
Wii on tällä hetkellä konsolisodassa reilussa johdossa, vaan ei kauan, arvioi analyytikko David Mercer. Mercerin mukaan PlayStation 3 ohittaa Wiin kolmen vuoden kuluessa. PS3 ottaa siis arvion mukaan markkinajohtajuuden haltuunsa vuonna 2013.
Mercerin mukaan Wiin laitekanta kasvaa tänä vuonna 76 miljoonaan yksikköön. Miehen mukaan Wiin myynti on juuri nyt huipussaan, mutta vuoden 2011 jälkeen luvassa on laskua. Xbox 360:n ja PS3:n hän sen sijaan uskoo kohottavan myyntiään vuosien edetessä.
Mercer arvioi myös tarkat myyntimäärät konsoleille. PS3 tulee miehen arvion mukaan myyvän elinkaarensa aikana 127 miljoonaa kappaletta. Wii jää 103 miljoonaan kappaleeseen.
Veikkaukset ovat rohkeita, sillä tällä hetkellä PS3 on myynyt juuri ja juuri yli 30 miljoonaa, Wiin myyntien lähennellessä jo 70 miljoonaa.
Lähde: MCV























Kommentit
Hurjako?
.....
Mitäs sonyn lahjuksia se tämä on ottanut vastaan?
Sony FTW!
Hahah melkosia veikkauksia. Mutta jos Wii ei enään ala käymään kaupaksi, Nintendo varmana alentaa hinnan sinne 99-150 dollariin. Tuolloin myynti taas kasvaa huimasti.
järjestys tulee oleen toi, mut luvuista on paha sanoa, sony vie jokaisen sukupolven ja tää maratoni on vasta alussa!
No voi herttilyydia sentään, mitä jos Nintendolla on jo uusi konsoli 2012. Jostain perseestä taas repäisty jätkä yrittää kuitata liksaansa jotenkin ja nyt on sitten tällaiset käppyrät saatu aikaan.
Puolitotuus on lähempänä valhetta kuin totuutta. Misksi otsikosta jätettiin XO pois, vaikka mies puhuu monikossa molemmista?
No, ei tarvi vastata. Kaikki sen tietää.
Jos WII2 ja XO2 tulee BD:llä vuonna 2012 tulee tälle kaverille varmaan just se fiilis et Niiiiiiin, aivanaivan(raapii päätään).
"Miksi otsikosta jätettiin XO pois, vaikka mies puhuu monikossa molemmista?
No, ei tarvi vastata. Kaikki sen tietää."
Niinpä vastauksen tosiaan tietää kaikki ja vielä muutama kaiken ulkopuoleltakin. Tosiaan fiksua otsikointia..
Jokainen pelianalyytikko on tässä sukupolvessa veikannut PS3:n olevan markkinajohtaja ennen vuotta 2009. Siis aivan jokainen. Kun näin ei tapahtunut samaa ennustetta on hoettu kuitenkin, mutta vuosi on vaan siirtynyt ja siirtynyt.
Kukä tämä Mercer on muutenkaan? Joku kaveri jostain Kuubasta?