
Japanissa on esitetty lakia, jonka mukaan laiton lataaminen tai kopiointi voisivat johtaa kahden vuoden vankilatuomioon, kertoo GamesIndustry International.
Piraattilatailu on Japanissa jo laitonta, mutta parlamentin käsittelyssä oleva uusi laki nostaisi rangaistushaarukkaa noin 2 miljoonan jenin eli 20 000 euron sakkoihin ja enintään kahden vuoden vankeustuomioon.
Väljäksi muotoillun lain piirin jäisivät mitkä tahansa keinot kopiosuojausten kiertämiseksi, ja jopa DVD-levyn sisällön "rippauksesta" kovalevylle tulisi ankarasti rangaistava rötös.''
Osa Japanin kansanedustajista ajaisi mieluummin piraattimateriaalin ahkerampaa poistamista netistä, mutta lakiehdotusta ajavan Habukun Shimomuran mukaan piratismin kitkeminen kovin keinoin edistää internetin kehitystä.
Lähde: GamesIndustry International
Kommentit
...jopa DVD-levyn sisällön "rippauksesta" kovalevylle tulisi ankarasti rangaistava rötös.''
Voi jeesus on ne päättäjät aina niin fiksuja.
...jopa DVD-levyn sisällön "rippauksesta" kovalevylle tulisi ankarasti rangaistava rötös.''
Hauska juttu, koska nykyään osan elokuvien DVD:illä on myös digitaalinen version mukana jonka saa sitten siirtää koneelle.
Esittäähän aina saa. Harvemmin nämä tällaiset esitykset kuitenkaan läpi menevät, paitsi tietysti Suomessa...
Eikö se ole yleensä kertakäyttöisellä latauskoodilla, eikä levyllä? Ainakin omistamani e-kopion sisältävät leffat toimivat sillä periaatteella.
Muistaakseni kopiosuojausten kiertäminen on Suomessakin tekijänoikeusrikkomus tosin huomattavasti pienemmin sanktioin varustettu sellainen? Kyllä dvd:n rippaus omaan käyttöön pitäisi olla sallittua.
Hah, mikähän on sitten rankaisu, jos menee kauppaan ja varastaa fyysisen kopion vaikkapa elokuvasta tai musiikki-levystä.
Varmaan varoitus ja porttikielto. Sekä plussaa uutisen kuvasta.
Niinpä. Laiton lataaminen on vakavempaa, kuin alaikäisen tytön raiskaus ja sen lisäksi nuo oikeusteitse ansaitut rahat eivät mene artisteille, vaan teosto-mafioille.
Jakaminen ja ylläpito tietenkin vähän eri juttu, mutta ei ne seuraukset suomessakaan pienet ole. Mielummin istuisin, vaikka 5 vuotta kiven sisällä.
Vähän ohi aiheen, mutta menkööt.