Älä pelaa, vaan osta maine rahalla / Uutiset / pelaaja.fi

Älä pelaa, vaan osta maine rahalla

4.10.2006 // Kirjoittanut: Pelaaja_Ossi
20

Oletko kyllästynyt keräämään enemmän Xbox Liven Gamerscore-pisteitä kuin kaverisi? Nettiin on avattu uusi Levelmy360-palvelu, joka kerää pelaajille lisää pisteitä maksua vastaan.

Saitin mukaan palvelun perustajat ovat peliveteraaneja, jotka "pelaavat pelit puolestasi loppuun". Pelaajat voivat ostaa 500, 750, 1000, 1500, 2000 ja 3000 pisteen paketteja. Suurempi pistemäärä maksaa luonnollisesti enemmän: 500 pisteen paketista veloitetaan 39,99 dollaria, kun taas 3000 pisteen saamiseksi on pulitettava 299,99 dollaria. Jättipisteet maksavat siis saman verran kuin Xbox 360:n Core-versio.

Palvelu toimii käytännössä niin, että käyttäjä antaa pelaajatunnuksensa lainaan, maksaa laskun ja jää odottamaan tilauksen valmistumisesta kertovaa sähköpostia. Sivuston mukaan palvelua on käyttänyt yli 80 000 pelaajaa neljän vuoden aikana. Xbox Live ei siis ole ryhmän ensimmäinen aluevaltaus.

Aika näyttää, millainen vaikutus palvelulla on pelaamiseen. Lähtökohta on kuitenkin kovin arveluttava. Otetaanko pelaaminen jo liian tosissaan?

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Leise kuva
Leise

Pelaako joku kiinalainen farmaripelaaja tyylin World of Warcraft tuolla tilillä "laina-ajalla", vai miten ihmeessä nuo pisteet meinataan siirtää tilille? Kuulostaa suhteellisen rikolliselta tuo touhu.

Käyttäjän Pelaaja_Ossi kuva
Pelaaja_Ossi

Eli Gamertag annetaan luultavasti jonkun toisen käyttöön, kuka tilaustasi sitten hoitaakaan palvelun kautta.

Jos ei rikolliselta, niin ainakin turhalta kuulostaa..

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

voi voi.. Ketä kiinnostaa gamerscore noin paljon? En pelaa pelejä gamerscoren takia..

Käyttäjän snap kuva
snap

"3000 pisteen saamiseksi on pulitettava 299,99 dollaria."
Kuka hullu maksaa 300 jostain gamerscoresta? :o

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

^ Se ei ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa.

Itse en edes pahimmassa painajaisessani kuvittelisi jotain tällaista. Gamescoressa parasta on juuri se että aina saa tavoitella kaikkia uusia ja mukavia achievementtejä ja eteenkin kun jonkun haastavan achievementin saa niin tuntuu todella hyvältä.

Eli siis pitäisi luopua tuosta ilosta ja maksaa siitä vielä shokkeeraavan korkeita hintoja. No tänx, jätän sen retardien iloksi.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

mina ole sanato. Toi on naurettavaa. Joo maksan varmaan 300 dollaria sen takia et voin olla pelaamatta mun profiililla ja mitä saan... PISTEITÄ ! Jihuu ! Ei nillä pisteillä tee mitään ! Mut niille 300 dollarille keksin monenlaista järkevää käyttöä. Vois ostaa n. 5-10 peliä ja nostaa sillä tavalla niitä pisteitä ja vois samalla nauttia siitä pelaamisesta. Ja kyllä, jotkut ottaa pelaamisen liian tosissaan.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Sopii ainoastaan niille joilla on paljon rahaa mutta eivät halua nähdä vaivaa pelatakseen pelejä.. mutta haluavat silti olla parhaita :/ Noh kun se oikea tilinomistaja tulee vastaa LIVE ottelussa niin kyllä sen totuuden huomaa.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

On varmasti hauskaa ostaa pisteitä, joilla ei tee kerrassaan mitään. Tyhmien erottaminen rahoistaan on kuitenkin hyvä bisnes.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"on moraalitonta antaa tyhmän pitää rahansa". Rahalla saa ja hevosella pääsee. Tällaiselle löytyy aina oma käyttäjäkuntansa (siihen puuttumatta). Jos heillä on varaa tehdä se, niin mitä sitten? Pelaamisen ilo jää silti kokematta puhumattakaan itsekunnioituksesta.

Käyttäjän Sharkie kuva
Sharkie

Taas kerran, wäkkiä paskaa.

Tämähän suunnilleen romuttaa koko Live-saavutusten idean, kun toisen tasosta ei välttämättä oikeasti saada tägin pohjalta mitään tietoa.

"Vähänx oon pr0(eli sikarikas)!"