
Microsoftin E3-pressitarjonnan indie-puolta tarjottiin eilen Andrew Shouldicen kehittämällä toimintaseikkailulla Tunic, joka sai hurmaavan uuden trailerin ja varmistui samalla saapuvaksi Xbox Onelle.
Vuonna 2015 ensimmäisen kerran julkistettu ja tuolloin Secret Legend -nimellä kulkenut teos seuraa kettusoturia tämän kovasti zeldamaisessa seikkailussa, jossa kerätään aarteita ja niitetään niin metsää, vihollisia kuin pomovastuksiakin.
Pelille ei annettu vielä tarkempaa julkaisupäivää. Pc:n lisäksi peli julkaistaan myös Xbox Onelle, jolle se saapuu rajoitetun ajan konsoliyksinoikeutena.
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Kommentit
Klassinen Zelda kiinnostaa aina vaikkei olisikaan virallinen Zelda-peli. Tosin BotW ei sekään (ikävä kyllä) ollut klassinen Zelda, joten nimikään ei takaa hyvää Zelda-peliä.
Nyt sitten väittelyä totta kai kehiin onko BotW hyvä. Itse tarkennan heti alkuun että tarkoitan ettei BotW ole hyvä KLASSINEN Zelda-peli. En ota sen enempää kantaa muuhun.
Tämä Tunic ei vielä trailerilla vakuuta vaikka perusasiat näyttäisi olevan kohdallaan.
Itselleni paras ja rakkain Zelda tulee aina olemaan Wind Waker. Se on lähes täydellinen kaikin puolin. Pidin myös paljon Skyward Swordistä, vaikka näin jälkikäteen ajatellen peli oli täynnä ärsyttäviä ja itseään toistavia kohtauksia. Breath on omassa lajissaan harvinaisen hyvä peli, mutta lähempänä tosiaan NES:in alkuperäistä peliä kuin muita kolmiulotteisia Zeldoja.
Tätä seurattu jo kauan. Mahtavaa että sai viimeinkin ansaitsemaansa huomiota. Yhden tekijän peli näyttää paremmalta ku 100% niistä harmaista pyssypeleistä joita E3:lla tähän mennessä nähty. Mukaanlukien Hypepunk 2077.
Näyttää myös paremmalta kuin yksikään Zelda. Toivottavasti on hyvä. Odotukset todella korkealla.
Toiset pelaa pelejä, toiset lasten pelejä.
Anteeksi kun kiusasin Genericpunkia ;)
No jaa. Onhan tämä ehkä ulkoasultaan eroava niistä isoista nimikkeistä mutta indie- ja muusta tarjonnasta taas löytyy paljon juuri tätä samaa ulkonäköä tarjoavaa kamaa. Tiedän koska itsekin pidän tyylistä. Minun silmiini kuitenkin vaikuttaa enemmän imitoimiselta kuin omaperäiseltä tyyliltä.
Hypepunk 2077 taas oikeasti on jotain, mitä en liikaa muista nähneeni. Toki itse pidän dystopioista, cyperpunkista ja scifistä, joten en voi sanoa olevani täysin puolueeton.
Vähän ehkä ikävä silti edes vertailla noin erilaista kamaa. Itse pelaan molempia. Hyvä tasapaino.