Angry Birds -virvoitusjuomat myyvät enemmän kuin Coca-Cola tai Pepsi / Uutiset / pelaaja.fi

Angry Birds -virvoitusjuomat myyvät enemmän kuin Coca-Cola tai Pepsi

23.11.2012 // Kirjoittanut: Valtteri Hyttinen
11

Angry Birds ei tyydy olemaan ykkösenä latauspelilistoilla, sillä Olvin avulla valmistetut Angry Birds -virvoitusjuomat myyvät Suomessa enemmän kuin Coca-Cola tai Pepsi, kertoo Destructoid.

Pelin kehittäneen Rovion markkinointijohtaja Peter Vesterbacka on ilmoittanut virvoitusjuomien lähtevän myös maailmalle. Aluksi juomia tullaan näkemään Australiassa ja Uudessa Seelannissa.

Lähde: Destructoid

Päivitys 23.11.2012 klo 11:45

Muutettu Peter Vesterbackan titteli markkinointijohtajaksi. Alun perin titteli oli virheellisesti toimitusjohtaja.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Munkk1 kuva
Munkk1

Eikö tästä ollut Ilta-Sanomissa tai jossain juttu, jossa juomavalmistajan edustaja totesi tuon pitävän paikkansa vain ensimmäisen myyntikuukauden osalta? En onnistunut löytämään tuota artikkelia tähän hätään.

E: Korjaus: Ilmeisesti tuota kuitenkin myydään kappalemääräisesti enemmän kuin Kokista. Litramäärissä ollaan kuulemma kaukana siitä ainoasta oikeasta. Mikä suomalaisia oikein vaivaa? Muumilimsa on paljon lintumehua parempaa, jos äkkimakea hedelmälitku kiinnostaa...

Käyttäjän kaheli98 kuva
kaheli98

Nuokin juomat ovat vain kopioineet muiden juomien maun. Ainoa asia mikä tekee limusta Angry Birdsin on vain tuo tölkissä oleva kuva.

Käyttäjän Windrider kuva
Windrider

Kuten tuossa Munkk1:n linkissä mainitaankin, Angry Birds -limuja myydään ainoastaan pienissä tölkeissä, joten ei mikään ihme, ettei litramääräisesti mitattuna myy niin paljon kun cokis kaikissa formaateissaan. Kaikkia AB -limuja on tullu maistettua ja vaikka kaikki oli ok kamaa, niin tuo vihreä on oikeesti todella hyvää! Punaisella linnulla brändätty Angry Birds -kahvi on myös hyvää (joskin ihan sikahintaista, pun intended), mutta Angry Birds -karkit ei oo kummosia.

Käyttäjän olight kuva
olight
Lainaus

Pelin kehittäneen Rovion toimitusjohtaja Peter Vesterbacka on ilmoittanut virvoitusjuomien lähtevän myös maailmalle. Aluksi juomia tullaan näkemään Australiassa ja Uudessa Seelannissa.

Peter Vesterbacka ei ole toimitusjohtaja (CEO) vaan markkinointijohtaja (CMO). Tarkennuksena Rovion toimitusjohtaja on siis Mikael Hed.

Just FYI :)

Käyttäjän imppala kuva
imppala

"– Tässä puhutaan varmaan siitä, että silloin kun Angry Birds -limu tuli kauppoihin huhti–toukokuussa, niin sitä saattoi joissain yhteyksissä mennä kaupaksi enemmän kuin näitä muita tuotteita, Heikkilä sanoo.

– Jos lasketaan kokonaisyhtälö, niin ei Angry Birds -limua mene tietenkään lähellekään yhtä paljon kaupaksi kuin vaikkapa Coca-Colaa eri pakkausmuodoissa yhteensä, sen tajuaa jokainen, hän jatkaa.

Vertailu tehtiin kappalemääräisen myynnin perusteella. Vain 0,33 litran tölkeissä myytävän Angry Birds -juoman kanssa vertailuun otettiin Coca-Colan suosituin hetikäyttöpakkaus, puolen litran pullo.

– Angry Birds -limua meni neljän myymälän otannassa kolmessa myymälässä enemmän kaupaksi kuin Coca-Colaa, Heikkilä sanoo. "

Tuossa Taloussanomista napattu hieman tarkennusta Olvin markkinointijohtajan kommenteista.

Käyttäjän -raffision- kuva
-raffision-

Vaikee arvata että kohta jompikumpi pepsi tai cola ottaa angry birdssin omaksi keula kuvaksi ja niin roviolle tipahtaa taas kahisevaa.

Käyttäjän janneus kuva
janneus

Ei oo kyllä mitään kovin kummosen makusia edes nuo.... Kokis <3

Käyttäjän TkHX kuva
TkHX

Samanlaista kitkerää kuraa, kuin limppareiden suomi-versiot yleensäkin. Kerran kun importteja kokeilee, niin eipä ole enää paluuta näihin suomalaisiin lisenssilitkuihin.

Käyttäjän Portable kuva
Portable

Olvin limskat eivät koskaan ole pettäneet eikä nämä kärttylintuversio ole poikkeus. Tropic on nannaa.

Käyttäjän lindario kuva
lindario

Aika läppä, noi Angry birds juomat maistuu pääasiassa ihan samalle kuin olvin siiderit, vain alkoholi puuttuu.