
"Mitä mieltä sinä olet..." on Pelaajan tasaisin väliajoin ilmestyvä juttutyyppi, jolla haluamme nostaa esiin lukijoiden keskustelua ja mielipiteitä ajankohtaisista peleistä.
Suomen pelialalla tehtiin historiaa tiistaina, kun kauppojen hyllyille pyrähti maan kaikkien aikojen kallein peliprojekti, espoolaisen Remedy Entertainmentin Quantum Break. Toimintajättiä mainostettiin Xbox Onen lippulaivajulkaisuna jo ennen konsolin ilmestymistä, mutta odotus venyi myöhästymisten myötä useamman vuoden mittaiseksi.
Peli on menneellä viikolla hallinnut otsikoita niin Suomessa kuin maailmallakin lämpimään sävyyn, ja eritoten sen taitavaa kerrontaa ja korkeita tuotantoarvoja on ylistetty rehellisen avoimesti. Ajan manipuloinnilla kikkailevan teoksen peliä ja näyteltyä TV-viihdettä yhdistävä formaatti herätti sen julkistuksen aikaan huolta, mutta yleisö vaikuttaisi ottaneen kokeilun lopulta avosylin vastaan. Xboxilla pelin julkaisu sujui sutjakasti, mutta pc:llä suorituskykyongelmien kerrotaan vaivaavan kokoonpanoilta jo perusoletukseltaan paljon vaativaa teosta.
Pelimedialta Quantum Break on kerännyt pitkälti hyvin positiivisia arvosanoja, vaikka aivan täysiä kymppejä peli ei ole juurikaan niittänyt. Satunnaisia soraääniäkin on arvostelijoiden suunnalta kuulunut: muun muassa Time ja Giant Bomb antoivat teokselle suolaiset kaksi tähteä viidestä sen pelillistä onttoutta moittien. Pelaajan oman arvostelun voi lukea huhtikuun numerosta 163 tai vaihtoehtoisesti tilaajatunnuksin täältä.
Nyt, kun ensimmäiset rypyt ajassa on jo ehditty oikomaan rauhassa, haluamme kuulla teidän mielipiteenne. Toimiiko erikoinen viihdeformaatti? Laittaako tarina aivot umpisolmuun? Onko peli vuosien odotuksen arvoinen?
Kirjoita omat kommenttisi ja arvostelusi alla olevaan kommentointisarakkeeseen tai vaikkapa Pelaajalehti.comin keskustelualueelle.
Etkö ole Pelaajalehti.comin käyttäjä? Rekisteröidy täällä!























Kommentit
Sitä mieltä, että peli olisi ansainnut kunnollisen pc-julkaisun.
Sitä mieltä että aivan liian hintava peeceelle...
Näin paskan PC julkaisun olisi voinut jättää julkaisematta
Itse en ole pelannut, mutta eräs kaveri pelasi ja sanoi sen olevan vahva 4/5 peli. Kiitteli mm. omaperäisyyttä ja varoitti vain juoksemasta pelin läpi. Mutta joo, pc versio oli aika turha tuollaisenaan.
Erittäin hyvä oli. Tekeminen vain loppui aika lailla, kun oli pelannut läpi. American nightmaren tyylinen arcade pelitila olisi ollut plussaa, olisi pelattavaa ollut paljon enemmän
En voi ottaa peliä vakavasti, kun sitä mainostetaan termein "cover based shooter", vaikka siinä ole edes erillistä nappia suojautumiseen.
Missäs muka peliä on mainostettu cover based shooterina
Jos se suojaan meno hoituu ilman nappia, niin mikä siinä on se ongelma? Tosin mitä ikinä vastaatkaan, niin sitä on todennäköisesti vaikea ottaa vakavasti.
Itselläni on vielä viimeinen episodi pelaamatta, mutta tähän mennessä olen nauttinut pelistä. Toiminta maittaa, pelissä on hyvä tunnelma ja tarina. Harvemmin olen pelatessa jaksanut lukea mitään ylimääräistä, mutta Quantum Breakia pelatessani tulee pysähdeltyä vähän väliä lukemaan sähköpostiviestejä, jotka avaavat pelin tarinaa vähän lisää. Televisiosarja ei ole toteutukseltaan huippulaatua, mutta tarpeeksi hyvä että sen jaksaa katsoa ainakin kertaalleen.
Peli ei ole varmaankaan kaikkien makuun, mutta itse olen tykännyt aiemmista Remedyn peleistä ja tykkään tästäkin. Taistelua kohtaan olin ennen julkaisua hieman skeptinen, mutta se toimii yllättävän hyvin, jos oikeasti käyttää niitä kykyjä eikä vain istu suojan takana. Taistelua olisin toivonut jopa lisää.
Minullakin eräs kaverini osti pc-version ja sanoi että oli aika kuraa, jaksoi pelata n.30 minsaa....sanoi että heillä naapurilla oli onella ko peli ja kait huomattavasti parempi. Itselle ei ko peli edes kiinnosta niin ei ole tullut vahinkoa omaan rahapussiin :p