Kehutun räiskintäsarjan kehittäjiä pidätetty vakoilusta epäiltyinä (päivitetty) / Uutiset / pelaaja.fi

Kehutun räiskintäsarjan kehittäjiä pidätetty vakoilusta epäiltyinä (päivitetty)

11.09.2012 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
6

Pc:n suosituista ArmA-sotapeleistä vastanneen Bohemia Interactiven työntekijöitä on joutunut pidätetyksi Kreikassa Límnosin saarella. Asian on varmistanut tsekkiläisen pelitalon toimitusjohtaja Marek Spanel yhtiön keskustelufoorumilla.

Toistaiseksi toimitusjohtaja ei kuitenkaan halua, että aiheesta puhuttaisiin enempää ainakaan yhtiön omalla keskustelualueella. Parhaillaan Bohemia itsekin odottaa yksityiskohtaisempia lisätietoja tapauksesta.

Kreikkalaisen uutissivusto News247:n mukaan pidätetyiksi joutuneista kehittäjistä toinen on 28- ja toinen 33-vuotias. Kreikkalaiset uutislähteet kertovat miehien saaneen syytteen vakoilusta. Syytetyt olivat ilmeisesti kuvaamassa saarella erilaisia sotilaislaitoksia ArmA 3 -peliinsä, joka sijoittuu osin Límnosiin ja sen lähialueille.

Tapaus ei ole aivan ensimmäinen luontoaan Kreikassa. Vuonna 2001 maan viranomaiset ottivat kiinni 14 lentokonespottaajaa vakoilusta, sillä he olivat ottaneet valokuvia paikallisen armeijan ilmailunäytöksestä kielloista huolimatta. Vuonna 2002 kahdeksan heistä tuomittiin kolmeksi vuodeksi vankeuteen, kun taas lopuille tuomittiin auttamisesta vuoden verran ehdollista vankeutta. Myöhemmin samana vuonna tuomiot kuitenkin kumottiin 13 spottaajalta.

ArmA-pelisarja on tunnettu erityisesti astetta realistisemmasta otteestaan sotaan. Viimeisten kuukausien aikana nimen on nostanut maailmankartalle myös sen suosittu zombimodi DayZ.

Päivitys kello 1.22: Giant Bombin saaman Bohemian lausunnon mukaan pidätetyt olisivat olleet työmatkan sijaan saarella lomamatkalla kokeakseen sen kauniin ympäristön itse. Yhtiö myös vakuuttaa, että se kunnioittaa lakia eikä se näin myöskään kehoita työntekijöitään rikkomaan sitä missään maassa.

Lähde: PC Gamer, Eurogamer

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88

Ilmailunäytöksessä ottaneet kuvia ja meinasivat saada 3v tuomion? huh huh oikeasti! Jos nämä devaajat pidätettiin samantasoisista kuvista niin on kyllä aika typerää.

Käyttäjän Portable kuva
Portable

Onko Kreikalla varaa pitää vieläkin vankeja ?

Käyttäjän Jessepulla kuva
Jessepulla

Ja minä kun kuvittelin että Suomen oikeusjärjestelmä pissii.

Käyttäjän gurgi kuva
gurgi
Lainaus käyttäjältä Jessepulla

Ja minä kun kuvittelin että Suomen oikeusjärjestelmä pissii.

Suomen kuseekin, Kreikan näköjään ei. Oppii olemaan kuvaamatta.

Käyttäjän BlackOmega kuva
BlackOmega

Kreikkalaiset kreikkailee...kohtuuden ja järjen maa :D toivottavasti miehet pääsevät vapaaksi...

Käyttäjän Make93 kuva
Make93
Lainaus käyttäjältä Portable

Onko Kreikalla varaa pitää vieläkin vankeja ?

+1