
Brittikehittäjä Playtonic Games on ryhtynyt tekemään viime hetken leikkausta Yooka-Laylee-peliinsä vielä sen lähestyvän julkaisun alla. Muutoksen myötä pelissä ei enää päästä kuulemaan YouTube-persoona Jon "JonTron" Jafarin pientä ääninäyttelyosaa johtuen tämän hiljattaisista kommenteista koskien esimerkiksi maahanmuuttoa ja rotuasioita.
– JonTron on lahjakas videojuontaja, jota olimme kaksi vuotta sitten ilolla lisäämässä mukaan peliin ääninäyttelyavustajaksi. Hänen hiljattaisten henkilökohtaisten näkemystensä valossa olemme päätyneet kuitenkin poistamaan JonTronin tulevalla sisältöpäivityksellä, Playtonic kertoo tiedotteessaan.
Playtonic on halunnut korostaa, ettei JonTron edusta studiota millään tavalla ja ettei studio myöskään tue tai allekirjoita miehen kommentteja. Pyrkimyksenä Playtonicilla kun on sen tiedotteen mukaan tehdä pelejä kaikkien huviksi ja juhlia monimuotoisuutta kaikissa muodoissaan.
Jafarin nousi kohun keskelle aiemmin maaliskuun puolivälissä ensin Twitter-kommenteillaan ja myöhemmin osana Twitch-käyttäjä Steve "Destiny" Bonnellin kanssa käytyä väittelylähetystä. Hän muun muassa väitti meksikolaisten havittelevan amerikkalaismaata itselleen, rikkaiden afroamerikkalaisten tekevän enemmän rikoksia kuin köyhät valkoiset ja ettei Amerikka tarvitse maahanmuuttajia "yhteensopimattomilta alueilta".
Jafarion sittemmin yrittänyt selventää kommentteja omalla YouTube-kanavallaan.
Jafarin mukaan Playtonicin päätös poistaa hänet Yooka-Layleesta on ollut valitettava. Hän kuitenkin kertoo myös olevansa ymmärtäväinen päätöksen suhteen ja toivookin studiolle kaikkea hyvää.
Yooka-Laylee julkaistaan 11. huhtikuuta ensin Xbox Onelle, PlayStation 4:lle ja pc:lle ja myöhemmin myös Switchille.
Lähde: GamesIndustry























Kommentit
Aina ihan tykänny tyypistä, mutta en olisi uskonut että tämmöiset mielipiteet on. En tosin ole henkkoht tutkinut tai lukenut/kuunnellut mitään aiheesta eli en poissulje myöskään internetin olevan hanakkana vääntelemään ja kääntelemään herran kommentteja. Valaiskoon joku minua jos haluaa.
Ei se nyt mikään Jon Safari ole :D
Ei ole ei, eikä korjauskaan ehtinyt näemmä kehiin tarpeeksi aikaisin. Sori!
-Panu
Ja mielensäpahoittajat huokaavat helpotuksesta
Hassua, katsoin juuri kyseisen väittelyn ennen tänne tuloa, tässä on aatokseni:
JonTronin kommentit on vedetty pois asianyhteydestä, Destiny on itsekkin syyllinen tähän, videolla hän toistuvasti häiritsee JonTronia muunmuassa sanomalla "En välitä muista maista, välitän Amerikasta", kun Jon hakee esimerkkiä muista maista. Jon yrittää muunmuassa puhua kuinka maahamuutto on vahingoittanut Eurooppaa ja Destiny häiritsee tätä ja sanoo toistuvasti että sillä ei ole väliä koska nyt puhutaan Amerikasta (joka kuulostaa aika rasistiselta). Steve 'Destiny' Bonnell elää fantasiamaailmassa, sen sain tuosta väittelystä selville. Sanottakoot vielä että olen eläessäni nähnyt kaksi JonTron-videota (bootleg Disney-pelit ja Christmas with the Kranks) eikä minulla ole puolueellisuutta häneen ihmisenä, tämä nyt oli helvetin huono väittely kun Destiny oli täysi mulkku.
Mitä itse Yooka-Layleehen tulee, aluksi olin vihainen (SJW:t voitti taas, sisältöä poistettu), mutta nyt olen sitä mieltä että pahin asia minkä he tekivät, oli että he tekivät tämän julkisesti. Jeesus soikoon, tehkää tämä hipihiljaa, Jon ei ansaitse lisää vihaa ja syyllistämistä, tälläin "Virtue Signaling" on syöpää. "Katsokaa meitä, me poistimme tän tyypin pelistämme koska välitämme kaikista ihmisistä." Huvittavinta tässä kaikessa on että en edes tiennyt JonTronin olevan tässä pelissä, ennen tätä. :D
Nämähän kuulostavat(ja onkin) täysiä faktoja. Kyllä on kauhea mies kun kehtaa tälläisiä tosiasioita laukoa. Ei muuta kun linnaan vaan tuollaiset väärinajattelijat.
Tämäkin ihminen on siis yhtä kuin hänen mielipiteensä (tai jopa yksittäiset kommenttinsa) maahanmuutosta. Miten nuo mielipiteet vaikuttavat pelin äänenä olemiseen? Ei mitenkään. Vai olisiko hänellä ollut tarkoitus jotain omia maahanmuuttokritiikkejä siellä pelissä lausua?
En ymmärrä logiikkaa tässä takana. Menee kai jotenkin niin, että kun joku on leimattu joksikin, niin se voi tarttua. Mutta niin no, sellaistahan tämä nykyaika on. Täyttä paskaa.
Playtonicilta äärimmäisen selkärangaton ratkaisu rakentaa henkilöstä pelissään persona non grata, vaikka rooli ei heijasta henkilön poliittisia näkemyksiä millään tavalla. Jos ääriliikkeiden edustusta oikeasti haluttaisiin kitkeä viihteestä ja kulttuurista, niin kaikki hiivatin kommunistit lentäisivät kuin leppäkeihäät omilta aloiltaan, eikä kiusattaisi niitä joilla on perusteltuja huolia asioiden suunnan suhteen.
Jaaha. Jää tämä peli ostamatta. Tällaista munattomuutta ei aio tukea. Taas erävoitto SJW-leiriin. Sitten vielä se fakta, että tyypin sanomiset otettiin taas pois kontekstista, jotta saatiin näyttämään pahalta. Buu buu buu.
Sanoilla ja teoilla saattaa tulla seuraamuksia. Tämä pätee varsinkin julkisuuden henkilöihin. Elämä opettaa joskus tulee kamaa niskaan aiheesta joskus ei... Nyt mitä nopeasti asiaa vilkaisin netistä niin aiheesta.