
Roolipeleillään ansioitunut Obsidian Entertainment vaikuttaisi paljastavan piakkoin uuden pelin. Yhtiö on hiljattain laittanut kotisivunsa uuteen uskoon ja kiusoittelee nyt mysteerisellä Projekti X:llä pelikansaa.
Yhtiön kotisivuille mentäessä tervehtivät selaajaa niin klassinen syklisyyttä kuvaava Ouroboros-symboli, numero neljä kuin myös kryptinen teksti "Eír Glanfathin surulaulusta". Sivustoa klikkaamalla aukeaa keskustelualue, jossa spekuloinnille löytyy oma keskusteluketjunsa.
Toistaiseksi on ainakin arveltu, että sivuilla nähtävä numero neljä voisi viitata esimerkiksi Dungeon Siege -sarjan neljänteen osaan. Mahdollista toki kuitenkin on, että numero kuvaakin vaikkapa laskuria ja muuttuu piakkoin kolmoseksi.
Parhaillaan Obsidianin tiedetään kehittävän South Park: The Stick of Truth -roolipeliä julkaisija THQ:lle. Studio muistetaan erityisesti peleistä kuten Fallout: New Vegas ja Star Wars: Knights of the Old Republic 2. Se pystytettiin vuonna 2003 osin menestyksekkään Black Isle -pelitalon raunioista.
Päivitys kello 22.30: Obsidianin kotisivuilla numero neljä on nyt muuttunut kolmoseksi. Kyseessä näyttäisi näin ollen olevan laskuri. Myös sivuston teksti on muuttunut.
Lähde: Obsidian





















Kommentit
Eiköhän sieltä ole Dungeon Siege 4 tulossa. Bleh.
Ja Knights Of The Old Republic 2 oli tosiaan hieno peli, joskaan ei ensimmäisen veroinen.
Voisiko Fallout 4?
Olisi niin unelma, jos Obsidian tekisi Fallout 4:n. Ei henkilökohtaisesti kiinnosta TES tyyliset: "Tässä sinulle maailma, nyt mene ja tee mitä lystää" RPG:t. Varsinkaan, kun Bethesdalla on hieman erilainen ajatus Fallout-universumista, kuin alkuperäisillä tekijöillä.
Kyllä kiinnostaa, mitä ikinä sieltä Obsidianilta on tulossa. New Vegas ja KotOR2 ovat niitä pelejä, joiden tyylillä kannattaa jatkaa.
^surullistä :(
Pitemminkin pitäisi pystyä noista parantamaan, Obsidianin ongelma on alusta lähtien ollut se, että kiirehtivät liikaa peliensä kanssa, eikä pelejä olla loppuun asti viimeistelty, mikä näkyi aikanaan etenkin KOTOR2:n kohdalla, ja Vegas taisi ilmestyessään olla melkoinen bugikasa (vaikka monet ovat sitä mieltä, että bugit ovat osa Falloutin "viehätystä".
Eiköhän tuo ole Wheel of Time, eli Ajanpyörä, jonka symboli on Ouroboros. Tuo numero on tippunut nyt kolmoseen, joten kyse on laskurista. Kolmen päivän päästä selviää.¨
Lisätään vielä, että Obsidianin on jo jonkin aikaa huhuttu työskentelevän juuri WoT-pelin parissa.
Kappas perkelettä, olin täysin väärässä. Eipä ollut ensimmäinen kerta. Tämä antaa uutta toivoa siitä että ehkä sieltä olisikin tulossa joku mielenkiintoinen peli.
Ei ole Obsidian kiirehtinyt, vaan julkaisijat. Kickstartterilla Obsidian saa nyt paineettoman tilan tehdä pelinsä kokonaiseksi. 2014 julkaisu kuulostaa oikein hyvältä juurikin valmiiksi saamisen kannalta.