Huhu: Okami Wiille / Uutiset / pelaaja.fi

Huhu: Okami Wiille

18.10.2007 // Kirjoittanut: Eemeli Rekunen
21

Uusin Electronic Gaming Monthly -numero sisälsi huhuja, joiden mukaan Capcom työskentelisi jo Okamin Wii-käännöksen parissa. Myös ranskalaisen Jeuxactu.comin mukaan peli olisi jo varmistettu Wiille ja tulossa alkuvuodesta 2008. Lähdettä väitteelle ei kuitenkaan annettu.

Okamin julkaissut Capcom on hyvin Nintendo-myönteinen firma ja käänsi muun muassa Resident Evil 4:n Wii-ohjaukselle erittäin onnistuneesti. Lisäksi omalaatuinen Okami voisi olla Wiillä kuin kotonaan sen liikkeentunnistinohjaimen ansiosta – syitä uudelle versiolle siis riittäisi.

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Bolt kuva
Bolt

Oho, saattaisin vaikka ostaakin kun PS2-versio on jäänyt toistaiseksi kokematta.

Käyttäjän Kane kuva
Kane

Tämä on näitä "positiivisia PS2 portteja" kuten Bully.
Toivottavasti tulee. Tulisi kyllä ostettua.

Käyttäjän Atezki kuva
Atezki

Kyllähän se sopisi täydellisesti Wii:lle, sen maalauksen takia. Okami PS2:lla on sen verran upea peli, että ei tästä ainakaan yhtään huonompi voi tulla. Erittäin hieno uutinen.

Käyttäjän himopelaaja kuva
himopelaaja

Ps2 parhaita pelikokemuksia ehdottomasti. Niille tiedoksi jotka eivät ole viellä Colossusta tai tätä hankkineet,niin kipinkapin ostamaan,olette jääneet paljosta paitsi.

Wii ohjaus toimii varmaan pensselinä erinomaisesti,nimittäin jo ps2 tatitkin hoitivat hommansa erinomaisesti.

Käyttäjän 177542-1 kuva
177542-1

Sama peli ja uudet kujeet, voisi olla parempi kokemus wiillä kuin RE4 tai vähintään yhtä hyvä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

loistava idea, toivottavasti lisäävät myös uuden vaikeusasteen kun edellinen oli very easy...

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Itselläkin jäänyt vallan PS2 versio hyllylle, jostain kumman syystä (raha :(), mutta mitä arvosteluja ja videoita olen katsellut niin näyttää todella hienolta peliltä. Ja se maalailu osuus sujuisi varmasti upeasti Wiimotella.

Tuon ranskalaisen sivuston boardeilla oli yksi niistä toimituksen sälleistä sanonut, että olivat jo päässeet lontoossa tuota Okami Wii:tä pelaamaan, mutta eivät ole vielä saaneet julkaista kuvia. Ja perjantaina olisi niitäkin sitten luvassa. Jos on totta niin odottelen varmaan Wii versiota ja jos ei niin viimeistään jouluna hommaan tämän.

Useimmissa arvosteluissa sanottiinkin, että nuo maalailut olivat liian yksinkertaisia ja rupesivat nopeasti toistamaan itseään, joten tämä ainakin voitaisiin korjata Wii:llä...

Tosin ei ne liian monimutkaisetkaan heilutteleet oikein houkuttele. Muistan vieläkin kuinka Black & Whitessä sai joskus taistella, että sai jonkun taian tehtyä, kun välillä oli niin monimutkaisia ne merkit :D.

Käyttäjän Tzibo kuva
Tzibo

"Oho, saattaisin vaikka ostaakin kun PS2-versio on jäänyt toistaiseksi kokematta."

Jepujepu. Kokeillut olen ja kyllä kelpaisi Wiimotella maalailla. : 9

Toivottavasti huhu muuttuu todeksi. ;D

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Mmm, päivällinen maistuisi.

Jäi PS2:lle ostamatta, mutta herätti mielenkiintoni. PS2 tosin oli silloin rikki, joten en siksi edes sen kummemmin haaveillut tästä, mutta nyt kyllä innostuin. Olen melko varma, että ostan tämän Wiille, jos tämä tulee. Pitääpä mennä katsomaan PS2-version videoita, että millainen peli on kyseessä.

Käyttäjän Yanathan kuva
Yanathan

Itse pelin pelattuani ajattelinkin, että tässä olisi ollut loistava Wii peli.
Maalaaminen Wii Remotella sopii kuin nyrkki silmään!