Ensi kesä on yhtä ajomatkaa Helvettiin / Uutiset / pelaaja.fi

Ensi kesä on yhtä ajomatkaa Helvettiin

4.04.2013 // Kirjoittanut: Panu Saarenoja
8

Julkaisija Deep Silverilla on tulevana kesänä kova hinku Helvettiin. Yhtiö on tänään julkistanut peräti kolme Ride to Hell -nimeä kantavaa peliä: Ride to Hell: RetributioninRide to Hell: Route 666:n ja Ride to Hell: Beatdownin.

Peleistä Retribution saadaan Xbox 360:lle, PlayStation 3:lle ja pc:lle kesäkuun 28. päivä. Järin tarkkoja yksityiskohtia siitä ei ole jaettu, mutta Deep Silverin mukaan luvassa pitäisi olla niin nyrkeillä käytäviä taisteluita kuin myös räiskinnällä väritettyjä moottoripyörähetkiä.

Route 666 on tarkoitus nähdä myös kesäkuussa, joskin nimenomaan Xbox Live Arcadessa, PlayStation Networkissa ja Steamissa. Siinä pelaajat saavat työkseen rakentaa ja johtaa moottoripyöräjengiä, mihin lisäväriä tuodaan arcade-henkisellä toiminnalla ja kepeällä taktikoinnilla.

Beatdown, kuten arvata ehkä saattaa, on puolestaan mobiilipeli. Sen koukkuna on, että siinä nähtävä toiminta muistuttaa rytmipeliä. Sen julkaisuajankohdasta ei ole varmuutta.

Peleistä Retributionin kehityksestä vastaa monenkirjavia ajopelejä työstänyt Eutechnyx, kun taas Route 666 on uusimman Giana Sistersin tehneen Black Forest Gamesin käsialaa. Beatdownin kehittäjää ei vahvistettu.

Alkujaan Ride to Hell -nimi nostettiin ohimennen esiin jo vuoden 2008 E3-messujen alla. Jo tovin aikaa sen onkin uskottu matkanneen jo tuonpuoleiseen.

Ohessa Retributionin traileri.

Lähde: Joystiq, Ride to Hell (kotisivu)

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Speedy kuva
Speedy

Vaikuttaa ihan mielenkiintoselta. Jengi pelejä ei oo koskaan liikaa. Ainakaan hyviä.:)

Käyttäjän Malarkey kuva
Malarkey

Melekosta menoa. Tuli kyllä ihan puskista tämä.

Käyttäjän R.Gamer kuva
R.Gamer

Vihdoinkin! tätä peliä on tullut odotettua, olin varma että peli olisi kuopattu.

Käyttäjän Dynamithix kuva
Dynamithix

Aika erikoiselta peliltä vaikuttaa.

Käyttäjän Kumakki kuva
Kumakki

Vaikuttaa hyvältä peliltä mieleeni tulee aika paljon sellainen legenda peli 1990 luvulta kuin Full Throttle

- Kumakki

Käyttäjän Kaze88 kuva
Kaze88

Tuli mieleen Road Rash Jailbreak jossa ajettiin harrikoilla ja hakattiin toisia kettingeillä yms :D

IMAGE(http://blog.isi-dps.ac.id/budiartawan/files/2012/05/wwwwwwwwwwwwwww.jpg)

Haluaisin kyllä ensin nähdä kunnon gameplaytä tästä Ride to Hell: Retributionista ennenkuin innostun.

Käyttäjän partajeesus kuva
partajeesus

Konsoli versioiden kehittäjänä eutechnyx. Firma joka ei ole tehnyt yhtään hyvää peliä ekalle tai toiselle pleikkarille. En edes tiennyt, että tuo on vielä pystyssä. Odotukset miinuksella.

Käyttäjän gurgi kuva
gurgi
Lainaus käyttäjältä Speedy

Vaikuttaa ihan mielenkiintoselta. Jengi pelejä ei oo koskaan liikaa. Ainakaan hyviä.

Paree tulla se k-18 leima ja parempien ihmisten paheksunta peliä kohtaan, niin aletaan vasta puhua hyvästä jengi pelistä. Toivoisin että tekisivät väkivallasta väkivaltaisempaa, muuten tulee olemaan aika floppi.