
Blizzardin pelien Battle.net-palvelimet romahtivat aamuyöstä.
Pitkälti kaikkien talon pelien toimintaan hetkellisesti vaikuttaneet ongelmat ovat Blizzardin mukaan väsymättömien palvelunestohyökkäyksien tulosta. Tilanne saatiin hallintaan muutamissa tunneissa ja palvelimet pyörivät jälleen tavalliseen tapaan, mutta yhtiö selvittelee edelleen, mitä yöllä tarkalleen tapahtui.
[#Bnet] Tonight's DDoS impact appears to be resolved, and our team continues to monitor all services. Thanks for your patience, everyone!
— BlizzardCS (@BlizzardCS) April 14, 2016
Kunnian hyökkäyksistä on tavalliseen tapaansa ottanut pelialaa ennenkin ahkerasti kiusannut Lizard Squad, joka seurasi kaaoksen etenemistä suorana Twitterissä. Ryhmä väittää murtautuneensa pelipalvelimien ohella myös Blizzardin työntekijöiden henkilökohtaisille tileille, ja verkossa kiertävätkin nyt kuvankaappaukset erinäisistä yhteystietolistoista ja Outlook-profiileista.
Lähde: Lizard Squad (Twitter), Battle.net, PC Gamer
Kommentit
Mikähän tässä on ollut motiivina hax0reilla... Noh, toivottavasti näiden hyökkäysten myötä tietoturva paranee.
Ei kai noilla räkänokilla ole muuta motiivia kuin virtuaalipippelin venyttely. Vaikea tuota on mihinkään ideologiaankaan mahduttaa. Voihan tietysti olla että joku ressukka on hävinnyt korttipelin tai pkillattu.
DDos hyökkäys ei välttämättä vaikuta tietoturvallisuuteen mitenkään.
Mutta DDoS-hyökkäyksillä ei saada myöskään henkilökohtaisia tietoja serveiltä, eikö? DDoS-hyökkäykset vain ruuhkauttavat palvelun, jolloin sitä ei voi käyttää, mutta tietääkseni sen ei pitäisi murtaa mitään salauksia.
Tässä tapauksessahan oltiin päästy käsiksi noihin henkilökohtaisiin tietoihin, joiden luulisi olevan salattuina, ainakin jollain lailla. Joten päättelin että salaus on murrettu, ja nyt kun haavoittovuus on tiedossa, se voidaan paikata. Lopputuloksena se, että tietoturva paranee.
En väitä siis tietäväni näistä asioista tuon taivaallisempaa, mutta yritin vain löytää jotain positiivista tästä "hyökkäyksestä".
Hyökkäysten syy on luultavasti Blizzardin sulkema epävirallinen vanilla World of Warcraft serveri, jossa oli noin miljoona rekisteröitynyt käyttäjää ja yli 100'000 päivittäistä pelaajaa. Blizzardilla ei ole mitään aikeita tuoda omaa vanilla serveriä pelattavaksi. Halusivat ihan muuten vaan pilata alkuperäisen pelin fanien ilon. Ajatuksena varmaan, että nämä pelaajat on "varastettu" Blizzardilta, mutta suurin osa näistä pelaajista pelaa ks. serverillä juuri sen takia, että nyky-WoW ei maistu ja Blizzard ei aio tehdä asialle mitään. Blizzard on vieläpä vittuillut faneillensa, jotka ovat kyselleet mahdollisuudesta saada virallinen vanilla serveri pelattavaksi. "Te luulette, että haluatte pelata vanillaa, mutta ette oikeasti halua sitä." No selvästi halusivat, ja pelasivat. Sehän ei Blizzardille käy. Paska firma.
Juuru näin. Peruin mun Overwatch Collector's Editionin ennakkotilauksen. En tämän takia, mutta kuitenkin. Tämä vain teki päätöksestä paremman.