Älä missaa vuoden suurimpia pelijulkistuksia – tässä E3 2019 -aikataulut / Uutiset / pelaaja.fi

Älä missaa vuoden suurimpia pelijulkistuksia – tässä E3 2019 -aikataulut

3.06.2019 // Kirjoittanut: Ville Arvekari
14
E3 2019 aikataulut

Ne ovat täällä taas!

E3 2019 -pelimessut käynnistyvät virallisesti ensi viikon tiistaina Los Angelesissa, mutta tapahtuman ympärille rakennettu messuhumu käynnistyy Googlen osalta tämän viikon torstaina – ja viikonloppuna oheistapahtumien sekä lehdistötilaisuuksien muodossa.

Tapahtumissa nähdään konsolivalmistajien ja pelijulkaisijoiden tuoreimmat uutispommit, joten Pelaaja.fi on laatinut tapansa mukaisesti aikataulun, joka helpottaa E3-tilaisuuksien ja -julkistusten seuraamista. Kellonajat on muutettu valmiiksi Suomen aikaan.

Huomattavimpana muutoksena edellisvuosien kalenteriin on PlayStationin jättäytyminen pois messuilta. Sony julkaisikin mm. viime messuilla esittelemänsä Death Strandingin trailerin ja julkaisupäivän jo viime viikolla.

Päivitämme listaa tapahtumien edetessä, muutosten sattuessa ja linkkien ilmaantuessa, joten pistähän sivu kirjanmerkkeihin!

Torstai 6.6.2019

19:00 Googlen Stadia Connect -tilaisuus
Odotettavissa: Googlen Stadia-suoratoistopalvelun tarjontaa. Julkaisuajankohta ja hinnoittelu, kenties?

Katso Google Stadia -lähetyksen videotallenne täältä!

Lauantai 8.6.2019

19:15 Electronic Artsin suoratoistolähetys

  • 19:15: Countdown to EA PLAY
  • 19:30: Star Wars Jedi: Fallen Order
  • 20:00: Apex Legends
  • 20:30: Battlefield™ V
  • 21:00: FIFA 20
  • 21:30: Madden NFL  20
  • 22:00: The Sims™ 4

Katso Electronic Arts -tilaisuuden videotallenne täältä!

21:00 Nintendon E3-turnauslähetys

  • 21:00: Super Mario Maker 2 Invitational 2009 -kisa
  • 21:30: Splatoon 2 World Championship 2019 -maailmanmestaruusfinaali
  • 00:00: Super Smash Bros. Ultimate World Championship 2019 3v3 -maailmanmestaruusfinaali

Katso Nintendon turnauslähetyksen videotallenne täältä!

Sunnuntai 9.6.2019

23:00 Microsoftin lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Microsoftin pelistudioiden omat pelit, joihin mahtuvat mm. Gears 5 ja oletettavasti Halo Infinite. Uuden sukupolven Xbox-konsoleista tihkunee ensimmäiset yksityiskohdat.

Katso Microsoftin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

Maanantai 10.6.2019

03:30 Bethesdan lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Doom: Eternal ja Wolfenstein: Youngblood nyt ainakin. Luultavasti jotain uusia julkistuksiakin.

Katso Bethesdan lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

05:00 Devolver Digitalin "lehdistötilaisuus"
Odotettavissa:
Kuka tietää? Jotakin superhämärää, kuten tavaksi on tullut...

Katso Devolver Digitalin "lehdistötilaisuuden" videotallenne täältä!

19:00 The E3 VR Showcase 2019 -lähetys
Odotettavissa: UploadVR:n noin 35 minuutin mittainen lähetys tulevista virtuaalitodellisuusuutuuksista.

Katso The E3 VR Showcase -tilaisuuden videotallenne täältä!

20:00 PC Gaming Show -tilaisuus
Odotettavissa:
PC Gamerin pc-pelien esittelyyn ja julkistuksiin liittyvä tilaisuus.

Katso PC Gaming Show -tilaisuuden videotallenne täältä!

23:00 Ubisoftin lehdistötilaisuus
Odotettavissa:
Ubisoft on vihjaillut täysin uusista peleistä, minkä lisäksi huhumylly uuden Splinter Cellin ympärillä on pyörinyt jo pitkään.

Katso Ubisoftin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

Tiistai 11.6.2019

04:00 Square Enixin verkkolähetys
Odotettavissa:
Final Fantasy VII Remakesta odotetaan roppakaupalla uutta tietoa. Myös Eidoksen ja Crystal Dynamicsin Avengers-projekti esittäytyy.

Katso Square Enixin lehdistötilaisuuden videotallenne täältä!

19:00 Nintendo Direct -verkkolähetys
Odotettavissa:
Oletettavasti uutta infoa Link's Awakeningin ja Luigi's Mansion 3:n kaltaisista jo tiedossa olevista peleistä, Smashin lisähahmoista ja täysin uusista julkistuksista. Directiä seuraavat Nintendo Treehouse -lähetykset.

Katso Nintendon E3 Direct -lähetyksen videotallenne täältä!

Messut ovat tänä vuonna jälleen avoinna myös yleisölle, minkä myötä keskustelupaneeleihin keskittyvä E3 Coliseum -ohjelma keikkuu yhä mukana kuvioissa. Tutustu siihen tarkemmin sen kotisivulta.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Teräskäsine kuva
Teräskäsine
Lainaus snaketus

En kyllä muista, koska olisin ollut näin vähän innoissani E3:sta. Taitaa tulla pitkasta aikaa vuosi kun en viitsi tämän takia öitä valvoa.

Sama homma. En oikein edes muistanut että messut on tulossa. Nintendon kohdalla Metroid Prime 4 :sta ei varmaan mitään kuulla, mutta kenties Bayonetta 3:sta jotakin. Muuten odotukset aika maltilliset.

Käyttäjän JayeizH kuva
JayeizH
Lainaus Teräskäsine

Sama homma. En oikein edes muistanut että messut on tulossa. Nintendon kohdalla Metroid Prime 4 :sta ei varmaan mitään kuulla, mutta kenties Bayonetta 3:sta jotakin. Muuten odotukset aika maltilliset.

En myöskään uskoa MP4:n esillä oloon. Nintendon tyyli on kuitenkin ollut viime vuosina se että keskitytään E3:ssa suhteelliseen pieneen määrään pelejä. Ja nyt sieltä on jo tulossa Pokemon ja Maker2, sekä päälle vielä matalamman profiilin julkaisuja kuten Luigi's Mansion 3 ja Fire Emblem, niin en usko että MP4:n kokoiselle julkaisulle löytyy yksinkertaisesti enää tilaa. Pokemon ja Maker2 tulee kuitenkin tänä vuonna, niin MP4 on sitten ensi vuoden "SE" juttu.

Bayonetta 3:sta olisi kyllä kiva nähdä jotain. Jo ihan siksi, että se varmistaisi pelin olevan tulossa. Pettymys kuitenkin tulisi olemaan kova jos se olisikin peruttu. Vaikka kovastihan sitä on vakuuteltu että ei ole...

Käyttäjän TelaKeiju kuva
TelaKeiju

Microsoft ja bethesda kiinostaa isosti! Bethesda tosiaan miten saa vakuutettua että uusia FO76 ei tule ja jatkossa lupa odottaa laatua. Microsoftille kovat odotukset ja tiedossa jo on että tästä tulee hurja show ja herkkua pelaajille. Eikä yhtään arvoa pudota ettei sonyllä ole mitään näytettävää että kannattaisi messuille ilmestyä!

Käyttäjän Kille kuva
Kille

Kaikki kiinnostaa, sillä olenhan pelaaja. Voi olla tietysti, että Nintendon prossen katson vain uutisten kautta, koska konsolia en omista. Tänä vuonna vähän semmoinen kutina, että siellä on pari isompaakin yllätystä tulossa, sillä ovat yllättävän aktiivisia julkaisija olleet juuri ennen messuja ja koettaneet tiivistää pressitilaisuuksiaan ennen aikaisilla pienemmillä julkistuksilla. Tänään alkaa!

Nostoja