Huhu: Xbox-pääpomo Don Mattrick jättämässä Microsoftin, suuntana kenties Zynga (vahvistettu) / Uutiset / pelaaja.fi

Huhu: Xbox-pääpomo Don Mattrick jättämässä Microsoftin, suuntana kenties Zynga (vahvistettu)

1.07.2013 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
20

Päivitys kello 23.15: Don Mattrick jättää Microsoftin virallisesti taakseen ja siirtyy sosiaalisista peleistä tunnetun Zyngan riveihin toimitusjohtajaksi sekä yhtiön hallituksen jäseneksi. Zyngan perustaja ja nykyinen toimitusjohtaja Mark Pincus jatkaa hallituksen puheenjohtajana ja toimii yhtiössä jatkossa tuotantopäällikkönä.

Mattrickin mukaan Zynga ei ole vielä saavuttanut täyttä potentiaaliaan elämänsä aikana. Hän uskookin, että Pincusin "uraauurtava" visio ja tehtävä tuoda maailma yhteen pelien avulla ovat vasta pääsemässä alkuun.

Vaihdos tapahtuu maanantaina 8. päivä heinäkuuta.

Mattrickin seuraajasta ei vielä ole tietoa.

Päivitys kello 23:59: Microsoftin toimitusjohtaja Steve Ballmer on ilmoittanut Game Informerin nappaamassa yhtiön työntekijöille osoitetussa kirjeessään, että Xbox-osaston pomot raportoivat jatkossa hänelle. Tietoa ei ole, kauanko tämän järjestelyn on määrä kestää.


Alkuperäinen uutinen: Microsoftin Xbox-puolta johtava Don Mattrick on jättämässä nykyisen työpaikkansa, nimekäs teknologiasivusto All Things D raportoi. Sivuston lähteiden mukaan vahvistus asiasta saatetaan saada jo muutaman tunnin sisällä.

All Things D:n tietojen perusteella mies voisi hyvinkin liittyviä seuraavaksi sosiaalisista peleistä tunnetun Zyngan palkkalistoille. Siellä hän saattaisi yrittää nostaa yrityksen pois tappiokierteestä kenties jopa toimitusjohtajan roolissa.

Alkuvuodesta miehen nimi nousi vahvasti esiin myös Electronic Artsin toimitusjohtajavaihdokseen liittyvien keskustelujen yhteydessä.

Mattrick liittyi osaksi Microsoft-tiimiä vuonna 2007 ja on ollut viime aikoina vahvasti esillä esittelemässä tulevaa Xbox One -konsolia. Uuden Xboxin ympärillä onkin hiljattain käynyt varsin kova kuhina Microsoftin julkistettua ensin läjän kritisoituja käyttöikeuksien hallintaan liittyviä ratkaisuja, jotka se kuitenkin kumosi hyvinkin nopeasti.

Ennen Microsoftia Mattrick työskenteli useamman vuoden ajan EA:lla.

Microsoft tai Zynga eivät ole vielä kommentoineet huhuja.

Lähde: All Things D

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Pauli4x4 kuva
Pauli4x4

Rotta jättää uppoavan laivan?

Käyttäjän Hyndeman kuva
Hyndeman

Fortunately we have a place for those, who cant express themselves, its called Zynga. Stick with it!

Käyttäjän ouroboros kuva
ouroboros

Lue: Erosi ennen kuin sai kenkää. Näyttää paremmalta ansioluettelossa. Mahtoiko surullisenkuuluisa "360 on heille joilla ei ole nettiyhteyttä" kommentti olla viimeinen niitti.

Käyttäjän frozen kuva
frozen
Lainaus käyttäjältä Pauli4x4

Rotta jättää uppoavan laivan?

kylläpäs sinä olet oikea satusetä

Käyttäjän Bleemak kuva
Bleemak
Lainaus käyttäjältä Pauli4x4

Rotta jättää uppoavan laivan?

Ehkä ,mutta jos niin, niin rotta jättää uppoavan laivan ja hyppää laivaan, joka on uppoamassa pahemmin,

Käyttäjän kurrinen123 kuva
kurrinen123

Ei kovin fiksu teko...

Käyttäjän Me_gustah kuva
Me_gustah

Rotat näyttää jättävän uppoavan laivan.

Käyttäjän ouroboros kuva
ouroboros

IMAGE(http://img694.imageshack.us/img694/6720/qd5s.jpg)

Käyttäjän KemistiOMG kuva
KemistiOMG
Lainaus käyttäjältä Bleemak

Lainaus käyttäjältä Pauli4x4Rotta jättää uppoavan laivan?

Ehkä ,mutta jos niin, niin rotta jättää uppoavan laivan ja hyppää laivaan, joka on uppoamassa pahemmin,

pikemminkin jo puoliksi uponneeseen laivaan

Käyttäjän frozen kuva
frozen
Lainaus käyttäjältä KemistiOMG

Lainaus käyttäjältä BleemakLainaus käyttäjältä Pauli4x4Rotta jättää uppoavan laivan?

Ehkä ,mutta jos niin, niin rotta jättää uppoavan laivan ja hyppää laivaan, joka on uppoamassa pahemmin,
pikemminkin jo puoliksi uponneeseen laivaan

onkohan sony sitten jo ruumis meren pohjassa kun katsoo montako vuotta putkeen se on tehny vain tappiota toisin kuin microsoft :)