Mies ja nainen taistelevat tulevaisuudestaan / Uutiset / pelaaja.fi

Mies ja nainen taistelevat tulevaisuudestaan

28.05.2010 // Kirjoittanut: Vinski
11

Namco Bandai on julkaissut uusia kuvia Pelaajassa taannoin esitellystä Ninja Theoryn uusimmasta luomuksesta, Enslavedista. Studion käsialaa on muun muassa Heavenly Sword.

Enslavedin tarina sijoittuu 150 vuotta tulevaisuuteen, jossa maailma on kokenut kovia. Pelaaja seikkailee Monkey-nimisellä vahvalla soturilla, jolla on apurinaan naispuolinen tekoälypartneri Trip. Parivaljakko on joutunut kaapatuksi orjakauppiaiden kynsiin ja pelaajan tehtävänä on palata kotiin. Se vaatii molempien hahmojen yhteistyötä, Trip ei suinkaan ole statisti, vaan osaa myös toimia ja auttaa Monkeyta.

278463

Enslavedin käsikirjoituksesta vastaa Alex Garland, joka on kirjoittanut muun muassa The Beach -kirjan ja 28 Days Later -elokuvan. Enslavedin pääsuunnittelija Tameem Antoniades kertoo Garlandin osallistununeen aktiivisesti Enslavedin tuotantoon, miehen osallistuminen ei ole jäänyt pelkästään käsikirjoituksen luomiseen, vaan sitä mukaan kun on peli on kehittynyt, Garland on muokannut käsikirjoitusta koko ajan paremmin peliin sopivaksi.

Pelin päähahmoa Monkeyta esittää Taru Sormusten Herrasta -elokuvien tunnetun Klonkun näyttelijä Andy Serkis. Samainen henkilö löytyi myös Heavenly Swordin näyttelijäkaartista Bohan-kuninkaana. Serkis ohjaa kaikki pelin näyttelijäsuoritukset.

Enslaved julkaistaan syksyllä PlayStation 3:lle sekä Xbox 360:lle.

2783015

278484

278517

2783318

2784730

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Je__FF kuva
Je__FF

loistavan näköinen peli ::DD

Käyttäjän Predator_ kuva
Predator_

Vähän hipaisi kiinnostusta... Mutta katsotaan mitäs tästä sitten tulee. :)

Käyttäjän Lightbringer kuva
Lightbringer

Jos maailma on yhtä upea ja avoin kuin kuvat kertovat ja sisällöltään hyvä, tästä tulee loistava peli. Gameplayta odotellessa.

Käyttäjän Mythoz kuva
Mythoz

Ihan jännä , tarina kiinnostaa!

Käyttäjän aleksi0 kuva
aleksi0

Kyllähän tämä peli kiinnostaa, kunha taistelu on ainakin Batman: AA:n vertainen, monta eri comboa, eikä toista itseään.

PS. Olisin kyllä kinnostunut käyttää myös Trip hahmona..

Käyttäjän Sodanjumala kuva
Sodanjumala

Andi Serkisin ääntä on aina ilo kuunnella

Käyttäjän Gasoil kuva
Gasoil

Nättiä on...

Käyttäjän Rake kuva
Rake

Taistelua ja perinteistä tasoloikkaa tyylikkäissä maisemissa; tämä pelihän alkaa kiinnostaa entistä enemmän.

Käyttäjän Pieni kivi kuva
Pieni kivi

Ihan mainion oloinen peli, Andy Serkisistä paljon plussaa.

Käyttäjän Sevchef kuva
Sevchef

Nam, hyvältä näyttää ja vaikuttaa.