
Microsoft on paljastanut uuden joukon uudistuksia Xbox One -konsolimallistoonsa.
Paljastusten keskeisin osa on uusi teratavun kiintolevyllä varustettu Xbox One -malli. Suuremman tallennustilan ohella mallin paljastetun uudistukset ovat kosmeettisia, sillä konsolin kerrotaan saaneen uuden mattapinnoituksen. Uuden konsolin kerrotaan saapuvan markkinoille Yhdysvalloissa 16. kesäkuuta 399 dollarin hinnalla. Alkuperäisen 500 Gt:n kiintolevyllä varustetun mallin hinnan taas paljastettiin laskevan välittömästi 349 dollariin. Uuden konsolimallin Euroopan julkaisuaikataulua tai hinnoittelua ei toistaiseksi ole vahvistettu.
Myös aikaisemmin huhuttu uusi Xbox One -ohjain paljastettiin virallisesti. Uusien konsolipakettien kanssa toimitettava päivitetty ohjain sisältää 3,5mm kuulokeliitännän sekä fanipalautteen perusteella tehtyjä pieniä säätöjä esimerkiksi ohjaimen olkanäppäinten toiminnallisuuteen. Ohjaimesta julkaistaan sekä perinteinen musta versio että kuvioitu Covert Forces -malli.
Syksystä alkaen Xbox One -ohjaimen voi myös liittää langattomasti Windows 10 -tietokoneeseen tai tablettiin. Langaton yhteys vaatii USB 2.0 tai 3.0 -liitäntään kytkettävän adapterin. Adapterin suositushinnan kerrotaan olevan Yhdysvalloissa 24,99 dollaria tai 79,95 dollaria Xbox One -ohjaimen kanssa.
Lähde: Microsoft

























Kommentit
MS vaan pistää lisää pökköä pesään ja Sonysta oikein kuulu mitään. Ihmettelen tosin miksi toi boxin ohjain vaati tuon adapterin toimiakseen, esim. ps4 ohjaimenkin saa kytkettyä win koneeseen langattomasti ilman mitään adapteria. Tosin taitaa ihan toimia plug and play periaatteella ettei tarvitse säädellä mitään bluetooth jne asetuksia, liekkö myös samalla saatu viivettä pienemmäksi? who knows.
Siitä propsit, että tekivät siitä mattapintaisen. Jos joskus hommaan Xonen niin se on ehdottamasti tämä malli, jo pelkästään tuon takia. Tuo kiiltävä pianomusta täytyy oikeesti loppua! Jos Sony yhtään meinaa pitää momentumia käynnissä, niin niitten on pakko tulla PS4:n hinnan pudotuksen kanssa E3:ssa.
Xboxin ohjain ei käsittääkseni sisällä Bluetoothia, joten siinä se ongelma lienee. Pitää kylläkin huomauttaa, ettei suurin osa peli-pc:istäkään sitä tue, joten Bluetooth-sovitinkaupoille on joka tapauksessa lähdettävä DS4:nkin tapauksessa, ellei jonkun satunnaisen mielenhäiriön seurauksena pelaa kannettavalla.
Price dropista viis mutta jos Sony oikeasti haluaa laittaa pökköä pesään, se tuo markkinoille jotain muutakin kuin edellisen genin kokoelmapaketteja. Sama pätee myös Microsoftiin.
En sitten tiedä miten nuo Xone ohjaimet toimii langattomasti? Kun tollasia kalliita adaptereita vaatii. Mitä tuohon input lagiin tulee niin eipä se suuri ole BT:llä, ainakin oma DS4 toimii BT:llä noin 1,2-1,6 millisekunnin viiveellä, joten jos johonkin suuntaan sen viiveen kanssa tuolla adapterilla niin se on enemmän ja ainakin omasta mielestäni aivan turha kustannus.
Tietysti niille jotka jostain syystä pelaa Xone ohjaimella ja haluaa langattomuutta niin ei muuta kun avaamaan nyörejä. Itse ainakin olen erittäin tyytyväinen, että molemmat DS3 ja DS4 ohjaimet toimivat koneessani suoraan emolla olevan BT adapterin kanssa. Helevetin kätevää.
Edit: Sori tuplat, unohdin muokata tuohon edelliseen. Se viestin poisto mahdollisuus vois edelleen olla ihan jees.
Sovitinkaupoille pitää mennä vain jos ei emolevyssä ole BT:tä valmiina ja about jokaisessa järkiostoksessa mitä emoihin tulee niin on. Ainakin itse pidin hyvin mielessä tätä emoa ostaessa, että sisäänrakennettu Bluetooth pitää olla, juurikin noita ohjaimia varten.
Niin ja lisätääs vielä. Niitä toimivia BT adaptereita saa noin viidellä eurolla, kun tuo Xone adapteri maksaa yksinään 25 euroa. WTF? :D
No kyllä, mutta tuo price drop alkaa jo oleen ihan pakollinen ja osa sitä "toimivaa strategiaa".
Kommenttini kuitenkin oli, että suurin osa peli-pc:istä ei Bluetoothia tue, koska yleensä sitä ei koeta erityisen tärkeäksi (en itsekään koe), eikä sitä myöskään löydy suurimmasta osasta emolevyjä. Valinnanvara kapenee sitä mukaa mitä halvempaan hintaluokkaan mennään. Onko sitten järkeä maksaa itsensä kipeäksi ylisuuresta emosta vai hankkiiko ennemmin 25 euron adapterin ohjainta varten? Väitän, että peruskoneen tapauksessa voi olla useimmissa tapauksissa halvempi näin päin.
Hinnoista vielä sen verran, että tietenkin standardi-rauta maksaa vähemmän, kuin epästandardi. Tästä huolimatta jonkin verran Kiinan rihkamaa kokeilleena en luottaisi 5 euron BT-sovittimeen hetkeäkään.
Nii joo juu, ei tullut tuo edes mieleenkään kun omasta emolevystä löytyy bluetooth jo valmiina. :D
Veikkaisin että se viive on kuitenkin enemmän kuin tuo varsinkin jos välissä on vielä joku ohjelmisto joka vääntää painallukset xinput muotoon. Sitten tietenkin riippuu aina vähän pelistä. Näin myös konsoleilla
Asiaa sivuten täytynee pitää myös mielessä että bluetoothissa on huonompi kantama ja enemmän viivettä
Tuo malli menee ennakkoon sitten.