
Pelaajalehti.comin viikottaisessa kyselyssä hekumoitiin DigiExpon jälkimainingeissa ison maailman pelimessuja. Kysyimme mille messuille haluaisit mieluiten lähteä? Näin te vastasitte:
Comic-Coniin (5% äänistä)
Gamexiin (0%)
Gamescomiin (7%)
E3:een (69%)
Tokyo Game Showhun (13%)
Eurogamer Expoon (1%)
PAX:iin (3%)
GDC:hen (1%)
Los Angelesissa järjestettävä E3:t, eli Electronic Entertainment Expo -messut olivat teidän ehdoton suosikki. Kesäisin Kaliforniassa pidettävä megatapahtuma on alan suurin ja samalla vain ammattilaisten herkkua. Ei siis ole ihme, että legendaarinen tapahtuma kiinnostaa.
Tällä viikolla kysymme mitä Pelaajan DigiExpoilla esittelemistä vuoden peleistä et ole pelannut? Kyselyn löydät tuttuun tapaan Pelaajalehti.comin etusivun alaosasta.





















Kommentit
suomeen pitäs saaha e3 messut
niin pitäis
Aika yllättävää, että Gamescom sai vaan 7% äänistä. Jos esim. verrataan Gamescomia ja E3 mssuja, niin Gamescom on enemmän pelaajien messut, kun taas E3 on lehdistön jne.. messut.
Tämän kyselyn onnistuin ilmeisesti missaamaan. Itse en välttämättä haluaisi lähteä yksillekkään messuille, joten sekin olisi voinut olla vaihtoehtona.
Uudesta kyselystä on sen verran pakko sanoa, että hieman huonosti mietitty. Kysytään mitä pelejä et ole pelannut ja voit valita vain yhden vaihtoehdon. Esim. itse olen pelannut vaihtoehdoista vain kahta ja loppuja en ole välttämättä nähnyt edes pelattavan. Mistä sitten tiedän mikä minun pitäisi valita, kun "oikeita" vaihtoehtoja on useampi. Tuollainen kysymys olisi hyvä, jos pystyisi valitsemaan useamman vaihtoehdon, ei nykyisellään.
Itse ainakaan lähtökohtasesti en lähtisi E3:een. Comic-com lähinnä voisi olla meikäläistä kiinnostava :)
Gamescom on melko lähellä ja auki yleisölle. Viime vuonna kävin toteamassa toimivaksi kokonaisuudeksi.
Joskus olisi kiva päästä Comic-Coniin ja tietenkin E3:een mutta sinne pääsy ei olekkaan niin helppoa.
1. E3 2. Gamescom 3. PAX
Koskaan en muista näitä kyselyitä kun ne ovat tuolla alhaalla.
Tuo uusi kysely on hieman ongelmallinen vastata, koska pitäisi valita vain yksi peli peli, vaikka enemmänkin on pelaamatta. Olettaako Pelaaja että kaikki ovat pelanneet kaikkia paitsi yhtä vaihtoehdoista.
kaikki noi messut käy