CES-messut: Xbox-pelaajat jäivät kylmäksi. Ei sanaakaan uudesta konsolista / Uutiset / pelaaja.fi

CES-messut: Xbox-pelaajat jäivät kylmäksi. Ei sanaakaan uudesta konsolista

10.01.2012 // Kirjoittanut: Valtteri Hyttinen
13

Las Vegasissa juuri käynnistyneet CES-messut jättivät Xbox-pelaajat kylmäksi. Aloituspuheenvuoron pitänyt Microsoftin toimitusjohtaja Steve Ballmer ei maininnut uudesta konsolista mitään.

Juontaja Ryan Seacrestin vetämä keskustelumuotoinen esitys jäi teknologiapainotteiseksi. Windows Phone 7 ja Windows 8 -käyttöjärjestelmät varastivat shown.

Xbox 360:lle toki julkistettiin jälleen lisää maksullisia videopalveluja, joita tuskin nähdään euroopassa. Myös Kinectin rooli tulee pysymään Xboxin lähitulevaisuudessa suurena.

Kinect for Windows ainoa uutinen

Myös Windowsin Kinect-tuki sai virallisen vahvistuksen. Microsoft tekee yhteistyötä yli 200 yrityksen kanssa varmistaakseen hyvän Kinect-kokemuksen myös pc-käyttöjärjestelmällä. Kinectin yhteensopivuus laajenee lähiviikkojen aikana. Sovellukset levittyvät autoteollisuudesta terveydenhuoltoon.

Metro UI -käyttöliittymä sai osansa Ballmerin energisestä hehkutuksesta. Loppuvuonna 2011 päivittynyt Xbox 360 -dashboard viimeisteli yhteisen ilmeen kaikkien Microsoft tuotteiden kesken. Windows 8:n myötä pc-käyttöjärjestelmä, puhelin ja pelikonsoli ovat samalla viivalla.

Teknologiasta, Nokian Lumia-puhelimista ja Windows 8:sta kiinnostuneiden kannattaa vilkuilla video Microsoftin sivuilta. Yllätysvieraana showssa esiintyi myös perin merkillinen Tweet Choir -gospelkuoro, jolla on potentiaalia nousta klassisten keynote-outouksien rinnalle. Xbox-pelaajille aloituspuheenvuoro ei Seesamikatu-naamapalmuilun lisäksi tarjoa mitään.

Kansainväliset CES-messut ovat tietotekniikka-alan suurimpia vuotuisia tapahtuma. Pitkän historiansa aikana messuilla on esitelty mullistavia laitteita, kuten vhs-nauhuri, cd-soitin, Xbox-konsoli ja plasma-tv.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Arbiter- kuva
Arbiter-

Luulenpa että E3 messut tarjoaa niille odattaville ihmiselle sen mitä tahtovat. Itse olen tähän tilanteeseen tyytäväinen.

Käyttäjän Valkoinenleijona kuva
Valkoinenleijona
Lainaus käyttäjältä Arbiter-

Luulenpa että E3 messut tarjoaa niille odattaville ihmiselle sen mitä tahtovat. Itse olen tähän tilanteeseen tyytäväinen.

Sama täällä. On vaan hyvä, että Microsoft esitteli uudet Windows tuotteensa. Mielestäni tuo E3- messut ovat vasta se hyvä uuden konsolin julkaisu paikka niin Microsoftille kuin Sonylle.

Käyttäjän Moldy kuva
Moldy

Hyvä hyvä hyvä hyvä, kuka niitä uutisia ois muka kaivannut?

Käyttäjän TkHX kuva
TkHX

Siinä taas nähtiin ne "varmat" ennakkotiedot... :D Täälläkin osa porukasta alkoi jo heti ensimmäisten juorujen jälkeen spekuloida pöksyt märkänä uuden konsolin spekseistä ja kauppoihin ilmestymispäivästä niin asiantuntevana, ettei mitään rajaa. Luulis nyt nolottavan... :D

Käyttäjän zappah kuva
zappah

"Pitkän historiansa aikana messuilla on esitelty mullistavia laitteita, kuten vhs-nauhuri, cd-soitin, Xbox-konsoli, plasma-tv."

En ehkä menisi sanomaan että Xbox on kovin mullistava laite, varsinkin jos verrokkeina on vhs-nauhuri ja cd-soitin :D

Käyttäjän Muksu kuva
Muksu

Ei yllättänyt. E3:ssa varmasti puhutaan konsolista, eli kaikki tiedot vuotavat "vahingossa" nettiin kuukautta ennen tapahtumaa.

Käyttäjän Burning kuva
Burning
Lainaus käyttäjältä zappah

"Pitkän historiansa aikana messuilla on esitelty mullistavia laitteita, kuten vhs-nauhuri, cd-soitin, Xbox-konsoli, plasma-tv."

En ehkä menisi sanomaan että Xbox on kovin mullistava laite, varsinkin jos verrokkeina on vhs-nauhuri ja cd-soitin :D

Taidat unohtaa että Xbox oli ensimmäinen konsoli jossa oli sisäinen kiintolevy. Olihan tuo toki mullistava askel, yhtäkkiä oli lähes rajaton määrä tallennustilaa pieniin muistikortteihin verrattuna. Hieman tätä ennen, samana vuonna, oli PS2:lle tullut erikseen hankittava PS2 HDD.

Mitä uutiseen tulee niin ei kovin yllättänyt jos uudesta konsolista ei ollut puhetta. E3-messuilla ehkä sitten.

Käyttäjän Lykos kuva
Lykos

Huhut uuden Xboxin esittelystä oli ammuttu alas jo ennen messuja. Ei kukaan odottanut, että siellä esitellään uusi Xbox.

Käyttäjän Demppa kuva
Demppa

Eikös uudesta boksista ole nyt liikkunut huhua että siinäkin olisi tablettiohjain? Juuri kun tänään mietin että mörpit ois jo suht helppo siirtää konsolille jos mukana tulisi oletuksena mahdollisuus virtuaaliseen näppäimistöön.

Käyttäjän waltteri151 kuva
waltteri151

jaa uus windows? itel o vielki xp ja saan koht iskän vistan varmaa ellen si osta ite mut meni rahat g27 yms