
Microsoftin Xbox One -konsoli saattaa ilmestyä Suomeen vasta ensi vuoden loppupuolella, lähteiden kerrotaan paljastaneen.
Alun perin ensi vuoden alkupuolella Pohjoismaissa ja muutamilla muilla Euroopan markkinoilla ilmestyväksi kaavaillun konsolin julkaisu Suomessa saattaa viivästyä edelleen vuoden 2014 kolmannelle neljännekselle. Konsoli julkaistiin Pohjois-Amerikassa ja suurimmilla Euroopan markkinoilla jo viime kuussa, mutta Pohjoismaiden lisäksi Xbox Onen julkaisua odottamaan jäivät Sveitsi, Venäjä, Belgia ja Alankomaat.
Mikäli huhut pitävät paikkansa, saa Sony melkoisen etumatkan uuden konsolisukupolven myynteihin markkinoillamme. Yhtiön PS4-konsoli julkaistiin Suomessa jo marraskuun lopussa, joten Xbox One saattaa ilmestyä jopa kymmenen kuukautta merkittävintä kilpailijaansa jäljessä. Toistaiseksi huhuihin kannattaa kuitenkin suhtautua varauksella, sillä Microsoft ei ole vahvistanut suunnitelmiaan konsolin julkaisun varalle täkäläisillä markkinoilla.
Lähde: Gamereactor.eu






















Kommentit
Toivottavasti pysyy vaan huhuna, muuten ei voi kyllä kuin ihmetellä.
Lähteenä vanha uutinen Xboxin myöhästymisestä vuodelle 2014, ei tästä uudesta myöhästymisestä?
Tuskinpa sillä Suomen myynteihin on suurta vaikutusta koska Yksbox kauppoihin tulee. Sonykansa on kuitenkin konsolinsa jo valinnut.
GameReactor ei jostain syystä halua kertoa lähdettään...
Jos näin pääsee käymään niin harmittaa että jäin odottelemaan virallista julkaisua ilmaispelien toivossa, ahneella taisi olla paskainen loppu. Helpoksi Sonyn homma tehdään pohjoismaissa.
Eihän Se useinkaan kerro, mutta mitä siitä? Huhut on huhuja kertoi ne kuka vain.
Kuulin huhun luotettavalta lähteeltä. Joulupukki tulee vasta tammikuussa... Shhh... Ei kerrota kenellekään.
Huono veto Microsoftilta viivyttää pohjoismaiden julkaisua jo entuudestaan PlayStation painotteisella alueella. Core pelaajalla on (ilman viivytyksiäkin) vaikeuksia perustella Xbox Onen hankkimista, halvemman ja jonkin verran tehokkaamman Playstationin rinnalla. Tällaiset viivytykset tahtoo heilauttaa päättämättömän hankkijan päätöstä kilpailijan puoleen vaikka alun perin olisi ollut kiinnostuneempi toisesta. Nyt olisi Microsoftilla aika aukaista sanaista arkkuaan julkaisun todellisesta ajankohdasta, ennen kuin tekevät itselleen enempää hallaa hiljaa olemalla.
Edit: Tämä siis jos huhu pitää paikkansa.
Tälläsill' huhuillahan koitetaan usein saada se firman sanainen arkku auki. Toivottavasti ei ole totta kuitenkaa. Muut Microsoftin tuotteet (kuten Surface) on yleensä tullut ~5kk myöhemmin meille
Jos totta, PS4 on aika hyvin juurtunut valtaistuimelle noihin aikoihin. =D