
Maailman suurin pelaamiseen keskittyvä yleisötapahtuma Gamescom houkutteli Saksan Kölniin tänä vuonna yli 340 000 ihmistä. Uusien konsolien tulemiseen keskittyvät pelijulkaisijat säästelivät siellä paukkujaan, ja suurten julkistusten sijasta esimerkiksi PlayStation 4 -tilaisuus keskittyi kalliiden AAA-pelien sijasta indie-julkistuksiin. Kysyimmekin lukijoilta seuraavaa:
Oletko tyytyväinen Gamescom 2013 -messujen antiin?
Vastaukset:
Erittäin tyytyväinen (12%)
Melko tyytyväinen (30%)
Vaikea sanoa (39%)
Melko tyytymätön (11%)
Erittäin tyytymätön (9%)
Harva totesi siis suoraan olevansa pettynyt, mutta melko tyytyväinen- ja vaikea sanoa -vaihtoehdot veivät reilusti yli kaksi kolmasosaa äänistä. Messujen anti tuntuu siis monien mielestä laimealta, mutta toisaalta tapahtuma ei annakaan paljoa sitä kaukaa seuraaville. Monet lähtevät Kölniin, koska se on kuluttajalle paras paikka kokea tulevia pelejä ennakkoon.
Tällä viikolla kysymme videopelaamisen uudesta maksutavasta. Niin sanotuissa "free to play" -peleissä peruspeli on ilmainen, mutta pelaajien odotetaan ostavan itselleen halvoilla mikro-ostoksilla etua, helpotusta tai hienommalta näyttäviä varusteita. Kerro etusivulla tai suoraan kyselyssä, miten sinä suhtaudut näihin "ilmaispeleihin".
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.





















Kommentit
Eipä tuolla Gamescomissa mitään mullistavaa julkistettu. Parempiakin tapahtumia on ollut.
Ei ollut mitään kauheen ihmeellistä, mutta tytyväinen olen silti.
Ottaen huomioon mitä kaikkea E3:ssa paljastui, ei ihmekkään, ettei tämä tapahtuma innostanut ihmisiä yhtä paljoa. Itseltä meni oikeastaan koko Gamescom ohitse, sillä sain tietää, että se oli tullut ja mennyt vasta kun näin tämän äänestyksen.
Luulin että oltaisiin esitelty jokin yksinoikeuspeli, jonka johdosta päättäsi kumman konsolin ostaa, mutta ei niin ei.
En edes tiennyt, että tältä tapahtumalta oli lupa odottaa mitään.
Kaikkeen muuhun olin tyytyväinen, paitsi siihen kamalaan ohjaajaan, joka ohjasi isojen pressien lähetyksen. Siinä oli mukavuus kaukana, kun traileri lähtee pyörimään ja ohjaaja päättää näyttää puolipimeää esityssalia.
Enpä oottanu mitään julkistuksia tapahtumalta, lähinnä uusien konsoleiden testaamista...=)! Käykää ite paikalla, on se mieletön mesta!