
Michael Pachter veikkaa Xbox 360:n jättäneen PS3:n reilusti jälkeensä Yhdysvaltain joulumarkkinoilla. Pachterin mukaan Xbox 360 ylsi joulukuussa jopa 2,5 miljoonan kappaleen myyntiin. PS3:n myynnin mies sen sijaan uskoo jäävän 1,2 miljoonaan.
Mikäli Pachterin veikkaukset pitävät paikkaansa, Xbox 360 myi Yhdysvalloissa joulukuun aikana tuplasti PS3:a enemmän. Xbox 360 jätti tällöin myös Wiin taakseen, sillä Nintendo ilmoitti Wiin myyneen parisen miljoonaa kappaletta joulukuussa.
Lähde: Joystiq
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.






















Kommentit
En yllättyisi, onhan jenkit vahvasti xbox alue. Olisi tosin kiva tietää miten Euroopassa ovat myynnit olleet joulun alla, jotta näkisi onko PS3 myynyt täällä enemmän.
Hieman olen kuitenkin yllättynyt kuinka hyvin xbox360 on myynyt jenkeissä jo jonkin aikaa. Siellä kyllä varmaan vaikuttaa esim. ESPN kanavan urheilu lähetysten näkyminen ja mahdollisesti aika paljon agressiivisempi mainostus verrattuna tänne vanhaan mantereeseen.
ps. Eikös Eurooppa yleensä ole ollut playstationin heiniä. Täällä kun ei paina tuo "kotimaisuus" mitään.
Pachter ennakoi myös että Kinect olisi myynyt 7,2 miljoonaa maailmanlaajuisesti ja nimenomaan myynyt, ei toimitettu jälleenmyyjille..
Jep kinect myynyt sen 7,2 miljoonaa, mutta laitetta toimitettu 8 miljoonaa.
Joo jenkeissä tuo kinect yms. markkinointihype toimii. ei mikään ihmekkään että boxi myy jenkeissä niin hyvin.
Ymmärtääkseni xboxilla aikamoinen markkinointikoneisto myös jenkeissä. Paljon enemmän näkyvillä ja silleen.
Kinect on tosiaan saattanut nostaa Xboxin myyntiä näin joulukauden aikana, mutta tuskin se nyt nostaa sitä niin paljon, että PS3 jää reippaasti taakse. Onhan Pleikkarilla sentään Move, joka omasta kokemuksesta on ihan yhtä hyvä myyntivaltti, kuin Kinect
Move on iihan paaaaaskaa, kinetic yhtä huono, mutta nörttimaagisesti hienompi. Ja life is unfaire mistä kertoo se, että wiitä on myyty yli miljoona :P
Mutta hetkonen vähän aikaan sitte puhuttiin että myynnit ovat kohta ihan tasoissa
8 MILJOONAA dollaria markkinointiin. Pare ois myydä? xD