
Uuden käänteen saanut HD DVD:n ja Blu-rayn välinen formaattisota ei vaikuta Microsoftin mukaan heidän Xbox 360 -konsoliinsa mitenkään. HD DVD:tä osittain tukeva Xbox ei ole sidottu formaattiin kiinni, sillä pelit toimitetaan ainoastaan DVD-levyillä ja HD DVD-asema on erikseen myytävä pelkkään elokuvatoistoon tarkoitettu lisälaite.
Microsoft ei siis usko, että tässä olisi kyse formaattisodan lisäksi myös konsolisodasta PS3:n ja Xbox 360:n välillä. He ovat jopa valmiita tuomaan Blu-ray-aseman Xboxille mikäli kuluttajat sitä vaativat.
Microsoftin johtoportaassa vaikuttava Albert Penello kommentoi tilannetta: "PlayStation 2:n tapauksessa DVD-tuella oli suuri vaikutus laitteen menestykseen ensimmäisen kahden vuoden aikana. Ihmiset eivät kuitenkaan ostaneet sitä DVD-soittimeksi enää tuon ajan jälkeen."
Formaattisodassa tapahtui käänne kun Warner Bros. hyppäsi Blu-rayn kelkkaan. Joidenkin mukaan tämä oli viimeinen kuolinisku HD DVD:lle.
Lähde: Reuters




















Kommentit
Kyllähän se tosiaan voi noin olla. Pelaamista vartenhan se pääasiassa on suunniteltu ja saa/toivon että sellaisena pysyykin.
On se hyvä jos microsoftilla kuunnellaan kuluttajia niin paljon että oltaisiin valmiita lisäämään Blu Ray asema siihen,mutta itse en henkilökohtaisesti sitä välttämättä toivo.
Tuskin tulee olemaan minkään veroinen ps3:n verrattuna.
Varmaan Micro$oft tarttuu tähänkin rahastukseen.
Ikinä ei tiedä mitä tulevan pitää, mutta se on varma = Rahalla saa mitä haluaa.
Toivottavasti tulee lisäosana niin ku HD-DVD asemakin.. Ja Blue-ray aseman mukaan 5 leffaa kans samaan hintaa ku HD-DVD asema leffojen kaa. Toivoisin näin.
Toivottavasti Microsoft alkaa tukemaan myöskin Blu-ray -formaattia ja lisää lisävaruste valikoimiin Xbox 360 -yhteen sopivaksi myös Blu-ray aseman,HD-DVD aseman lisäksi!!!.
Olisi kuluttajalla ainakin valinnan varaa,josta Microsoft myöskin rahallisesti hyötyisi!.
Omistan sekä PS3:n, että Xbox360 hd-dvd:n.
Ja molemmat konsolit on ostettu pelikäyttöön.
Ja täytyy sanoa, että kumpikaan ei ole minusta riittävän hiljainen. Kummatkin käyvät hyvin tämän väliajan asemiksi, kunnes hyvälaatuiset ulkopuoliset soittimet tulevat sopivan hintaisiksi.
Alustava ajatus oli ostaa yhdistelmä-asema myöhemmin, mutta nyt näyttää siltä, että pelkkä BD riittää. Leffoja ei ole vasta kun 10kpl kumpaakin...
Olen samaa mieltä siitä että PS3 ei ole mikään hyvä leffatoistin puhinan takia ja ainahan nämä multimediahelvetit kärsivät liikaa kompromisseista. Leffat katsotaan äänettömällä ja laadukkaalla standalone soittimella oli formaati mikä hyvänsä.Surffaus PC:llä ja pelit konsolilla.
''Toivottavasti Microsoft alkaa tukemaan myöskin Blu-ray -formaattia ja lisää lisävaruste valikoimiin Xbox 360 -yhteen sopivaksi myös Blu-ray aseman,HD-DVD aseman lisäksi!!!.
Olisi kuluttajalla ainakin valinnan varaa,josta Microsoft myöskin rahallisesti hyötyisi!.''
Pleikkaria markkinoidaan myös multimedia-ominaisuuksiillaan, erityisesti juuri bd-soittimellaan (myöhemmin digiboksillaan), luuletko että sony antaa microsoftin valmistaa bd-aseman?
Ps3 on todella hiljainen, ainakin jos xbox:n verrataan.
Pelatessa ja leffoja katsellessa ei kuulu laitteesta mitään ääntä.
No ei nyt aivan, pidätte ps3:n ilmavassa tilassa ja avot. Sen lisäksi, leffoja ei kannata katsoa ylipäätänsä umpipienellä äänellä.