
Julkaisija Deep Silverilla on tulevana kesänä kova hinku Helvettiin. Yhtiö on tänään julkistanut peräti kolme Ride to Hell -nimeä kantavaa peliä: Ride to Hell: Retributionin, Ride to Hell: Route 666:n ja Ride to Hell: Beatdownin.
Peleistä Retribution saadaan Xbox 360:lle, PlayStation 3:lle ja pc:lle kesäkuun 28. päivä. Järin tarkkoja yksityiskohtia siitä ei ole jaettu, mutta Deep Silverin mukaan luvassa pitäisi olla niin nyrkeillä käytäviä taisteluita kuin myös räiskinnällä väritettyjä moottoripyörähetkiä.
Route 666 on tarkoitus nähdä myös kesäkuussa, joskin nimenomaan Xbox Live Arcadessa, PlayStation Networkissa ja Steamissa. Siinä pelaajat saavat työkseen rakentaa ja johtaa moottoripyöräjengiä, mihin lisäväriä tuodaan arcade-henkisellä toiminnalla ja kepeällä taktikoinnilla.
Beatdown, kuten arvata ehkä saattaa, on puolestaan mobiilipeli. Sen koukkuna on, että siinä nähtävä toiminta muistuttaa rytmipeliä. Sen julkaisuajankohdasta ei ole varmuutta.
Peleistä Retributionin kehityksestä vastaa monenkirjavia ajopelejä työstänyt Eutechnyx, kun taas Route 666 on uusimman Giana Sistersin tehneen Black Forest Gamesin käsialaa. Beatdownin kehittäjää ei vahvistettu.
Alkujaan Ride to Hell -nimi nostettiin ohimennen esiin jo vuoden 2008 E3-messujen alla. Jo tovin aikaa sen onkin uskottu matkanneen jo tuonpuoleiseen.
Ohessa Retributionin traileri.
Lähde: Joystiq, Ride to Hell (kotisivu)





















Kommentit
Vaikuttaa ihan mielenkiintoselta. Jengi pelejä ei oo koskaan liikaa. Ainakaan hyviä.:)
Melekosta menoa. Tuli kyllä ihan puskista tämä.
Vihdoinkin! tätä peliä on tullut odotettua, olin varma että peli olisi kuopattu.
Aika erikoiselta peliltä vaikuttaa.
Vaikuttaa hyvältä peliltä mieleeni tulee aika paljon sellainen legenda peli 1990 luvulta kuin Full Throttle
- Kumakki
Tuli mieleen Road Rash Jailbreak jossa ajettiin harrikoilla ja hakattiin toisia kettingeillä yms :D
Haluaisin kyllä ensin nähdä kunnon gameplaytä tästä Ride to Hell: Retributionista ennenkuin innostun.
Konsoli versioiden kehittäjänä eutechnyx. Firma joka ei ole tehnyt yhtään hyvää peliä ekalle tai toiselle pleikkarille. En edes tiennyt, että tuo on vielä pystyssä. Odotukset miinuksella.
Paree tulla se k-18 leima ja parempien ihmisten paheksunta peliä kohtaan, niin aletaan vasta puhua hyvästä jengi pelistä. Toivoisin että tekisivät väkivallasta väkivaltaisempaa, muuten tulee olemaan aika floppi.