
Microsoft pomo Robbie Bach kertoo Liven olevan täysin ylivoimainen eikä Sonyn Networkia voi kutsua hänen mukaansa edes palveluksi. Bach laukoo: "on täysin oikein sanottu, että Live on päätä pidempi kuin yksikään toinen palvelu. Meillä ei ole kilpailua!" ja jatkaa toteamalla Liven tärkeimmän asian olevan sen 8 miljoonaa käyttäjää ympäri maailmaa.
Xbox Live täytti juuri viisi vuotta ja juhli sitä jakamalla ilmaista tavaraa pelaajille.
Lähde: LA Times
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Näin on! Live Jyrää! vai mitä?
Joo, no en ole Playstation onlinessa koskaan käynyt, mutta kyllähän kaikki sanoo, että surkea se on verrattuna Liveen. Sitä paitsi olen tyytyväinen - paitsi hintaan, sillä Anttila kiskoi vuoden gold-jäsenyydestä lähes 70 euroa, mikä on sikamaista. Lisäksi en ole läytänyt täältä Kouvolasta mistään microsoft-pisteitä. Anttila ei niitä myy. Miksiköhän?
Olenkin nähnyt monen ulkomaalaisen pelaajan mottona: "XBOX LIVE SHOULD BE FREE" tai vastaavaa.
Notta joutaa olemaankin paras, koska siitä saa maksaa yhden pelin hinnan verran vuodessa.
Live Jyrää!!!
Live on paras ilman muuta mutta kuten aikaisempi kirjoittaja mainitsikin niin maksullisena sen kuuluu paras ollakin. Itse maksan kerran kuussa Liven kultajäsenyydestä noin 7 € joka veloitetaan automaattisesti tililtä. Sillä tavalla maksaa vähän enemmän vuodessa mutta toisaalta vajaan 7 €:n kuukausimaksu ei tunnu oikeastaan missään.
Sony ei ole brändännyt palveluaan, eikä se ole maksullinen. Näinpä se on siis huonompi, mahtavaa päättelyä.
No voiko Microsoft pomo mitään muuta sanoakaan...
Näin saatiin taas sota syttymään...
KYllä samaa mieltä. En vaihtaisi liveä mihinkään muuhun. Tietysti maksuton live olisi vieläparempi,mutta on tämä silti ylivoimaisesti paras.
Kyllähän xbox Live todellakin on selkesäti paras ja se parantuu jatkuvasti :)
Liven erot PSN:än tulee näkymään yhä selvemmin tulevaisuudessa kun MS saa visionsa toteutettua valmiiksi.Itse asiassa PSN ei tarjoa mitään,mitä normaali internet ei jo tarjoa,mutta ei kukaan PC-puolen toimia kehtaa mainostaa palvelua ilmaiseksi, mutta Sony kehtaa.MS pistää softafirmana aivan eri luokan panostuksia LIVE:n kehitykseen ja on silti ihmisiä jotka vieläkin ovat siinä harhaluulossa että palveluita olisi syytä pitää yhtä hyvinä. Sonyn etuna on se, että ilmais"palvelua" ei voi kritisoida sen ilmaisuuden vuoksi, mutta sitä mukaa kun PS3 asiakkaat lisääntyvät, sitä enemmän hommat alkavat kaatumaan.
Live on selvä ykkönen, vaikkei sonyn maksuton nettipalvelukaan mikään huono ole.