
Bohemia Interactiven DayZ alphaversio julkaistiin vasta reilu vuorokausi sitten Steamin Early Accessissa, mutta peliä on ehditty ostaa zombiselviytymissimulaation fanien toimesta jo varsin huikea määrä.
Steamin myydyimpien pelien listan kärkisijalle itsensä hivuttanutta alphaversiota myytiin keskeneräisyydestään huolimatta 172 500 kappaletta ensimmäisen vuorokautensa aikana, Bohemian toimitusjohtaja Marek Spanel paljasti tumblr-blogissaan. Arma 2 -modina elämänsä aloittaneen DayZ:n itsenäisen version julkaisua on odotettu ilmeisen innokkaasti, sillä pelin tietokantaan ilmaantui ensimmäisen tunnin aikana yli 19 000 uutta pelaajaa.
DayZ-modi oli eräs viime vuoden isoimpia pc-pelaamisen ilmiöitä. Modin suosio näkyi myös vuonna 2009 ilmestyneen Arma 2 -sotilasräiskinnän myynneissä, sillä kolmivuotias peli nousi Steamin myydyimpien pelien listan kärkijoukkoon viikkokausiksi DayZ:n ilmestymisen jälkeen.
DayZ:n Early Access -myyntejä eivät ole jarrutelleet edes kehittäjien varoitukset, joiden mukaan peliä ei kannata ostaa, mikäli pelaajilla ei ole kiinnostusta osallistua keskeneräisen pelin kehitystyöhön. Paraikaa peliä myydään Steamissa 23,99 euron hinnalla.
Lähde: Eurogamer





















Kommentit
karkeat 4,2 miljoonaa euroa.
Kyllähän se kehitystä auttaa.
Kokeilin Dayz tuossa eilen ja aivan hirveältä kököltä vaikutti. Esim. inventoorin käyttö oli hirveän hidasta ja rasittavan buginen, nopeassa tilanteessa nirri lähtee satavarmasti. Lootti on todella harvassa ja vaikeasti nostettavissa. Lisäksi lootti ei respawnaa piiitkäään aikaan, tehden sen etsinnästä aivan turhaa.
Zombeja näin koko Chernogorskissa kokonaiset 3 kappaletta, joiden äänet ja animaatiot on kyllä kohdillaan, määrää voisi silti nostaa.
Mikä oli pahinta kökköä, oli se että charrulla oli noin viiden minuutin välein aivan järkyttävä nälkä ja jano, mikäli niitä ei hoida heti, tulee kuolemaan n. 10 minuutissa. Ja jottei ruoan syöminen olisi liian helppoa, tarvitset tölkin avaajan! Kaskun ei tarvitse vielä luhaa ja pakkipussia. Tai vessapaperia siihen aterian jälkeen tulevaan ripuliin. Liiallinen reaalisuus ei kyllä tunnu tässä mukavalta (Tai sen puute). Characterit voisivat pystyä olla syömättä vaikka montakin tuntia kerrallaan, eikä reikä mahassa etsiä jatkuvasti pilaantumatonta murkinaa.
Jokaisen loottikasan pitää olla älyttömän ylipiilotettu paikkoihin, joihin on aivan helvetin vaikea tähdätä, joka aiheuttaa varsinkin pimeässä sen, ettet nää helvetin yhtään mitään. No shit... Dayz modissa näit silti edes jotain.
Dayz veteraanille, peli ei tässä vaiheessa vaikuta hyvälle.
@Miikatemies
Ja tämä tuli yllätyksenä kenelle... "WARNING: THIS GAME IS EARLY ACCESS ALPHA. PLEASE DO NOT PURCHASE IT UNLESS YOU WANT TO ACTIVELY SUPPORT DEVELOPMENT OF THE GAME AND ARE PREPARED TO HANDLE WITH SERIOUS ISSUES AND POSSIBLE INTERRUPTIONS OF GAME FUNCTIONING."
Ei sillä, saahan sitä tietysti kritisoida, mutta alkaa vaan pikkuhiljaa huvittaa, kun porukka milloin milläkin foorumilla tulee pätevänä kertomaan tuon saman asian, ikään kuin pelaajat ei muka osaisi lukea tuota plakaattia pelin kauppasivulla itse. Peli on keskeneräinen ja jatkuvan kehityksen alla, everything is subject to change... Saaaatan keksiä parikin parempaa tapaa tehdä asialle jotain, kuin valittaa pelistä esimerkiksi pelaajan kommenttipalstalla... wink wink, nudge nudge.
Heti DayZ modin alusta asti pelannut, tuntuu paremmalta kuin koskaan. Hyvä pohja jonka päälle voi rakentaa. Ostit alphan, mitä odotit? Pelasitko modia koskaan alphassa?
Terveisin,
Oikea DayZ veteraani
Kaipa tämänki voisi poistaa mutta harmittaa kyllä kun Arma 3 on tullut niin uudemmalla pelimoottorilla olisi ollut kiva nähdä tämä ja ties kuinka kauan menee ku tämä saadaan hiottuun pelikuntoon no onhan sitä muitakin modeja 2017 Arma 3 mod
Voisi jopa ostaakkin, vaikutti sen verran hyvältä kun ImAnderZEL streamasi tuota. Mutta joo, en ymmärrä ihmisiä jotka valittaa että peli bugaa tai fps:ät putoilee kun huonosti optimoitu.. ne vaan haluaa v*ttu testata sitä peliä myös pelaajilla että saavat kunnon palautetta ja mielipiteitä varhaisesta versiosta.
Huvittavaa että tekijöillä on ollut aikaa koodata "leguaanimaski" peliin.
[ K-18 avautuminen :D ]
Terveisin, pelaaja joka tietää mistä puhuu
P.S.
https://www.youtube.com/watch?v=RdX-swN9Tw8
Jostain sain itse käsityksen, että peli on tehty arma 3 moottorilla.
Itsekin olen Arma 2 DayZ modia pelannut, mutta loppujen lopuksi siihen kyllästyi, kun zombit olivat ennemminkin koristeita ja pelaajat niitä oikeita vihollisia. Ilman kaveriporukkaa harvoin sai ketään muuta pelaajaa mukaan valloittamaan chernoa.
Paras muisto oli kyllä, kun chernon army campissä tapoin kaksi M4:lla varustettua pelaajaa kirveellä. Ajoittain modi oli kyllä erittäin hyvää viihdettä, mutta monesti taas tylsää odottelua.
Se mitä haluaisin nähdä on useampia pelimuotoja. Esimerkiksi silleen, että pelaajien pitäisi muurata itsensä aina yöksi johonkin taloon, jotta zombit eivät söisi hengiltä. Taikka voisi muokata realismikerrointa (kuinka nopeasti tulee nälkä, kuinka paljon ammuksia, ruokaa jne löytyy kartalta.).
Höpsönlöpsö mitään ADHD hordemoodeja tähän. Pelin parhautta on hitaus ja se selviytyminen. Ite ollaan parin kaverin kans istuttu tuntikausia nuotiolla paistelemassa pihvejä ja välillä käyty kaupungeissa teurastaan bandiitteja. Ite kyllä oon jo tosta alphasta tatti ojossa, jännäkakakka housuissa odotan miten homma kehittyy.