
David Hayter, Solid Snaken ja Big Bossin syrjäytetty ääninäyttelijä jättää jäähyväisensä faneille ja hahmoille Twitterissään.
15 vuotta Snaken äänenä toiminutta Hayteria ei ole pyydetty jatkamaan roolissaan Metal Gear Solid V:ssä. Peliä tekevä Kojima Productions vahvisti tiedon Hayterin poisjäämisestä viime viikolla. Sarjan luonut Hideo Kojima perustelee ääninäyttelijän vaihtoa sillä, että hän haluaa tuoreen aloituksen Snaken seuraavalle pelille. Uutta näyttelijää ei ole vielä nimetty.
- Olen ollut Torontossa viimeiset kahdeksan kuukautta ohjaamassa ensimmäistä elokuvaani, Wolves. Joululomaksi saavuin kotiini Los Angelesiin. Kuulin äänityksien Metal Gear V -peliin olevan käynnissä, mutta en saanut tietoa, tarvitaanko minua niissä vai ei. Otin yhteyden pelin tuotannossa mukana olevaan henkilöön. Hän kertoi lounaalla, ettei minua tarvita tässä pelissä. Mitään syytä tähän ei annettu, Hayter kertoo Twitterissään.
Hän kertoo rakastavansa Metal Gear -rooliaan, mutta päätös näyttelijän vaihdoksesta ei ole hänen käsissään.
- Ihailen sarjan pelien teknologisia saavutuksia, pelattavuutta ja niiden poliittisia viestejä. Pääasiallisesti rakastan sarjassa eniten sen faneja. Kaksi aikuista miestä purskahti itkuun tavatessamme fanitapahtumassa Vancouverissa. Jos se olisi minusta kiinni, olisin Snaken ääninäyttelijä ikuisesti. Kenen tahansa muun äänen kuuleminen hahmon suusta saa minut voimaan pahoin. Muut työni eivät kuitenkaan tähän lopu, mutta en halua kenenkään luulevan hylänneeni heidät. Tulen kaipaamaan tätä työtä ja hahmoa todella paljon, Hayter jatkaa.
Metal Gear Solid V: The Phamtom Pain julkaistaan Xbox 360- ja PlayStation 3 -konsoleille. Julkaisuajankohtaa tai mahdollisia tulevan konsolisukupolven versioita ei vielä ole vahvistettu.
Lähde: Twitter, Eurogamer, CVG























Kommentit
http://nooooooooooooooo.com/
Todella sääli ettei Hayter ääninäyttele enää Snakea :( Todella iso harha-askel Kojimalta koska miehen äänessä on todella karismaa jota tuskin on helppo kenenkään jäljitellä... Voihan olla että "money talks" tässäkin asiassa ja Hayter on yksinkertaisesti liian kallis?
https://www.change.org/petitions/kojima-productions-bring-back-david-hayter-as-the-voice-actor-for-snake-in-mgs-v Tänne vaan nimeä jos yhtäänkään kiinnostaa. Jossei muuta, niin tuleepahan hyvä mieli siitä, että on edes yrittänyt.
" Kenen tahansa muun äänen kuuleminen hahmon suusta saa minut voimaan pahoin."
Kuin myös... Laski odotukset peliä kohtaan huomattavasti kun kuulin tämän uutisen pari päivää sitten, ei edes Kiefin kuuleminen gameplayssä pelasta.
omaan korvaan tuo Hayterin ääni ei ole mitenkään korvaamaton ja ei vaikuta omaan ostamiseen mitenkään
Syvimmät osanottoni kaikille MGS-faneille. Todella paskamainen juttu kyllä. Luovutin itsekin Splinter Cellin suhteen täysin, kun kuulin, ettei Michael Ironside enää näyttele Samppaa (toki muillakin tekijöillä oli osansa asiaan). Hayterin menetys on varmasti vieläkin kovempi paikka faneille.
Totta. Kaikki vaan allekirjoittamaan. Ei se pahaakaan voi tehdä.
Propsit Aleksille osuvasta kuvavalinnasta, lol.
Tuskin kyseessä oli raha. Hayter mm. antoi MGS: Twin Snakesissa palkkionsa siihen, että koko alkuperäinen näyttelijäkööri saadaan palkattua mukaan. Käsittääkseni Hayter jatkaisi Snakena loppuun saakka vaikka ilmaiseksi....
"Tuore aloitus" kyllä kuulostaa paskanjauhannalta. Anteeksi nyt vaan Kojima, arvostan miestä todella paljon ja MGS saaga on legendaarinen, mutta tässä mentiin metsään ja pahasti. Varsinkin, kun Snaken japanilainen ääninäyttelijä tekee paluun ja tämä ns. "tuore aloitus" koskee ainoastaan pelin englanninkielistä versiota. Toivon edelleen, että Kojima (& Hayter) vain trollaavat faneja, koska kuka tahansa muu Snakena saa myös minut voimaan pahoin. Hayter ei ole vain ääninäyttelijä, hän antoi Snakelle sielun. Sama kuin joku muu kuin James Earl Jones hoitaisi Darth Vaderin roolin, sitä ei vaan voi tehdä.