skyrimin myötä menestys nousi nousi täysin uudelle tasolle. Tuskin siis lykkäisivät TES sarjan seuraavaa osaa, vaan jatkavat vuorottelua Elder Scrollsin ja Falloutin välillä, ehkä saattavat jopa jonkun täysin uuden IP:nkin vielä jossain välissä vääntää.
Että eiköhän sieltä TES VI tule muutaman (3-5) vuoden sisällä...seuraavan Falloutin taas voisi hyvin tehdä jälleen Obsidian tai jokin toinen taho.
Ihme on jos ei olisi. Tekisivät vain seuraavaksi toimivan pelin, mikä ikinä se sitten onkin.
Hyvinhän tuo nelonenkin toimii.
Muuten tähän uutiseen ei osaa suhtautua mitenkään. Kaukaisia asioista.