
Kun näki Bungien Luke Smithin ja Brian Jarradin Tokiossa Tokyo Game Show -messujen aikana, tiesi, että jotakin on tekeillä. Bungien peruutettu E3-paljastus päästettiin viimeinkin irti.
Microsoftin John Schappert (yllä) piti ns. keynote-puheen messujen aloituspäivänä kello 12:00 ja otsikkona oli "A Canvas for the World". Schappert esitteli 19.marraskuuta ilmestyvää New Xbox Experienceä, joka on ilmainen päivitys, joka pistää Xbox 360:n käyttöliittymän täysin uusiksi. Kaikki vanhat toiminnot löytyvät edelleen ja gamerpicit jne. säilyvät, mutta ulkoasu on pistetty täysin uusiksi. Runsasta Xbox Live -sisältöä on nyt aiempaa paljon helpompi selata, sillä matskut ovat jaettu fiksummin eri osa-alueille.
Halo 3 Recon
Schappert esitteli muutamaa tulevaa Xbox 360 -peliä, joista ehdottomasti merkittävin on Halo 3 Recon, joka tarjoaa Halo 3:n tapahtumat uudesta perspektiivistä uudella sotilaalla pelaten. Tapahtumat sijoittuvat ennen Halo 3:a ja antavat näin lisää informaatiota siitä miten Halo 3:n tapahtumat lähtivät käyntiin. Peli ilmestyy syksyllä 2009 ja ainakin presentaatiossa näytettiin pelipaketin aikaista kantta, joten nähtävästi Halo 3 Recon tulee kauppoihin myyntiin, eikä ladattavaksi maksulliseksi lisäosaksi.
Xbox Live Arcadeen julkaistaan myös kaksinpelattava versio klassikkoräiskinnästä R-Typestä ja myös Space Invaders Extreme on tulossa. Jostakin syystä surkea Ninety Nine Nights saa jatkoa ja Tekken 6 ilmestyy PlayStation 3:n lisäksi myös Xbox 360:lle.
Kuvat: Lasse Erkola




























Kommentit
Halofanit pyörtyivät tätä lukiessa!
Jipii, vihodinkin!
ihan kiva lisä haloon..
VOU toi oli hyvä uutinen
Perhana unohdin kirjautuu eli Vähänkö hyvä uutinen
19 marraskuuta... elättelin toivoa että päivitys tulisi jo lokakuussa = (. Noh, sitten vain odotellaan
Toivottavasti ei saada peliä keskeneräisenä kaupanhyllylle. Halo 3 oli todella hyvää pelattavaa, mutta omat odotukseni eivät tämän lisärin suhteen ole kovinkaan korkealla.
oho, siis vihdoinkin
Tekken, iha hyvin ku aattelee että tekken ja playstation kulkee käsi kädessä
taitaa nuo sonyn pelit häipyä pleikalta kuin prostitoidut maksun jälkeen ;) :D