
Paljon kiroilua ja kuolevia lapsia. Tätä ja paljon muuta lupaa Obsidianin toimitusjohtaja Feargus Urquhart heidän tulevalta South Park -roolipeliltään.
Urguhart kertoikin Game Informerin haastattelussa, ettei ole täysin varma, miten ikärajoja säätelevät organisaatiot tulevat peliin lopulta suhtautumaan. Obsidianilla ei toistaiseksi halutakaan huolehtia asiasta, vaan pyrkimyksenä on tässä vaiheessa olla turhaan rajoittamatta kehitystä. Ongelmat hoidetaan sitten, kun niitä ilmenee.
Kehitystiimin päämääränä onkin yhdessä South Park -luojien Trey Parkerin ja Matt Stonen kanssa kehittää peli, joka näyttää ja tuntuu South Parkilta. Pelin ulkoasuun on haettu tuttua tyyliä pahvimaisia hahmoja myöten, kun taas Parker ja Stone tekevät peliin käsikirjoituksen ja valvovat, että heidän näkemyksensä sarjasta on vahvasti mukana.
NeoGAF-sivustolle on myös ilmaantunut pitkä pelin ominaisuuksia käsittelevä lista, jonka kerrotaan olevan peräisin uusimmasta Game Informer -lehdestä. Listalla ilmenee pelin lähestyvän muun muassa toimintaa Paper Mario -sarjaa vastaavalla reaktioihin panostavalla taistelusysteemillä, jota maustetaan summon-kyvyillä. Keräiltävää pitäisi myös piisata ja mykälle päähenkilölle pääsee valitsemaan yhden viidestä varsin perinteisestä hahmoluokasta.
Obsidian Entertainment on kehittänyt aiemmin muun muassa Fallout: New Vegasin sekä Dungeon Siege III:n, joista jälkimmäisen pelimoottoria South Park -pelin on väitetty käyttävän.
Lähteet: Game Informer, NeoGAF






















Kommentit
Hiukan pilkun viilausta mutta sopisiko "vähät välittää" parempi sanamuoto.
Juuh mutta hienoinen kiinnostus löytyy peliä kohtaan.
Parhaimmillaan tästä tulee South Parkille uskollinen, joka sisältää kaiken mikä tekee South Parkista niin mainion.
Pahimmillaan tietyt tahot vetävät tästä (taas) herneen niin syvälle nenäänsä, että jälleen vaaditaan suu vaahdossa K18-pelien täyskieltoa ja Obsidian joutuu karsimaan pelistä kaiken mikä tekee siitä South Parkin.
DERP
Vaikka South Park ei ole koskaan sarjana iskenytkään, tämä vaikuttaa todella mielenkiintoiselta! Peli tulee varmasti sisältämään järkyttävästi naljailua muista peleistä, toivottavasti keskittyvät myös siihe roolipelaamiseen.
Ihan hyvä näin.
Hankala nähdä itseni pelaamassa South Park-roolipeliä mutta tekijät ovat sen verran asiallisia että eiköhän sieltä ihan pelattava tekele tule. Edelleen silti on hankala kuvitella millainen se lopputulos on :D
Hyvä ettei mitään rajoituksia niin saadaan uskollinen South park rpg.
Toivottavasti tulee edes hiukan old-school-ropea muistuttava eikä isoa yleisöä kosiskeleva myönnytys, kuten Biowaren kaksi uusinta teosta, varsinkin Massa 2 vaikka hyviäkin ne ovat olleet, ei siinä mitään. Itse tosin en ole mikään suuren suuri South Park-fani vaikka omistankin leffan ja katselen sarjaa telkkarista, joten en niin hirveästi odota peliä, mutta kyllähän hyvä ropetus maistuu aina.
Tämähän on ihan loistavaa! South Park peli. Itse toivoisin semmoista kaksiuloitteista maailmaa ja sitä South Parkille ominaista törttöä kävelyä. Toivottavasti pelissä on myös rikollisen jäistä läppää ja omituinen juoni.
Tämähän on ihan loistavaa! South Park peli. Itse toivoisin semmoista kaksiuloitteista maailmaa ja sitä South Parkille ominaista törttöä kävelyä. Toivottavasti pelissä on myös rikollisen jäistä läppää ja omituinen juoni.