Bomberman-henkinen PS4-yksinoikeus Eurooppaan ensi viikolla / Uutiset / pelaaja.fi

Bomberman-henkinen PS4-yksinoikeus Eurooppaan ensi viikolla

29.01.2014 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
9

Päivitys 29.1. kello 21.15: Hiljattain annetusta julkaisupäivästä huolimatta Basement Crawl onkin viivästymässä. Kehittäjien mukaan "uusien jännittävien mahdollisuuksien" myötä peli nähdään viimeistään maaliskuun lopulla.

Alkuperäinen uutinen 26.1: PlayStation 4:n latauspelitarjonta saa hieman lisäväriä alkavan viikon keskiviikkona Basement Crawl -pelin saadessa Euroopassa julkaisunsa.

Moninpeliin keskittyvä Basement Crawl ottaa ideoiltaan varsin häpeämättömästi mallia klassisilta Bomberman-peleiltä. Paikallisesti neljää ja verkossa kahdeksaa pommittajaa tukevassa teoksessa pelaajat isketään taistelemaan hengestään simppeleille areenoille, joissa juurikin hallitut räjähdykset ovat avain voittoon.

Imutettavaksi Basement Crawl on saapumassa kymmenen euron hintaan. Pelin kehityksestä on vastannut puolalainen Bloober Team.

Lähde: Blooper Team, Polygon

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Celleri kuva
Celleri

Vaikuttaa hyvältä. =)

Käyttäjän kurrinen123 kuva
kurrinen123

Alun perin tämän piti olla kauhupeli, tehtiin sitten tämmönen. :)

Käyttäjän onnistunyt kuva
onnistunyt

Vaikuttaa ei miltään.

Käyttäjän zappah kuva
zappah
Lainaus käyttäjältä Celleri

Vaikuttaa hyvältä.

Joku tuhanteen kertaan nähty bomberman-klooni ja vaikuttaa hyvältä? Ai niin no, tämä oli PS4:lle, eli totta kai se "vaikuttaa hyvältä". Oletko muuten harkinnut sketsihahmon uraa kun hokema on jo keksitty? ;D

Käyttäjän Dynamithix kuva
Dynamithix

Todella mitäänsanomattoman näköinen traikku ainakin.

Käyttäjän Celleri kuva
Celleri
Lainaus käyttäjältä zappah

Joku tuhanteen kertaan nähty bomberman-klooni ja vaikuttaa hyvältä? Ai niin no, tämä oli PS4:lle, eli totta kai se "vaikuttaa hyvältä". Oletko muuten harkinnut sketsihahmon uraa kun hokema on jo keksitty?

Makuasioista voi siis kiistellä?
IMAGE(http://www.troll.me/images/yoda-senses/much-butthurt-in-you-i-sense.jpg)

Käyttäjän zappah kuva
zappah
Lainaus käyttäjältä Celleri

Makuasioista voi siis kiistellä?

Voi kun se olisikin vain makuasioita. Väännettäen rautalangasta: en usko että olisi "vaikuttanut hyvältä" mikäli olisi ollut tulossa jollekin laitteelle josta ei löydy Sonyn merkkejä. Itse pelikin tosin aika "meh" mutta jos oikeasti kiinnostaa niin mikä ettei. Kyllähän noita tuhanteen kertaan nähtyjä fb-pelejäkin ihmiset pelaa.

Käyttäjän xtpro kuva
xtpro
Lainaus käyttäjältä zappah

Voi kun se olisikin vain makuasioita. Väännettäen rautalangasta: en usko että olisi "vaikuttanut hyvältä" mikäli olisi ollut tulossa jollekin laitteelle josta ei löydy Sonyn merkkejä. Itse pelikin tosin aika "meh" mutta jos oikeasti kiinnostaa niin mikä ettei. Kyllähän noita tuhanteen kertaan nähtyjä fb-pelejäkin ihmiset pelaa.

Joo, jos olisi X1 ollut alustana niin kommentti olisi ollut: Xbone näköjään kaivaa taas kuoppaansa näillä "laatu" peleillä. Cellerin kommentit ovat maxwellin jälkeen naurettavinta fanimussutusta mitä näiltä boardeilta saa lukea.

Käyttäjän TheCpp0 kuva
TheCpp0 (ei varmistettu)

Komppaan kaikkia muita paitsi positiivisia kommentteja. Katoin ton trailerinki jopa kahteen kertaan mutta näytti aivottoman tylsältä molemmilla kerroilla. . . . . : |