Ennakko: Pro Evolution Soccer 2013 – klassisen pelattavuuden paluu / Uutiset / pelaaja.fi

Ennakko: Pro Evolution Soccer 2013 – klassisen pelattavuuden paluu

18.09.2012 // Kirjoittanut: Jarkko Fräntilä
10

Pro Evolution Soccer 2013 – klassisen pelattavuuden paluu

Koska kertaus on opintojen äiti ja hyväksi futaajaksi voi kehittyä vain toistojen ja pallokosketusten myötä, kerrataan jälleen jalkapallopelien historia. Pro Evolution Soccer oli PS2-sukupolven merkittävin futispeli. Sen pelattavuus on tänäkin päivänä huippuluokkaa, ja puutteellisesta lisenssistään huolimatta se oli vuoteen 2006 asti futispelien kuningas.

Kolmannen sukupolven konsoleihin siirryttyä FIFA meni kuitenkin ohi – ja kirkkaasti. Konamin PES-sarja polki paikallaan, kun taas EA Canada kehitti vuosien varrella FIFAsta liki täydellisen futispelin. Sen laaja lisenssi oli satunnaispelaajalle toki yksi tärkeä osatekijä, mutta Konami on itsekin myöntänyt, että se mokasi Xbox 360- ja PS3-konsolisukupolven PES-pelinsä pahasti nimenomaan pelattavuuden saralla. FIFAn realistinen futis valloitti jalkapallon ystävien sydämet ja sen mukana myyntilistat.

Pro Evolution Soccer 2013 on ilmeisesti Konamin viimeinen tämän konsolisukupolven futispeli. Hullunkurista kyllä, ennakkoversion perusteilla se on myös paluu kuuden vuoden takaiseen pelattavuuteen – ja sen myötä jalkapallotaivaaseen.

Yksinkertaistettua peliä

Edellisissä uudemmissa PES-peleissä pelattavuus onnistuttiin pilaamaan omituisilla kömmähdyksillä. Pelaaminen oli hetken aikaa hauskaa, mutta ajan myötä pelien puutteet heikensivät pelikokemusta. Etenkin maalivahtien tekoäly oli jotain kammottavaa, eivätkä saippuasormiset veräjänvartijat saaneet palloja kiinni oikein mistään. Torjunta-asennot olivat omituisia, ja vedot upposivat sisään liian helposti. Tänä vuonna kaikki on toisin. Parinkymmenen tunnin testaamisen jälkeen outoja torjuntayrityksiä ei ole tullut vastaan kuin pari.

Myös puolustaminen on pantu uusiksi. Testaamassani Xbox 360 -versiossa A-napin painaminen sai puolustajan ryntäämään kohti hyökkäävää pelaajaa, kun taas A-napin tuplapainallus sai pelaajan yrittämään taklausta. Pienen harjoittelun jälkeen taklauksensa oppii ajoittamaan oikein. Kuulostaako tutulta? Jep, puolustustyyli ja -mekaniikka on pöllitty suoraan viime vuoden FIFAsta. Tämä ei tietenkään pelaajaa haittaa, sillä edellisissä PES-peleissä puolustamista yritettiin monipuolistaa, mutta siitä tehtiin samalla liian monimutkaista. Nyt peli pysyy perusasioiden parissa. X-nappia painamalla kutsutaan tuttuun tapaan toinen pelaaja puolustajan avuksi, ja vastustajan syöttösuuntien peittäminen yhä tärkeää.

Vedoissa on ruutia, ja pommeja yrittää mielellään kolmestakin kympistä – asia, joka ei tule edes mieleen FIFAa pelatessaan, sillä EA:n futiksessa vetoja on liki mahdoton saada maaliin. Myös syöttökuviot toimivat enemmän muinais-PESien tavoin, mikä on ehdottomasti hyvä asia. Pelitempo on hitaampi ja lähempänä FIFAn vastaavaa.

Älykkäitä pelaajia

Tärkeimpänä uudistuksena tekoälyn ohjastamat pelaajat sijoittuvat kentällä älykkäämmin kuin ennen, eikä enää tarvitse heitellä ohjainta pitkin seiniä puolustuksen ammottavien aukkojen takia. Vastustajan puolustuslinjoja voi puhkoa tänä vuonna myös manuaalisyöttöjen avulla. Vasemman liipaisimen pohjaan painamalla pelaajan viereen ilmaantuu nuoli, jonka avulla voi määrittää manuaalisyöttönsä suunnan. Mahdollisuus tehdä manuaalisyöttöjä ja -vetoja silloinkin, kun pelaa avustetuilla syötöillä, on uudistus, jota testattuaan ei vanhaan osaa enää palata. Manuaalisyötöt saa myös kokonaan päälle, jolloin syöttämisestä tulee hankalampaa.

Muitakin uudistuksia löytyy, mutta niihin paneudutaan paremmin varsinaisen arvostelun yhteydessä, sillä osa niistä ei toimi vielä kunnolla. Esimerkiksi Christiano Ronaldon tunnettu, pallon kierrerataa villisti muunteleva knuckle shot -laukaus ei ennakkoversiossa toiminut vielä kunnolla ja oli liki mahdoton toteuttaa. Myös pallon haltuunoton uudistusta on hehkutettu pelinkehittäjien toimesta, mutta siinäkin oli yhä omat ongelmansa.

Futispelifanien jumaloima Shinji ”Seabass” Takatsuka astui syrjään pelisarjan johdosta jo aiemmin, ja hänen tilalleen pestattu ryhmä PS2-aikaisten PES-pelien kehittäjiä on näillä näkymin onnistunut palauttamaan PES-sarjan sen ansaitsemalle tasolle. Ensimmäistä kertaa futispelien historiassa näyttää siltä, että nyt futisfanit voivat valita kahdesta pelistä, jotka ovat omalla erityislaatuisella tavallaan juuri sitä, mistä he ovat aina haaveilleet. PES on yhä toiminnallisempi futispelisarja kuin FIFA, mutta pelattavuus on saatu kohdilleen. FIFAn lisenssi on yhä valttikortti, mutta fanien tekemät omat, joskin vaivalloisesti konsoleille ladattavat sarjat auttavat tähänkin ongelmaan.

Selvää on jo nyt, että PES palauttaa sarjan viimein tasolle, jolla se ammoisina aikoina oli. Tämä tuottaakin sitten unettomia öitä meille jalkapallofanaatikoille. Uskokaa minua: viime yön unet jäivät noin viiteen tuntiin, kun PES 2013 vei mukanaan kuin PES 6 silloin aikoinaan.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän GameAddict kuva
GameAddict

Pitkään pohdin, että ostanko FIFAn vai PESsin ja lopulta päädyin FIFAan. PES 2013 demoja olen kyllä pelannut paljon ja niistäkin oon pitänyt.

Käyttäjän ZaleraFF kuva
ZaleraFF

Hyvältä kuullostaa! Onhan tässä tullut mietittyä, josko siirtyisi takaisin PESin puolelle, kun ei nuo viime vuotiset FIFAt ole pahemmin napanneet, hyviä pelejä kuitenkin. PES5 on edelleen imo tämän vuosituhannen paras futispeli.

Käyttäjän Snakeleader kuva
Snakeleader

Tulee kyllä pitkä pähkäily siitä kumman kelkkaan tässä nyt sitten tänä vuonna hyppää. Molempien demoista pidin paljon, ja PS2-aikana tuli tietenkin oltua PES-mies henkeen ja vereen, mutta ainut futispeli tässä sukupolvessa minkä olen hankkinut on Fifa 10. Täytyypä varmaan ihan odottaa lopullisia arvosteluja peleistä, ja sitten miettii kumpi itselle sopisi paremmin.

Käyttäjän Joel98 kuva
Joel98

FIFA on paras, koska Ultimate Team on vaan niin nannaa.

Käyttäjän forfear kuva
forfear

pes tiimi ei kykene edes lähelle luomaan fifan kaltaista jalkapallo peliä. Mutta kaipa tämäkin ennakko kirjoitettu casual futispelaajan näkökulmasta.. joten pistän sen piikkiin.

Käyttäjän Kimppis kuva
Kimppis

Demon perusteella eteenpäin on menty selkeästi, mutta fifaa vastaan ei ole mitään jakoa. Mielipiteeseeni vaikuttaa sekin että PES pelejä en ole ikinä pelannut (demoja lukuunottamatta) ja sen takia pelin kontrollit, animaatiot ja tunnelma jättävät aina kylmäksi.

Käyttäjän Suicide Bunny78 kuva
Suicide Bunny78

Jos PES ei ole munittu täysin niiden "taikakenkien" takia (jota ei jostain kumman syystä artikkelissa mainittu), niin tänä vuonna FIFA jää kaupan hyllyyn ja PES pääsee hyvään kotiin. Pessin demosta tykkäsin todella paljon, animaatiot on aika tönkköjä mutta itse peli on täyttä rautaa.
FIFAn demon perusteella peli tuntui liian samanlaiselta kuin viime vuoden versio, ainut isompi uudistus oli first touch joka tosin tuntui toimivan hyvin.

ps. Eurogamer on näköjään tänään arvostellut PES 2013, arvosana 9/10 ...not bad at all!

Käyttäjän Monsteri kuva
Monsteri

Olihan Pes2011 myös hyvä futispeli ja sai muistaakseni hyvän arvosanan pelaajassakin. Onhan Fifa nyt muuten ollut tässä sukupolvessa edellä, mutta toissavuoden versio oli silti hauska tekele. Jos nyt tänä vuonna tulee futispeliä ostettua, niin kyllä Pessin suuntaan kallistuisin.

Käyttäjän juup3li kuva
juup3li

PES13 on demon perusteella juuri se peli mitä PES11:sta olisi pitänyt olla. Nyt kun lähes kaikki pikkuviat on korjattu
on PES13 tähän asti kaikkien aikojen paras futispeli.

Käyttäjän onnistunyt kuva
onnistunyt

niin nannaa oli tosiaan viime vuoden ultimate team, että sain upotettua siihen yli 220€. uusi fifakin on varmana makea, mutta jätän tällä kertaa väliin.