Miyamoto tylyttää Segaa oikein kunnolla / Uutiset / pelaaja.fi

Miyamoto tylyttää Segaa oikein kunnolla

25.06.2008 // Kirjoittanut: Johnny Marmelaad
31

Nintendon Shigeru Miyamoto on tunnettu pelimaailman suurimmista keksinnöistä ja peleistä. Muun muassa Marion ja Donkey Kongin isänä tunnettu pelisuunnittelija antaa myös usein mielenkiintoisia lausuntoja. Useimmiten Nintendolla tylytykset kuitenkin jätetään Reggie Fils-Aimelle.

Shigeru Miyamoto paljastaa Wiredille miten Nintendo on onnistunut pitämään laatunsa korkeana vuodesta toiseen: "Opastan aina pelisuunnittelijoitani meidän luomiemme maailmojen ja hahmojen avulla. Usein peliä kehittäessämme sanon: Tämä näyttää ihan Sega-peliltä. Meidän on saatava se näyttämään enemmän Mariolta".

Segan ja Nintendon kilpailu oli kovimmillaan 1990-luvulla, jolloin Segan Mega Drive kilpaili Nintendon Super Nintendo -konsolia vastaan. Nyttemmin Sega ja Nintendo kuitenkin tekevät tiivistä yhteistyötä.

Lähde: Wired

Kirjaudu tai rekisteröidy kommentoidaksesi.

Kommentit

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

vittu mitä paskaa

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Olipa kauheeta tylytystä.. Tyyliseikoista kiinnipitämiseltähän tuo kuulostaa, eikä niinkään haukkumiselta.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Ei ihan oikeasti tekisi haittaa Nintendollekaan, jos se tuulettaisi vähän kuvioitaan. Liikaa tukeudutaan juuri Marioon ja muihin vakihahmoihin, ja ennen kaikkea vanhoihin tuttuihin kuvioihin eli tehdään vanha peli jälleen kerraan uudestaan ja uudestaan. Vanhaa fanilaumaa varotaan suututtamasta ja siksi ei kehitetä mitään oikeasti uutta. Eli ei kannattane jatkossakaan odottaa Nintendolta mitään maailmaa mullistavaa peliä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Jos vuonna 90 joku olisi sanonut että vuonna 2008 tulee peli jossa mario ja sonic tappelee niin hulluna moista olisi pidetty....niin se maailma vaan muuttuu...Huoh..

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

No kun ottaa huomioon 90-luvun vihanpidon niin ei oo mitään pahaa. Segahan aikoinaan piti mainoksissakin tietoa: "We do what Nintendon't!" ja muuta älytöntä' settiä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Jotenkin säälittää, että kun kerran Nintendo on pystynyt luomaan jotakin niin ikonista kuin Marion kumppaneineen, eli potentiaalia löytyy, niin miksi sitä ei hyödynnetä?

Pelimaailmaa kansoittavat GeoW -tyyliset supermachot ja toisessa päässä on naiivit sarjakuvahahmot kuten Mario ja Zach & Wiki -tyypit ja siinä välissä... ei juuri mitään?

Aikuisena kovasti kaipaisin jotain vaihtoehtoja testosteroni-teinifantasialle ja ikuiselle lapsenmielisyydelle.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Jotenkin vaan repesin tolle "tämä näyttää ihan sega peliltä".

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

Hah mikä vitsi.
Moto keksisit jotain originaalia. Kaikki ovat kopioita!
GamesBlow FTW!

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

No höh, aiempi kommenttini miinustettu, vaikka ei ollut edes trollausta... eli ilmeisesti on ihmisiä jonka mielestä Nintendo ei suinkaan tukeudu liikaa Marioon eikä suinkaan toista itseään...

Olisi hauska kanssa tietää, että mikäköhän Nintendon PELI Wii/CG-kaudelta on sitten oikeasti säväyttänyt koko pelimaailmaa? Kuinka kauan NES - N64 -kauden maineella voidaan ratsastaa?

Wii laitteena toki on uusia uria aukova, mutta kyse oli nyt niistä peleistä.

Käyttäjän Anonymous kuva
Anonymous (ei varmistettu)

"...Meidän on saatava se näyttämään enemmän Mariolta” lol :D