EA lupaa kulta-aikaa ja uusia pelisarjoja / Uutiset / pelaaja.fi

EA lupaa kulta-aikaa ja uusia pelisarjoja

5.09.2012 // Kirjoittanut: Valtteri Hyttinen
7

Electronic Artsin pomomies Frank Gibeau lupaili isoja asioita seuraavan sukupolven pelimarkkin oille puhuessaan uusista pelisarjoista GamesIndustryn haastattelussa.

Gibeua varoitti uusien pelisarjojen esittelystä näin myöhäisessä vaiheessa pelikonsolien elinkaarta ja kertoikin EA:n keskittyvän olemassaolevien titteleiden tukemiseen.

- Uuden pelisarjan esitteleminen tulee sijoittaa laitteen elinkaaren alkupäähän. Historiallisesti valtaosa uusista pelisarjoista on julkaistu kahden vuoden sisään konsolin julkaisusta, Gibeau opetti.

- Juuri nyt työstämme EA:lla kolmesta viiteen uutta pelisarjaa seuraavan sukupolven laitteille ja keskitymme nykysukupolvessa tukemaan ja vahvistamaan olemassaolevia tuotteita.

Gibeau varoi julistamasta uusien sarjojen julkaisua täysin turhaksi, sillä nykykonsoleille on tulossa vielä useita uusia pelejä. Hän kuitenkin huomautti, etteivät markkinat palkitse uusia tekijöitä enää näin myöhäisessä vaiheessa laitteiden elinkaarta. Pelit voivat onnistua, mutta eivät kykyene varsinaiseen läpimurtoon.

Seuraavan sukupolven tilasta Gibeau oli kovasanainen. Nykytilanne, jossa pelaajia on enemmän kuin koskaan, on Gibeaun mielestä kaoottien.

- Vallitseva kaaos tulee synnyttämään järjestyksen - uuden lähestymistavan, joka tulee olemaan pelaajille todella värisyttävää aikaa. Kyllä, tilanne on nyt kaoottinen, mutta kulta-aika on alkamassa, Gibeau julisti.

Lähde: GamesIndustry

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Moromopo kuva
Moromopo

Nytkö sitä rahaa on tapeeksi?

Käyttäjän ghjkl kuva
ghjkl

Tarkoittaa varmaan uuden änärin lähestyvää julkaisupäivää. Se on aina EA:lle kulta-aikaa.

Käyttäjän ZaleraFF kuva
ZaleraFF

Voi kunpa sieltä tulisi ensi sukupolveen EA:lta Mirror's Edgen ja Dead Spacen tasoisia teoksia. Mitään muuta en pyydä.

Käyttäjän Zhinarkos kuva
Zhinarkos

Hitto kun luin, että "pornomies" enkä "pomomies", pikkune hämmennys.

Kaaos valtaa alaa. Entropia kasvaa ja pian bittiavaruuskin ruostuu pois.

Käyttäjän Viltsu300 kuva
Viltsu300
Lainaus käyttäjältä Zhinarkos

Kaaos valtaa alaa. Entropia kasvaa ja pian bittiavaruuskin ruostuu pois.

Mitä???

Käyttäjän Avaruusmurkku kuva
Avaruusmurkku

Uskon kun itse näen. Pelien laatu on alkanut upota pohjamutiin...

Käyttäjän Teppo-Man kuva
Teppo-Man

Lupaisivat hyvän bffän