
Segan arvostettu mätkintäpelisarja Virtua Fighter palaa konsoleille jälleen pian Virtua Fighter 5 Final Showdownin muodossa. Yhtiö on varmistanut pelin julkaisupäivän olevan Euroopassa 6. kesäkuuta.
Final Showdown on viimeisimmän Virtua Fighter 5:n kolikkopeliversion pohjalta muovattu tuotos. Peli lisääkin näin muun muassa jo tuttuun Virtua Fighter 5:n hahmokaartiin kaksi lisähahmoa, joista toinen on monille jo entuudestaan tuttu Taka-Arashi ja toinen täysin uusi naama Jean Kujo.
Arcade-versiosta tutun sisällön lisäksi konsoliversioon on mahdutettu myös harjoittelumuoto sekä kahdeksan pelaajan pelihuoneita tukeva nettipeli. Käännöksestä vastaa Segan tuttu ja turvallinen AM2-ryhmä.
Final Showdown saapuu ladattavaksi sekä PlayStation Networkiin että Xbox Live Arcadeen. Hintaa pelille kertyy 12,99 euroa tai vaihtoehtoisesti 1 200 Microsoft-pistettä.
Lähde: Sega





















Kommentit
Virtua Fighter kymmenellä eurolla, pakko-ostos! :)
Trailerin musiikki sai korvani vuotamaan verta. Juurikin tuollaista japanilaista sankarirockia ovat Nipponin matkinnät nykyään täynnä ja sen myötä tunnelma loistaa poissaolollaan. Kaiholla muistelen esim. Tekken 2:n kauniita melodioita.
Surkealla musiikilla voi pilata hyvänkin pelin.
Virtua Fighter 5 on jo vanha peli, mutta todellakin ehkäpä paras 3D-mäiske ikinä. Vaikkei omaakkaan samanlaista hahmokaartia kuin esim. tekken tai Soul Calibur, korvaa se nuo puutteet vaan ylimaallisella pelattavuudella ja vaikeustasolla.
Olen tätä päivämäärää odottanut. Toivottavasti jengi rupee pelaa tätä, eikä pelkästään tekkenii. Pelaisin Virtua 5 kyllä netissä, mutta kun ei ole enää pelaajia.