
PlayStation Networkin, Twitterin, Spotifyn ja Netflixin kaltaiset suuret verkkopalvelut ovat olleet perjantaina kyykyssä mittavien palvelunestohyökkäyksten johdosta.
Hyökkäykset eivät ole kohdistuneet suoraan kuitenkaan esimerkiksi Sonyyn, vaan nimipalvelujärjestelmien parissa työskentelevään Dyn-yhtiöön, jonka palveluita monet nimekkäät yhtiöt käyttävät. Hyökkäyksiä on kirjoitushetkellä tullut kahdessa aallossa, joista ensimmäisen on raportoitu iskeneen Suomen aikaan noin kello kahdelta iltapäivällä ja toisen lähempänä kello seitsemää.
Dynin raportteja tilanteen tutkimisesta ja etenemisestä voi seurata tästä. PlayStation Networkin tilaa voi vastaavasti silmäillä PlayStationin kotisivuilla.
Lähde: VentureBeat
Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.
Kommentit
Joo on huomattu... kaikenlaisia pellejä taas asialla... toiset pelottelee ihmisiä kaduillla ja toisillakin tuntuu olevan liikaa aika eikä mitään parempaakaan tekemistä.
Pelaajakin oli aika kyykyssä eilen Switchin ja RDR2:n vuoksi, epäilen. Tosin ei liity uutiseen mitenkään, kunhan tuli mieleen.
Tosin Ilta-Pas-- Sanomien mukaan joku 3-vuotiaan tarhakuva räjäytti internetin, joten ehkä syynä ei olekaan hyökkäys vaan internetin räjähtäminen? Kummasti silti meikä tässä vielä kirjoittelee.
En tajua mitä nuo kyrvät haluavat toimillaan saavuttavan.. menisivät oikeisiin töihin.
Haluavat estää Assangen kuolleenmiehenkytkimen toiminnan. Itse herra taitaa jo olla kuollut, tai ainakin kaapattu.
Kirjoitushetkellä ei ainakaan psn toimi. Viimeset kolme tuntia yritetty päästä pelaamaan battlefieldia
Joo on huomattu. Netti on ihan paskana. Mitäköhän huvia tuonkin hyökkäyksen takana olevat perslävet tästä taas saa?
Vaikka itse en joutunut tästä hyökkäyksestä kärsimään, ovat ne yleisellä tasolla aika persiistä. Mitä olen ymmärtänyt, tässä ei ole kyse muutamasta ihmisperseestä jotka koettavat pönkittää säälittäviä itsetunnon rippeitään kusemalla muiden muroihin, vaan paljon suuremmasta jutusta. Ainakin jonkun turvallisuusalan asiantuntijan mukaan kyseessä on niin iso hyökkäys, että sen vaatimat resurssit viittaavat jonkin valtion tekemään hyökkäykseen. Mahdollisina tekijöinä mainittiin Kiina ja aina yhtä armas itänaapurimme.
Heh..Ihan oikein, että kaataa välillä noita jättifirmoja.
Miksi tämmöstä tapahtuu.ja jossai uutisessa sanottiin joku hakkeri ryhmä yrittää kaataa koko internetin, mut se uutinen on monta viikkoa vanha. luulen et sekin tulee tapahtumaan valitettavasti.
Huii toivotta vasti nämä konnat ei vät riko coco internettiä, varsinkaan kun itsekin käytän kaiken laisia sivuja ja etenkin Aku ankka piste fi eri toten