
Final Fantasy XV:stä saatetaan nauttia tulevaisuudessa myös pc:llä.
PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle kaavaillun pelin ohjaaja Hajime Tabata kieltää DualShockers-pelisivustolle antamassaan haastattelussa sulkeneensa pc-version täysin pois laskuista. Miehen mukaan pc-käännöksen varalle ei vielä ole konkreettisia suunnitelmia, koska konsoliversioidenkin kehitys on kesken, mutta tulevaisuus saattaa tuoda hyviä uutisia tullessaan.
Tabata kertoo haastattelussa kehittäjätiimin keskittyvän konsolikehitykseen tällä hetkellä sataprosenttisesti saadakseen pelin ulos mahdollisimman nopeasti, eikä studio koe hyvin erilaisen pc-kehitysprosessin sopivan kuvaan tällä hetkellä. Jos peli kuitenkin lopulta käännetään, mies on kiinnostunut Steamista julkaisualustana sen ainutlaatuisen kohdeyleisön takia.
Samassa haastattelussa Tabata kertoo Final Fantasy XV:n tämänhetkisestä suorituskykytilanteesta. Kehittäjätiimi on jo haudannut haaveet 60 ruutua sekunnissa konsoleilla pyörivästä pelistä, mutta toivo vakaasta 1080p30-kokemuksesta elää edelleen.
– Rehellisesti sanottuna konsolien välillä on teknisiä eroja, emmekä ole ehkä vielä oppineet hyödyntämään niiden täyttä potentiaalia. En voi vielä taata, että saavutamme tavoitteemme kaikilla alustoilla, mutta voin luvata, että peli tulee joka tapauksessa pyörimään tasaisella 30 kuvan sekuntivauhdilla, Tabata vannoo.
Menneen viikon Gamescom-messuilla pelistä saatiin myös uusi tarinatraileri, jonka voi katsoa kokonaisuudessaan alta.
Final Fantasy XV:n on näillä näkymin määrä ilmestyä ensi vuoden puolella.
Lähde: DualShockers, Nova Crystallis























Kommentit
Hyvä syy viivyttää pelin hankintaa ja myöskin PS4:n.
Vuonna 2020.
Joissain peleissä toki toimii tuo 30 fps 1080p mutta joskus voisivat harkita ihan oikeasti myös niin päin että 60 fps 720p.
Ota huomioon, että prossukin rajoittaa. Myöskin 60 fps taitaa olla pelattavuudeltaan turhahko tämän pelin osalta, ellei sitten hiirellä pelaa.
Voin sanoo, että alhainen ruudunpäivitysnopeus tappoi viimeisetkin pelinautinnon rippeet tämän pelin demoa pelatessa. Sanon suorilta, että odotan varmaan sitä pc-versiota sitten joskus sillä tämän pelin kombat about vaatii 60fps, ihan vähintään erittäin vakaan 30fps. Mutta 30fps on aina 30fps.
Niinkun ennenkin olen sanonut, niin myös konsolipelaajille voisi alkaa antamaan pelin käynnistäessä tai jostain valikosta mahdollisuuden valita haluaako ruudunpäivitysnopeutta vai isoa resoluutiota.
Menin lankaan.
Aika hyvä :D
Tällainen säätö oli jo tavallaan löydettävissä (pikselit pysyivät samoina, mutta valaistusta ja muuta säädettiin ruudunpäivitysnopeuden tieltä) The Last of Us: Remasteredista, mutta toisaalta se oli kohotettu versio. Hämmentävää, ettei 50 fps voisi ilmeisesti toimia peleissä: aina 30 tai 60 fps.
Sinänsä hauska että SE haluaa "väkisin" siirtää FF -sarjaa enemmän ja enemmän reaaliaikaiseen taistelusysteemin vuoropohjaisen sijaan, mutta juuri vuoropohjainen taistelu kärsisi kaikkein vähiten ruudunpäivityksen alhaisuudesta (tai heittelystä). Sitä paitsi pidän vuoropohjaisesta taistelusta, eikä sellaisia AAA-pelejä paljoa ole jotka sitä käyttäisivät.
Se johtuu televisoiden virkistystaajudesta, joka on 60Hz. Vielä putkaikana meillä PAL-alueella oli se surullisen kuuluisa 50Hz, eli kaikki NTSC-alueiden pelit oli meillä 25 ja 50fps 30 ja 60fps sijaan ja korkeamman pystyresoluution takia vielä letterboxed ja kuvasuhde viturallaa, koska ruutu oli jokatapauksessa 4:3. Siihen vielä se, että jos kehittäjä ei korjannut PAL-version nopeutta oikeaksi 50Hz standardiin, niin peli pyöri oikeasti hitaammin kuin oli alunperin tarkoitettu. Luulen että meillä on vihdoinkin pelaamisen suhteen asiat hyvin PAL-alueilla.
^Teknisen puolen suhteen onkin asiat nyt hyvin, mutta sitten, kun saadaan aidosti maailmanlaajuiset valikoimat, voidaan olla lopullisen tyytyväisiä.
Ruudunpäivityksestä sen verran, että jos ei tasainen 60 fps onnistu, niin on parempi lukita se suosiolla 30:een. Tasainen 30 fps on kuitenkin vähemmän häiritsevää kuin vaihtelu 30-60 fps välillä, jolloin peli tuntuu nykivältä, vaikka periaatteessa ihan hyvin pyörisikin.