
Analyytikko Michael Pachterin mukaan Microsoftin ensimmäisen sijan tavoittelu on tyhmää. Pachter uskoo voitollisen toiminnan olevan huomattavasti tärkeämpää kuin konsolisodan voittaminen kaikin mahdollisin keinoin.
"Voit olla toinen tai kolmas ja tehdä silti todella paljon rahaa. En ole koskaan kuullut Ubisoftin tai Activisionin sanovan: 'vihaan toisena olemista!'. Molemmat firmat tekevät rahaa ja ovat tyytyväisiä siihen, vaikkeivat he olekaan EA:ta suurempia."
Pachterin mukaan kaikki firmat pitävät katseensa ykköspaikassa, mutta kun konsolimyyntien järjestys alkaa selkeytymään kokoajan enemmän ja enemmän, olisi tärkeää vain keskittyä tekemään toiminnasta tuottoisaa konsolisodan kuninkuuden tavoittelun sijasta.
"En ymmärrä miksi Microsoft tavoittelee ykköspaikkaa niin kovasti. Toki, se on osa heidän DNA:taan, mutta eihän firman todellakaan tarvitse olla ykkönen ollakseen tuottava. Eikä ensimmäiseksi tuleminen hinnalla millä hyvänsä ole edes järkevää. Kannattaa mielummin tulla viimeiseksi ja tehdä voittoa, kuin saavuttaa ykköspaikka ja tehdä tappiota.", Pachter summaa.
Lähde: CVG





















Kommentit
Ei, vaan kannattaa olla kuten Wii, olla ykkönen ja tehdä voittoa :P. Tosin Microsoftilla ne voitot tulevat enemmänkin pelimyynnistä.
No eikös Microsoft tee voittoa peleillään?
Enkä ymmärrä ukkoa. "Ykköspaikalla" oleva tuppaa olemaan parhaiten ihmisten keskuudessa puheen aiheena. Ja ihmiset ostavat yleensä johtavan firman tuotteita, koska päässään ajattelet sen olevan paras ratkaisu.
Ei oo tainnu herra Michael Pachter olla ihmisten ilmoilla koskaan? :P
Taasko tää sonyhomo puhuu?
"Enkä ymmärrä ukkoa. ”Ykköspaikalla” oleva tuppaa olemaan parhaiten ihmisten keskuudessa puheen aiheena. Ja ihmiset ostavat yleensä johtavan firman tuotteita, koska päässään ajattelet sen olevan paras ratkaisu."
Niin ja yleensä yleensä sille johtavalle konsolille tehdään myös eniten pelejä. Wii on tässä outo lintu, että se myy kovalla tahdilla ilman pelejäkin kuukaudesta toiseen. Todellinen casual pelaajien konsoli totta vie.
Se on periaatekysymys! Sonylle ei anneta mitään ilmaiseksi. Vaikka kaikki menisi niin sota jatkuu aina ja ikuisesti! ;)
"Se on periaatekysymys! Sonylle ei anneta mitään ilmaiseksi. Vaikka kaikki menisi niin sota jatkuu aina ja ikuisesti! ;)"
Hankkisit sääki sen elämän ja lopettasit larppaukse tai ainaki vähentäsit...
No osittain olen herra Pachterin kanssa samaa mieltä.
Siksi että kun he ovat ykkösiä niin voi peli kansaa orjuuttaa kaiken maailman roskan maksamiseen.
Toisaalta jos katsoo kokonaisuutta, niin näyttää enemmänkin siltä, että Sony yrittää hinnalla millä hyvänsä saada ykköspaikan konsolisodassa.
MS:n panostukset niin konsolin ja sen palveluitten kehittämiseen, kuten myös yksinoikeuspelien haalimiseen näyttäisi viimeisen vuoden osalta olevan murto-osa siitä mitä Sony on panostanut PS3:n menestykseen. Vielä kun ottaa huomioon kuinka paljon Sony oli valmis tekemään tappiota konsolilla ja heidän lisävarustelisenssitkin ovat muro-osa MS:n vastaavista, niin tuo analyytikon lausunto sopisi paljon paremmin, jos MS:n tilalle laitettaisiin Sony.
Ja PS3 fanaatikkojen on turha miinustaa tätä, koska kuluttajien kannalta se on vaan hyvä, että Sony pyrkii samaan PS3:n jokaiseen kotiin hinnalla millä hyvänsä....kunhan se hinta ei missään vaiheessa tule meidän kuluttajien maksettavaksi esimerkiksi törkeästi nousseitten pelihintojen muodossa.
Sony upottaa MS:ään ja Nintendoon verrattuna aivan käsittämättömiä summia konsolin mainontaan. Sony levitteli PS3:sta juttuja, jotka ovat osoittautumassa ainakin hieman valheellisiksi ja mutuenkin koko Sonyn loistavasti menestynyt peliosasto oli kaatua PS3-kustannuksiin. Tällä hetkellä se on Sony, joka kaikkein epätoivoisimmin haluaa ykköspaikan, käytettyjä rahoja ei tule enää tässä sukupolvessa takaisin.