Eiji Aonuma: "Zeldoilla on yksittäinen aikajana!" / Uutiset / pelaaja.fi

Eiji Aonuma: "Zeldoilla on yksittäinen aikajana!"

22.07.2010 // Kirjoittanut: Johnny Marmelaad
14

"Kyllä, yksittäinen aikajana on olemassa, mutta se on luottamuksellista tietoa!". Näin totesi Eiji Aonuma, yksi The Legend of Zelda -sarjan pitkäaikaisimmista kehittäjistä, kysymyksestä joka on pitkään mietityttänyt Zelda-faneja. "Ainoat henkilöt joilla on pääsy tuohon asiakirjaan ovat minä, Herra Miyamoto ja pelin ohjaaja. Emme voi jakaa sitä kellekään muulle!", totesi Aonuma asiakirjan salassa pitämisestä.

Hän kuitenkin paljasti pienen tiedon koskien sarjan aikajanaa: "Olen jo keskustellut Herra Miyamoton kanssa joten voin huoleti paljastaa tämän tiedon - tämä nimike [Skyward Sword] sijoittuu ennen Ocarina of Timea." Aonuma ei kuitenkaan totea varsinaisesti mitään siitä, onko peli lukumäärältään mones pelin aikajanassa ja perustelee tämän näin: "Mikäli sanoisin että jokin peli olisi 'ensimmäinen Zelda-peli', tarkoittaisi se ettemme koskaan voisi tehdä peliä joka sijoittuisi aikaan ennen tuota peliä. Joten lisätäksemme peliin osia täytyy meillä olla tapa lisätä niitä ennen tai jälkeen toisten pelien."

The Legend of Zelda: Skyward Swordin on määrä ilmestyä Wiille vuonna 2o11.

Lähde: Zelda Dungeon

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Derexus kuva
Derexus

nyt yllätti

Käyttäjän Ellipsis kuva
Ellipsis

Siis.. tämä Zeldojen aikajana on asia jossa en ole IKINÄ pysynyt pätkääkään perässä. Oon aivan kuutamolla :D

Ja kuka tämä Jussi Malinen on, tuuraa näemmä Eemeliä joka on ilmeisesti lomalla. JUSSI! Esittele itsesi :)

Käyttäjän Nesveri kuva
Nesveri

He, aikoinaan olin lineaarisen aikajanan kannalla, mutta muutin mieltäni hiljattain ja nyt täytyy taas muuttaa?

Käyttäjän Supersaukko kuva
Supersaukko

"He, aikoinaan olin lineaarisen aikajanan kannalla, mutta muutin mieltäni hiljattain ja nyt täytyy taas muuttaa?"

Miksi nyt pitää muuttaa? Tämähän on vain uusi peli aikajanaan, peli sijoittuu ennen Ocarinaa. En ymmärrä miten se vaikuttaa nykyiseen käsitykseen aikajanastasi.

Käyttäjän a_Sniper kuva
a_Sniper

http://www.gametrailers.com/video/angry-video-screwattack/29488 _o/

Käyttäjän Prime kuva
Prime

Haluu tietää mikä on eka Zelda.. Pitäiskö käydä pienellä murtokeikalla :)

Käyttäjän zamanlee kuva
zamanlee

Entäs Aikooko Nintendo ikinä tehdä Zelda 3:sta??

Käyttäjän a_Sniper kuva
a_Sniper

Toi AngryVideoGameNerdin kooste on aika hyvä tähän uutiseen, nyt jään kyl oottaan Jamesin kommenttia tähän Nintendon lausuntoon :D

Käyttäjän nuera kuva
nuera

No onhan toi tietenki hyvä selitys. Nyt äijät voi tehdä ihan mitä vaan sanoa et kuuluu jatkumoon.

Käyttäjän lindiario kuva
lindiario

päivä meni nyt pilalle, olen aina luottamuksellisesti ollut sitä mieltä että minish capin tarina pohjustaa ocarina of timea ja että ne olisivat kronologisesti ekat pelit... no nyt ainakin paljastui että skyward swordin pääpahis on Vaati.