Analyytikko pistää rahansa Wiihin / Uutiset / pelaaja.fi

Analyytikko pistää rahansa Wiihin

13.05.2008 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
12

NPD:n luvut ilmestyvät lähipäivinä. Tässä vaiheessa on siis aika kuulla analyytikoiden veikkauksia. Ehkä tunnetuin pelianalyytikko Michael Pachter uskoo PlayStation 3:n myyneen enemmän huhtikuussa kuin Xbox 360:n. Pachterin mukaan kaikkein eniten myi kuitenkin taas kerran Wii.

Pachterin veikkauksien mukaan PS3:a myytiin Amerikassa 295 tuhatta kappaletta huhtikuussa. Xbox 360:n Pachter uskoo jääneen 275 000 kappaleeseen. Wii sen sijaan on veikkausten mukaan taas kerran ylimpänä noin 600 000 kappaleen myynnillä.

Pachter veikkasi PS3:n myyneen Xbox 360:tä enemmän myös viime kuussa, mutta silloin järjestys oli päinvastainen.

Lähde: Joystiq

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Hohhoijjakkaa.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Hauska vanhana Nintendo fanina nähdä että masiinat myy vaikka ei itse osta enää Nintendon pelejä ku toista se oli N64 ja Gamecuben taival ku opposition masiinaa tuki no nyt odotan jo Xbox360 seuraaja ja WII 2 joka ois esim XO:n tehoinen.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Ihmeen hyvin tuo X0 porskuttaa menemään. Laite on kumminkin ollut jo markkinoilla pari vuotta mutta silti yli 200000 konsolia per kuukausi. Ei ollenkaan huonosti.

Käyttäjän Snakeleader kuva
Snakeleader

Nyt uskon olevan asian juuri näin.PS3 myy enemmän kuin Boxi, mutta mm.Wii Fit varmasti nostaa vielä vähän Wiin jo korkeita myyntilukuja.

Käyttäjän RuleZ kuva
RuleZ

Älä! Wii ykkösenä?!
Hitto, tuonlaisilla kommenteilla minäkin voisin analyytikko :D

Käyttäjän Optimus Prime kuva
Optimus Prime

Jos GTA 4:n myynnit jakautuivat Jenkeissä 60-40 360:n eduksi, niin saattaapi olla myös laitemyynneissä edellä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

''Jos GTA 4:n myynnit jakautuivat Jenkeissä 60-40 360:n eduksi, niin saattaapi olla myös laitemyynneissä edellä.''

Asiaan voi ehkäpä myöskin vaikuttaa boksin kaksinkertainen laiteluku amerikassa....

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

patcher on niin viisas ihminen :D

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"patcher on niin viisas ihminen"

Tienaa päälle miljoona dollaria vuodessa, joten kaipa häneltä vähän sitä älliä löytyy ;).

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"Tienaa päälle miljoona dollaria vuodessa, joten kaipa häneltä vähän sitä älliä löytyy ;)."

Mistä lähtien palkka ja äly ovat korreloineet keskenään?